ECB zřejmě v reakci na brexit upraví podmínky programu odkupu aktiv

08:22 | fa ra | Diskuze

Ve středu byla volatilita na světových trzích nízká. To se projevilo i na vývoji kurzu eura s dolarem, který se obchodoval v úzkém pásmu kolem úrovně 1,10 USD/EUR. Důvodem pro malé pohyby byl jednak poloprázdný makroekonomický kalendář, ale i vyčkávání investorů před dnešním zasedáním Evropské centrální banky.

Foto: Web4Trader

ECB podle našeho odhadu především ujistí investory, že je připravena nadále podporovat ekonomiku i stabilitu trhů. Konkrétních kroků ale bude pravděpodobně jen poskrovnu. Předpokládáme, že ECB nesáhne ani ke snížení sazeb, ani k navýšení měsíčního objemu kvantitativního uvolňování (to je i konsenzus trhu). Očekáváme pouze technickou úpravu podmínek odkupu aktiv, konkrétně možnost nakupovat větší objem jednotlivých emisí dluhopisů. Stávající pravidla totiž můžou způsobit, že ECB nebude mít za pár měsíců co nakupovat. K tomu přispěl i propad výnosů po referendu o brexitu, protože větší výnos většího podíl státního dluhu se dostal pod úroveň -0,4 %, kde ECB nakupovat nemůže. Navýšením maximálního podílu ECB v jednotlivých dluhopisech může centrální banka naznačit, že kvantitativní uvolňování bude trvat déle, než dříve předpokládala (samotné prodloužení nákupů by měla ECB oznámit v září).

ECB tak pravděpodobně trhům naznačí, že je připravena držet velmi uvolněnou měnovou politiku po delší dobu. Jestli přijme nějaká další opatření, bude záviset především na míře zpomalení ekonomiky a vývoji inflace v příštích měsících a letech. Dalšímu snížení sazeb se ale bude chtít ECB podle našich předpokladů vyhnout, jelikož mají neblahý vliv na kondici bank a tak i na úvěrování ekonomiky.

Zároveň je důležité zmínit i dlouhodobý pohled prezidenta ECB Maria Draghiho: samotná měnová politika pomalu přestává účinkovat; země eurozóny potřebují především strukturální reformy, aby se opětovně nastartoval udržitelný ekonomický růst.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.