Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

13:13 | E V | 1 komentář / 1 nový

Koronavir může napáchat v Česku až miliardové škody. Na opatření doplatí téměř všechny sektory hospodářství.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Výskyt koronaviru a následná opatření, která mají za cíl omezit nákazu, budou mít podle odborníků negativní ekonomické dopady jak na zaměstnance, tak i na zaměstnavatele. Škody v rámci České republiky mohou vyšplhat až do miliardových částek. Mezi nejvíce ohrožené patří například výrobní firmy a restaurační zařízení. Už nyní je ale zřejmé, že dopady pandemie se promítnou téměř do všech sektorů hospodářství.

„Je sice příliš brzy na posouzení konečných důsledků viru COVID-19 pro podniky, ale dosavadní vývoj napovídá, že škody v rámci České republiky mohou šplhat až do miliardových částek. I přesto, že dopady opatření souvisejících s koronavirem nemusí být v současné době pro firmy přímo katastrofální, ale postupem času se mohou potýkat s narušením podnikání,“ říká Stanislav Klika, ředitel Risk Advisory poradenské společnosti BDO. 


„Výhodu budou mít v následujícím období ty firmy, které dokážou pružně zareagovat, omezit méně důležité výdaje a případně zapojit alternativní dodavatele a najít příležitosti v jiných segmentech trhu. Firmám může také pomoci, pokud si již v minulosti připravily možné scénáře krizových situací“ dodal Klika.

 

Zásah pro cestovky, kulturu či restaurace 


Z důvodu omezení volného pohybu osob dochází v těchto dnech k propadu tržeb zejména u firem, které podnikají v oblasti cestovního ruchu, u organizátorů kulturních akcí, restaurací a maloobchodu. Kvůli omezenému pohybu osob může u některých oborů dojít také k zmrazení ekonomických aktivit. Nemožnost sjednávat si obchodní schůzky a uzavírat nové obchodní případy se může projevit zejména v následujících měsících. 


„Záleží na době, po které budou opatření trvat. Ekonomicky stabilizované firmy mají velkou šanci absorbovat tuto negativní situaci, pokud nebude trvat více než 2-3 týdny. Pokud by omezení trvala příliš dlouho, začnou firmy realizovat úsporná opatření, přičemž první na řadě budou zaměstnanci,“ popisuje Blanka Lukešová, partnerka společnosti BDO. 


Zároveň podle Lukešové bude důležité, jestli se firmám podaří chybějící tržby odsunout na pozdější období, až bude situace stabilizovaná. „Záleží na oboru, ve kterém firma pracuje. Pokud jde o nenávratně ztracené tržby například v restauracích, nepodaří se propad v tržbách dohnat. V jiných oborech se může podařit zakázky odsunout na pozdější období a propad nebude tak velký,“ dodává Blanka Lukešová.

 


Čtrnáctidenní prázdniny? 


Vzhledem k tomu, že opatření proti koronaviru platí pro všechny firmy napříč obory, může se také stát, že se útlum podaří časově sladit mezi jednotlivými firmami. V podstatě by to znamenalo, že se odehraje pouze čtrnáctidenní celostátní odstávka. To ovšem záleží na dalším vývoji nákazy koronavirem a také na vládě, zda opatření prodlouží či ještě zpřísní. 


Ekonomické dopady pocítí také samotní zaměstnanci. „Pro zaměstnance je velkým rizikem finanční nestabilita zaměstnavatelů, kteří budou opatřeními dotčeni. Pokud se zaměstnavatelům dlouhodobě a významně sníží tržby, nebudou moci dlouhodobě hradit mzdové náklady nevyužitým zaměstnancům a budou uvažovat o jejich propuštění, popřípadě snížení pracovního úvazku,“ říká Blanka Lukešová, partnerka společnosti BDO. Podle Lukešové záleží zejména na době, po kterou budou platit restrikce, na velikosti zaměstnavatele a na jeho ekonomické síle.

Zdroj:Patrik Kozlík, Botticelli
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Já doufám že ty ekonomické dopady zas až tak velké nebudou, ovšem některé firmy teď asi zažívají krušné časy, jediné u čeho by to pomohlo je kdyby se díky tomuto zlevnili ceny nemovitostí, a to se nejspíš asi nestane https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3067278-nove-auto-uprostred-pandemie-tezko-cesi-zjistuji-jak-jim-karantena-promenila ale myslím že automobilky asi trochu zapláčou.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Stanovisko KZPS ČR k jednání vlády

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 30.1.2020

Ilustrativní obrázek

Lufthansa bude používat Google Cloud ve snaze o sjednocení různorodých IT systémů a procesních dat

Ilustrativní obrázek

Banka HSBC údajně po světě propustí až 10 tis. pracovníků, píše tiskČti více
Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se dnes obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akcie rostou po Trumpově náznaku hladkého předání moci Bidenovi

Ilustrativní obrázek

Německý index DAX se v září příštího roku rozšíří o 10 členů

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.