Pomalejší hospodářský růst je důsledkem velkého sucha a celkového útlumu globální ekonomiky, řekl ministr. Odhad růstu jihoafrické ekonomiky na letošní rok zhoršil na 0,9 procenta, zatímco dosud počítal s růstem o 1,7 procenta. Pokud se prognóza naplní, bude to nejpomalejší růst od roku 2009, kdy se Jihoafrická republika dostala z hospodářské recese. Za loňský rok ekonomika podle odhadů vzrostla o 1,3 procenta.
"Nemůžeme utrácet peníze, které nemáme. Nemůžeme si půjčovat víc, než kolik můžeme splácet. Dokud nedokážeme podnítit růst a zajistit vyšší příjmy, musíme být na sebe tvrdí," citovala ministra stanice BBC. Země podle něj zvýší daně z prodeje nemovitostí, daň na pohonné hmoty, alkohol a kapitálové výnosy. Do státní kasy by to v následujícím fiskálním roce 2016/2017 mělo přinést dodatečných 18,1 miliardy randů (28,3 miliardy Kč).
Úsporná opatření by měla zabránit tomu, aby mezinárodní ratingové agentury nezhoršily úvěrové hodnocení země do podřadné kategorie. JAR má nyní u agentur Fitch a Standard and Poor's známku BBB-, což je jeden stupeň nad spekulativním pásmem. Hodnocení u agentury Moody's je na stupni Baa2, což je dva stupně nad spekulativním pásmem.
Úsporná opatření by rovněž měla pomoci vládě snížit rozpočtový schodek v příštím fiskálním roce na 3,2 procenta výkonu ekonomiky z 3,9 procenta v současném období.
Výdajové škrty, vyšší daně a další úsporná opatření by se ale nemusely líbit voličům, které letos čekají volby do místních samospráv. Předpokládá se, že vládnoucí strana Africký národní kongres v nich čeká tuhý boj s opozicí.
Nízkou poptávkou po komoditách a pád jejich cen však dopadá na celou Afriku.