Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

11:11 | E V | Diskuze

Data z reálné ekonomiky za únor ukáží přetrvávající slabost maloobchodu v důsledku pokračující uzávěry obchodů a služeb.

Ilustrativní obrázek
Foto: depositphotos

Průmyslová výroba čelí rostoucí poptávce při problémech s dodávkami a čekáme tak od ní podobný výkon jako v lednu. Inflace v březnu zrychlí zejména kvůli vyšším cenám u čerpacích stanic. 

 

Maloobchodní tržby: Od maloobchodních tržeb nelze mít pro nejbližší období velká očekávání. Řada obchodů a služeb zůstává uzavřena, přičemž skomírající vidina brzkého rozvolnění vedla od počátku roku k poklesu spotřebitelské důvěry. Rodinné rozpočty jsou na druhou stranu podporovány růstem průměrné mzdy umocněné nižším zdaněním příjmu od počátku letošního roku. Míra nezaměstnanosti se zvyšuje stále spíše pomalu. Karetní transakce ukazují zmírnění meziročního propadu. Registrace aut ukazují oproti lednu nižší propad. Nicméně prodej aut byl v lednu překvapivě vysoký a v únoru by tak spíše mohlo dojít k určité kompenzaci předchozího nárůstu, ačkoliv i karetní údaje zde ukazují spíše mírný nárůst. Letošní únor je specifický jedním dnem navíc oproti tomu loňskému, což bude výsledek bez očištění o kalendářní vlivy mírně srážet. Za únor tak čekáme mírný meziměsíční pokles prodeje aut o 2 % a malý nárůst maloobchodních tržeb bez zahrnutí prodeje aut. V meziročním vyjádření by to znamenalo pokles maloobchodních tržeb bez prodeje aut o 9,0 % (-7,1 % očištěno o kalendářní vlivy) a celkových tržeb o 8,4 % (-5,7 očištěno o kalendářní vlivy).  Výraznější zlepšení tržeb velmi pravděpodobně nepřinese ani březen, kdy protiemidemická opatření doznala naopak dalšího zpřísnění, zejména co se týče pohybu obyvatelstva a ve školství. Ani první dubnové dny nevěští rychlé zlepšení. Od května počítáme s pomalým rozvolňováním, nicméně ekonomika stále čeká na imunizaci obyvatelstva, či alespoň efektivnější testování. 

 

Průmyslová výroba: Zahraniční předstihové indikátory ukazují na zrychlující expanzi výroby. Český index nákupních manažerů v únoru mírně klesl a ukazuje tak na pokračování růstu průmyslové produkce pomalejším tempem. Podniky se v únoru nacházely v podobné situaci jako v předchozím měsíci. Zakázky rostou, ovšem chybí mnoho komponent nutných pro výrobu a řada podniků pociťuje nedostatek pracovní síly. Výroba automobilů zůstává ve výrazném útlumu, když v únoru ještě prohloubila svůj meziroční propad na 15,4 % z předchozího poklesu o 11,7 %. V souhrnu pro únor  odhadujeme meziměsíční pokles průmyslové výroby o 0,3 %, tedy podobně jako v lednu (-0,4 % m/m). V meziročním srovnání by to znamenalo růst o 0,5 % y/y (NSA i WDA). V březnu pravděpodobně uvidíme další útlum s tím, jak řada automobilek oznámila omezení produkce. Je otázkou, jak silný tento dopad bude a jak dlouho bude trvat. Anekdotické zprávy hovoří o problémech s dodávkami čipů až do podzimu letošního roku. V tomto světle je ovšem podivuhodný výše zmíněný vývoj zahraničních předstihových indikátorů. Je pravdou, že ty jsou částečně skutečně taženy vzhůru tím, že chybí komponenty pro výrobu, nicméně i subindexy výstupu a zejména očekávání do budoucna silně roste. Skutečnost by tak nemusela být zlá. 

 

Spotřebitelské ceny: Spotřebitelské ceny v lednu překvapily vyšším růstem, v únoru naopak jejich tempo citelně zpomalilo. V březnu opět pravděpodobně budeme pozorovat vyšší údaje o inflaci. U čerpacích stanic počítáme s meziměsíčním zdražením přes 4 % v důsledku vyšších cen ropy. U potravin tentokrát čekáme v průměru jen malé cenové změny. Zdražení v březnu pocítili milovníci piva. Meziměsíční růst jádrové inflace v březnu krotil pokles cen dovolených, což je ovšem sezónní jev, jehož odhad je za současné situace uzavřených služeb s omezenými možnostmi cestování diskutabilní. Klesající srovnávací základna z minulého roku způsobí, že meziroční míra inflace v březnu bude růst dle našeho odhadu na 2,5 % a v případě jádrové inflace k 3,4 %. I kdyby spotřebitelské ceny dále nerostly, dojde v dubnu k dalšímu navýšení meziroční inflace na 2,6 %. Od června počítáme s umírněnějším cenovým růstem a mírným zpomalením meziroční míry inflace především v jádrové složce. Nicméně nejistota cenového vývoje v situaci, kdy dojde k rozvolnění protipandemických opatření bude zvýšená.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcí

Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

V sektorech nejvíce zasažených pandemií vzroste transakční aktivita o desítky procentČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.