EET jako nástroj proti šedé ekonomice funguje

14:06 | mos ja | 1 komentář / 1 nový

Táborská firma Flosman, jež provozuje síť prodejen potravin Flop, vítá elektronickou evidenci tržeb (EET) jako nástroj proti šedé ekonomice.

Foto: W4T

Jako cestu, jak omezit černé zisky, vidí EET i bývalá ředitelka českobudějovického hotelu Budweis. Některým obchodníkům v kraji klesl kvůli EET obrat o třetinu.

Pozitivně vnímá EET výkonný ředitel firmy Flosman Michal Andrle. Domnívá se, že nastoluje konkurenční vyváženost, kdy mají všichni stejné podmínky. Negativně vnímá nárůst počtu prodejen, které vedou vietnamští obchodníci.

"Jsme skálopevně přesvědčeni, že jejich způsob prodeje absolutně neodpovídá standardu, který stát vyžaduje, z hlediska hygieny, prodeje potravin i z hlediska finančních záležitostí, šedá ekonomika u Vietnamců jenom kvete. Dokonce jsme dělali z naší strany různé kontroly, protože státní organizace, které mají činit, tak nečiní, spíše jdou kontrolovat někoho, kde to mají jednodušší. Minimálně v jednom případě jsme dávali podnět," řekl ČTK Andrle.

EET může mít podle něj vliv na konec drobných prodejen, ale větší, které utrží v průměru milion korun měsíčně, nekončí, myslí si Andrle. "Menší si mnohdy můžou dát EET jako jeden z důvodů, proč skončit, ve valné části našich franšízantů je ten prvek stáří. Velká část se dostává do věku, kdy uvažuje, co dělat v důchodu," řekl Andrle.

EET hodnotí kladně i Eva Sebroňová, která od roku 2008 do letošního ledna řídila českobudějovický hotel Budweis. ČTK řekla, že 90 procent lidí, kteří k ní šli žádat o práci, po ní chtěli peníze z výplaty načerno. Argumentovali tím, že jinak kvůli ní přijdou o příspěvek na bydlení.

"Proč by si měl někdo načerno vydělávat spoustu peněz a ještě z našich daní brát příspěvky na ledacos? Považuju EET za dobrou věc, protože ti rádoby podnikatelé nemůžou generovat - nebo aspoň ne v takové míře - černé zisky, platit lidem na ruku. Všichni normální lidé platí daně," řekla ČTK Sebroňová, která EET spouštěla v hotelu loni 1. prosince. Systém od začátku fungoval bez problémů. "Neměli jsme jediný zádrhel. Nevidím důvod, proč bychom měli podporovat šedou ekonomiku," řekla Sebroňová.

Meziročně o třetinu menší obrat má kvůli EET obchodní zástupce Oriflame z Českých Budějovic Jaroslav Hnízdil. EET považuje za obrovskou byrokratickou zátěž, jež podnikatelům komplikuje život. Firmy, s nimiž spolupracuje, objednávají méně často, některé už vůbec.

"Protože lidé žijí ve strachu. Represe je prostě straší. Pravda a láska už nejede, kvůli našim politikům teď frčí šmíráctví a závist. všichni jsou házeni do jednoho pytle, a to je špatně. Spousta obchodů zanikla, COOP zavíral spoustu obchodů. Ti, kteří podváděli, budou podvádět dál. A navíc jak to jde všechno elektronicky, je to proti lidské přirozenosti. Lidé budou mít ještě po staletí v hlavě kupecké počty má dáti - dal, tohle je pro spoustu lidí, starší ročníky, komplikace," řekl ČTK Hnízdil.

Někteří jihočeští podnikatelé kritizují online hru Účtenkovka. Zvukař Petr Michal uvedl, že pro každého normálního člověka je to "děsivý nástroj, který v lidech probouzí to, co zažívali před rokem 1989". "Jako by nestačilo, že na podnikatele může přijít třicet různých kontrol. Špicla lidé na ministerstvu financí udělali z půl milionu lidí této země. Naštěstí je tu ještě 9,5 milionu občanů, které tato trapná taškařice nezajímá," řekl Michal ČTK.

Líbil se vám článek?
+0 / -1
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Co asi sledují tito proklamativní podporovatelé EET před pravděpodobným nástupem Andreje Babiše k moci?
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Počet nespolehlivých podnikatelů strmě roste

Ilustrativní obrázek

Blíží se lhůta podání žádosti o vrácení DPH ze zemí EU

Ilustrativní obrázek

Aplikace drobných výjimek povede k dalšímu podkopávání EET jako celku

Ilustrativní obrázek

FAEI: Berňák si došlápl na Airbnb, na řadě je služba Zonky

Ilustrativní obrázek

Daňový balíček: vypadly špatné nápady, ale jeden potřebný tam naopak chybí

Ilustrativní obrázek

Papírovou evidencí tržeb se vracíme zpět, ke zbytečné ruční práciČti více
Ilustrativní obrázek

Než si sjednáte životní pojištění, chtějte odpovědi na těchto 5 otázek

Ilustrativní obrázek

Ceny elektřiny se domácnostem prodraží až o 15%. S novými podmínkami ale automaticky souhlasit nemusíte

Ilustrativní obrázek

O rodinné finance se partneři starají společně, účet má ale každý svůj

Ilustrativní obrázek

Sedm tipů, jak neprohloupit u pojištění auta

Ilustrativní obrázek

Ceny bytů a domů v České republice dál prudce rostly

Ilustrativní obrázek

Šest z deseti Čechů se na silnicích necítí bezpečně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.