Připomeňme si, že během roku vykazoval stálá zlepšení pouze pracovní trh, naopak inflace vypadala zoufale.
Rok 2015 je za námi a z roku 2016 se může vyklubat zlomový bod americké ekonomiky. Některé indikátory nyní naznačují zvrat, což by mohlo být náznakem skutečnosti, že americká ekonomika se nepropadne do recese, zatímco jiné indikátory mají problém se odlepit. Páteční výsledek NFP - poslední před očekávaným březnovým zasedáním FOMC - byl nad očekáváním trhu, solidních 242 tisíc oproti 195 tisícům mediánu výhledu, předešlý měsíc se výsledek upravoval ze 151 tisíc na 172 tisíc. Zdá se ale, že NFP ztrácí vliv, který míval na náladu účastníků trhu, protože širší ekonomický obrázek nedává prostor k přehnanému optimismu.
Americký dolar se obchoduje po zveřejnění údajů daleko níž, protože tradeři se tentokrát soustředili na širší obrázek a především na údaje o mzdách, které vycházejí slabší. Průměrná hodinová mzda se v únoru snížila meziměsíčně o 0,1%, ekonomové počítali s +0,2%. To bezesporu nepomůže inflaci dosáhnout cíle Fedu +2%. Ale nepředbíhejme, nemá smysl z toho usuzovat, že Fed nedokáže letos sazby zvednout. I ti nejpřísnější členové Fedu se přestali vyjadřovat optimisticky, raději o americkém výhledu hovoří opatrně. Stále více účastníků trhu zvažuje, jestli je americká ekonomika na pokraji recese, nebo se jedná jen o přechodné zaváhání (ale přechodné zaváhání se od loňska stalo pravidelnou záležitostí...).
Podle našeho názoru je zatím příliš brzy zvonit na poplach. Co se týká měny, očekáváme, že greenback (USD) krátkodobě ještě oslabí, trend doznal zvrat. Ale příští týden zamíchá kartami zasedání ECB, očekávání snížení sazeb stále narůstá.