El Niño vysušuje zisky novozélandského dolaru

11:06 | V Z | Diskuze

Klimatický jev El Niño působí zkázu na měnovém trhu.

Od začátku tohoto týdne novozélandský dolar ztratil 3,1% ze své hodnoty vůči americkému dolaru – více než polovinu svého měsíčního zisku z října, kdy novozélandská měna vykazovala nejlepší výsledky mezi měnami zemí skupiny G10.

Analytici připisují tento propad klimatickým vlivům, které by mohly vést k drastickému poklesu úrody. To by byl pro ekonomiku závisející na zemědělských vývozech významný problém. Mnozí se domnívají, že by tento pád zemi ptáka kiwi nadále oslabil.

“Dle našeho názoru se rozhodně jedná o významné riziko,” uvedl Adam Cole, vedoucí oddělení G-10 FX Strategy ve společnosti RBC Capital Markets.

El Niño obvykle vede k vyšším srážkám na severní polokouli, zatímco jižní polokoule zůstává suchá, což by způsobilo nižší úrodu v ekonomice závislé na exportu zemědělských produktů do Číny.

Tato předpověď je další z četných ran pro měnu, kterou již trápí zpomalující se růst v Číně a vidina vyšších úrokových sazeb v USA.

Obavy z El Niña zastínily informaci, která by jinak byla vnímána jako obrovský dar pro novozélandský dolar: rozhodnutí čínské vlády ukončit politiku jednoho dítěte. Čína je největším trhem pro novozélandské mléčné výrobky, včetně dětských.

Ceny mléčných výrobku v aukci v úterý již podruhé poklesly, čímž ještě prohloubily novozélandské oslabení. Tyto aukce jsou pořádány novozélandským mlékárenským gigantem Fonterra jednou za dva týdny. Podle agentury Reuters Fonterra ovládá třetinu globálního trhu s mléčnými výrobky.

Mléčné výrobky jsou největším vývozním artiklem Nového Zélandu. Čína je největším exportním trhem.

“Zemědělské vývozy na Novém Zélandu přispívají k celkovému HDP nesrovnatelně více než v kterékoli jiné zemi skupiny G10,” uvedl Cole.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.