Ekonomika pod lupou

15:15 | E V | Diskuze

Česká ekonomika: HDP.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

HDP se letos výrazně propadne. Aktuálně již ale dochází k postupnému oživení vývoje ekonomické aktivity, které dale zesílí v příštím roce.

2020: Česká ekonomika se letos propadne o 7 %, když k tomu výraznou měrou přispěje omezení výroby z důvodu snížení poptávky a restriktivní opatření během první poloviny roku. Od třetího čtvrtletí letošního roku by již ale mělo docházet k pozvolnému růstu jak domácí, tak i zahraniční poptávky a HDP tak mezičtvrtletně poroste (meziročně se budou negativní hodnoty snižovat). Na druhou stranu ale bude v druhé polovině letošního roku brzdit rychlost oživení velký podíl automobilového průmyslu v české ekonomice. Automobily jsou totiž silně procyklickým sektorem a poptávka po nich se zvyšuje po krizích pomaleji. Nicméně aktuální data z Číny naznačují obnovení poptávky již i po autech, a proto by tento vliv měl být jen dočasný.

2021: V příštím roce by ekonomické oživení mělo být pevnější a ekonomika se postupně vracet na předkrizovou úroveň HDP (té bude dosaženo nicméně až v roce 2022). K tomuto vývoji budou přispívat všechny složky HDP, když se zvýší jak domácí, tak i zahraniční poptávka. V okamžiku, kdy se sníží riziko pramenící z koronaviru, se totiž výrazně zvýší chuť domácností nakupovat a firem investovat, což potáhne nahoru nejen spotřebu a investice, ale také exporty (k podobnému oživení dojde i v eurozóně).

2022: HDP poroste také v roce 2022, kdy česká ekonomika dosáhne předkrizové úrovně HDP v reálném vyjádření. Vedle dalšího zlepšení sentimentu a vyšší zahraniční poptávky bude ve směru růstu HDP působit také nutnost dočerpat prostředky ze současného programového období EU fondů. To bude zvyšovat HDP v letech 2022 a 2023 podobně, jako tomu bylo v období 2014-15.

Poznámka: Mezičtvrtletní růst používáme v anualizovaných jednotkách podobně, jako je zvykem v USA. Hlavní výhodou totiž je, že anualizace převádí mezičtvrtletní (či meziměsíční) vývoj veličiny na roční bázi a jednotlivé mezičtvrtletní (meziměsíční) hodnoty jsou pak ve stejném vyjádření, jako meziroční tempa. A tudíž jsou navzájem lépe porovnatelné.

 

Složky HDP

Vyjma vládní spotřeby v letošním roce ostatní složky HDP poklesnou, když nejvíce budou zasaženy investice. Spolu s ekonomickým oživením budou ale od příštího roku hlavní složky přispívat směrem k růstu HDP.

Spotřeba domácností: Spotřeba domácností je oproti vývoji investic nebo zahraničního obchodu méně procyklická, a proto nepoklesne letos tolik. Navíc budou k růstu spotřeby domácností postupně přispívat dva spolu související faktory. Prvním je odložená spotřeba, kdy domácnosti nakoupí část zboží, které by za normální situace nakoupily již v první polovině letošního roku. Druhým důvodem bude trh práce, když růst míry nezaměstnanosti bude relativně mírný. Na druhou stranu ale budou v letošní roce spotřebu domácností především po službách brzdit obavy z koronaviru. V momentě, kdy se toto riziko sníží, spotřeba se dále výrazně zvýší. K tomu ale dojde až v příštím roce.

Vládní spotřeba: Růst vládní spotřeby bude letos velmi výrazný, když k němu přispěje potřeba financování zvýšených nákladů spojených s pandemií koronaviru a fiskální programy na podporu ekonomiky. Expanzivní fiskální politika ale zůstane i v příštím roce. V tom se budou totiž konat parlamentní volby a nedá se čekat, že by vláda před nimi zásadněji omezila své výdaje. Oproti letošnímu roku bude nicméně růst vládní spotřeby v příštích dvou letech nižší.

Investice: Investiční aktivita se letos výrazně propadne, když během krize firmy odložily z důvodu značné nejistoty své investiční plány do budoucna. K oživení investic bude docházet již od poloviny letošního roku, nicméně v automobilovém sektoru vzhledem k pozvolnému obnovení poptávky bude oživení investic pomalejší. To ovlivní i vývoj v příštím roce, kdy růst investic zesílí až zhruba od poloviny příštího roku.

Zahraniční obchod: Během krize výrazně propadl zahraniční obchod a navíc příspěvek čistého vývozu k růstu HDP spadl do značného záporu. To bude platit i ve zbytku letošního roku z důvodu jen pozvolného růstu exportu v automobilovém sektoru. V příštím roce nicméně poptávka po českých exportech zesílí a příspěvek čistého vývozu opět začne působit ve směru růstu HDP.

 

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

AAA AUTO najíždí na prodej vozů on-line

Ilustrativní obrázek

Sedmero tipů pro efektivní home office nejen v době koronaviru

Ilustrativní obrázek

Coca-Cola za 3Q uvádí nízké tržby na úrovni nejvyšších očekávání, zrychluje restrukturalizaci

Ilustrativní obrázek

Moneta: Dopady prodejů starších NPL portfolií a učiněných změn úrokových sazeb u klientských vkladů

Ilustrativní obrázek

Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

VÝZVA ZAMĚSTNAVATELŮ: Vláda by měla do konce roku prodloužit i program Antivirus BČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.