Ekonomika šplhá nahoru

11:11 | E V | Diskuze

Světová ekonomika.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Světová ekonomika se již začala pozvolna ožívat. I tak ale její HDP letos výrazně propadne. Příští rok ale naopak produkce poroste, k čemuž přispěje oživení jak ve vyspělých, tak i rozvíjejících se ekonomikách. 

Světová ekonomika již ožívá: Vývoj světové ekonomiky bude letos výrazně ovlivněn pandemií koronaviru a s ní souvisejícím propadem poptávky a zhoršením situace na trzích práce. Propad světového HDP by měl letos dosáhnout zhruba -5 %. To je nicméně ovlivněno vývojem v první polovině roku (například eurozóna poklesla v 1Q mezičtvrtletně o 21 %); aktuálně již světová ekonomika postupně přechází do fáze pozvolného oživení, které by mělo zesílit ve druhé polovině letošního roku a především pak v roce příštím.


Krize ve tvaru „V“ nebo „U“: V porovnání s obdobím let 2008-09 je tato krize jiná. Tehdy byla krize způsobena různými makroekonomickými problémy a výrazně zesílena potížemi finančního sektoru, které její dno prohloubily a významně oddálily fázi oživení. Navíc fiskální politika byla tehdy v řadě zemí příliš restriktivní, což také nepřispělo k rychlému znovunastartování ekonomického růstu. Současná krize má naopak zcela vnější příčinu (koronavirus), což po skončení krize bývá obvykle rychle vystřídáno oživením růstu. V tomto ohledu zafunguje odložená spotřeba domácností, kdy v okamžiku zvýšení pocitu bezpečí začnou domácnosti uskutečňovat nákupy zboží, které během krize odložily. A podobně to bude u investic firem (pokles nejistoty).


Rizika: Pokud by nastaly další vlny pandemie, oživení by se mohlo oddálit. Státy nicméně deklarují vyšší připravenost na takovouto situaci a tak by pravděpodobně nemuselo být nutné znovu uzavřít značnou část ekonomik. Jinými slovy by dopad měl být daleko menší v porovnání se situací z první poloviny letošního roku. Navíc ani možné příchody dalších vln pandemie nemění nic na tom, že po skončení krize může být oživení velmi rychlé. I negativní scénáře tak pracují s pevnějším oživením během již příštího roku.

Zdroj:Ceska Sporitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 13.8.2020

Ilustrativní obrázek

Více než polovina ojetin starších deseti aut je z dovozu, nejčastěji je nabízejí soukromníci

Ilustrativní obrázek

E.ON zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí; jeho akcie reagují 2% poklesem

Ilustrativní obrázek

Trh s garantovaným nájmem se za dva roky zpětinásobil. Do roku 2025 dosáhne obratu 5 miliard korun

Ilustrativní obrázek

ČEZ: vybraná témata z konferenčního hovoru s managementem

Ilustrativní obrázek

Měsíční strategie - Ekonomický vývoj v USA a eurozóněČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně posilovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

DAX v úvodu mírně oslabuje

Ilustrativní obrázek

Německý DAX si díky automobilovému sektoru připisuje slušné zisky

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie posilovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po otevření v plusu obchoduje na záporné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.