EET - vše co potřebujete vědět. Ústavní soud dnes s odloženou platností škrtl několik paragrafů zákona

10:50 | mos ja | Diskuze

Výběr údajů o elektronické evidenci tržeb (EET; Ústavní soud dnes s odloženou platností škrtl několik paragrafů zákona):

Ilustrativní obrázek
Foto: tom woodward

- Zavedení EET patřilo mezi stěžejní projekty kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), o "efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb" hovořila již koaliční smlouva z prosince 2013 i o dva měsíce později přijaté programové prohlášení vlády. V říjnu 2015 se tehdejší šéf resortu financí Andrej Babiš (ANO) vyjádřil, že rezignuje, pokud EET nebude fungovat (a koalice jej vyzve k odchodu).

- Vláda sociální demokracie, ANO a KDU-ČSL si od zavedení EET slibovala omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicoví politici však už před spuštěním evidence upozorňovali, že systém znevýhodní hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje.

- EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení a od letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze měla začít 1. března 2018 a týkat se měla stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích či služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se tak měli zapojit také vybraní řemeslníci i další služby. Ústavní soud ale dnes "náběh" třetí a čtvrté etapy zrušil.

- Základním principem EET je neustálé propojení obchodníka či řemeslníka se servery daňové správy, každá vydaná účtenka má být ihned registrována. Až na výjimky, například pro provozovny v místech bez připojení k internetu nebo u prodeje zboží a služeb v dopravních prostředcích, vše funguje online, v reálném čase.

- Zákon o EET přijala vláda v červnu 2015, platit měl již od ledna 2016. Termín se ale několikrát odkládal, schvalování ve Sněmovně provázely obstrukce opozice. Koalice nakonec prosadila hlasování na 10. února 2016, kdy byl zákon ve třetím čtení přijat. Senát jej schválil v březnu, prezident Miloš Zeman podepsal 30. března 2016.

- Pravicová opozice si při schvalování EET ve Sněmovně stěžovala například na předčasné ukončení rozpravy o zákonu. Loni v červnu pak 41 poslanců ODS a členů poslaneckého klubu TOP 09 podalo návrh na zrušení zákona, případně několika jeho částí. Dnes Ústavní soud (ÚS) s odloženou platností škrtl několik paragrafů zákona o evidenci tržeb. S návrhem na zrušení celé normy o EET pravicoví poslanci neuspěli.

- Ukončení rozpravy při schvalování EET bylo sice podle ÚS v rozporu s jednacím řádem, opozice ale měla prostor uplatnit své názory. Soud pak vyhověl například návrhu na zrušení ustanovení, jež prý způsobovala potíže u bezhotovostních plateb a v činnosti internetových obchodů. Ústavní soud zasáhl také do úpravy identifikačních údajů na účtence. Pravici vadilo, že se tam u fyzických podnikajících osob objevuje i rodné číslo. Nařízení vlády o vyloučení některých plateb z EET zůstane v platnosti do konce roku 2018.

- Do EET je v současnosti zapojeno 161.000 podnikatelů, kteří zaevidovali okolo 3,5 miliardy tržeb. V plánované třetí a čtvrté vlně se podle odhadů MF mělo zapojit zhruba 300.000 podnikatelů. Podle finanční správy přinesla evidence od ledna do konce listopadu jen na dani z přidané hodnoty do rozpočtu navíc 4,1 miliardy korun a za celý rok to může být až přes pět miliard korun. Celkový přínos EET pro všechny daňové příjmy je MF odhadován na 18 miliard korun při plném náběhu systému.

- Ministerstvo financí pro podporu EET spustilo 1. října účtenkovou loterii. Její první losování se uskutečnilo 15. listopadu (opakovat se bude každý měsíc); zaregistrovalo se zhruba 453.000 hráčů, do slosování bylo zařazeno 11,1 milionu účtenek (podobný počet lidí se zapojil také za listopad). První cenou byl milion korun, druhou automobil za zhruba 400.00 korun. Loterii zavedlo již dříve Chorvatsko, Slovensko nebo Slovinsko.

- Inspiraci k EET našlo ministerstvo financí v Chorvatsku, kde podobná evidence tržeb funguje od roku 2013. Česká podoba se od té chorvatské v několika věcech liší. Evidence například umožňuje některým podnikatelům zjednodušený offline režim a také nereguluje stav hotovosti v pokladnách. Nestanoví ani povinnost zákazníka převzít účtenku a neposkytuje údaje o personálu.

- Podle údajů ministerstva financí i dalších zdrojů existuje některá z forem evidence tržeb v řadě zemí Evropské unie (Itálie, Maďarsko, Slovensko, Chorvatsko, Polsko, Portugalsko, Belgie, Litva, Malta, Švédsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Kypr, Slovinsko nebo Rakousko).

- Většina zemí zatím používá klasické offline registrační pokladny a někde se jejich povinnost vztahuje jen na vybrané druhy obchodů a služeb nebo na živnostníky a podnikatele, kteří dosáhnou obrat nad určitý limit (například v Rakousku). Online evidence funguje v Chorvatsku, na Slovensku, ve Slovinsku nebo částečně i v Maďarsku.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Daňový balíček: vypadly špatné nápady, ale jeden potřebný tam naopak chybí

Ilustrativní obrázek

Papírovou evidencí tržeb se vracíme zpět, ke zbytečné ruční práci

Ilustrativní obrázek

Připravuje se daň ze zahřívaných tabákových výrobků

Ilustrativní obrázek

Prezident podepsal novelu daňového řádu, před finanční správou neskryjí tajemství ani advokáti

Ilustrativní obrázek

Rok po zavedení protikuřáckého zákona se výběr daně nesnížil

Ilustrativní obrázek

Stavební spořitelny uzavřely v prvním čtvrtletí o 28 % více smluv než loniČti více
Ilustrativní obrázek

FAEI: Berňák si došlápl na Airbnb, na řadě je služba Zonky

Ilustrativní obrázek

Fenomén „minimální mzda“. Co nejčastěji zaměstnavatelé porušují při jejím poskytování?

Ilustrativní obrázek

Lidi přes Airbnb v Praze nabízí cca 9500 bytů. Jak moc zvyšují ceny bytů?

Ilustrativní obrázek

Nezapomeňte zahrnout do pojištění nemovitosti i solární panely a další ekologické prvky

Ilustrativní obrázek

Satelitní lokality velkých měst značně podražily. Lidé se poohlíží po levnějším bydlení ve větší dojezdové vzdálenosti

Ilustrativní obrázek

Úrokové sazby na hypotékách klesají

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.