ECB ve čtvrtek oznámí omezení programu kvantitativního uvolňování - diskuze

16:23 | mos ja | 1 komentář / 1 nový

Evropská centrální banka ve čtvrtek oznámí další plány ohledně programu kvantitativního uvolňování. Program bude podle našeho názoru o devět měsíců prodloužen (do září 2018), zároveň bude snížen na 25 miliard EUR měsíčně. Konec programu však ECB na čtvrtečním zasedání neoznámí, naopak si ponechá dveře otevřené pro jeho další prodloužení či rozšíření. Rétorika ECB navíc zůstane velmi holubičí.

Program kvantitativního uvolňování končí letos v prosinci a tak má ECB nejvyšší čas, aby oznámila, jaké s ním má další plány. Centrální banka doposud nakupovala dluhopisy za 60 mld. EUR měsíčně. Hospodářský růst v eurozóně však dosahuje velmi solidních úrovní, což dává centrální bance prostor, aby přistoupila ke změně parametrů stávajícího programu. Na druhou stranu inflace v eurozóně zůstává nízká, a tak se rozumným kompromisem jeví prodloužení programu (do září 2018) a zároveň snížení objemu nakupovaných dluhopisů (na 25 mld. EUR). Výhodou této strategie je i to, že si ECB rychle nevykoupí všechny vhodné cenné papíry a ponechá si prostor pro další prodloužení programu.

Prodloužení programu a zároveň snížení objemu nakupovaných aktiv zhruba na polovinu je finančními trhy očekáváno. Euru se tak pravděpodobně ani po tomto oznámení nepodaří vymanit z pásma 1,116-1,189 USD/EUR, ve kterém je nyní uvězněno. Rétorika centrální banky totiž zůstane i nadále velmi holubičí. ECB se totiž bude snažit ukotvit dlouhodobá očekávání týkající se zvyšování úrokových sazeb, aby zabránila výraznějšímu posílení eura. V delším horizontu však bude euro i přes snahu ECB posilovat. Na konci příštího roku by se měl kurz podle našeho odhadu nacházet na úrovni 1,27 USD/EUR. K utažení měnových podmínek prostřednictvím úrokových sazeb ECB podle našeho názoru přistoupí až v březnu a červnu 2019.

Diskuze
Na konci příštího roku by se měl kurz podle našeho odhadu nacházet na úrovni 1,27 USD/EUR. Za tuto analýzu by mne šéf vyhodil .
+0 / -0
Přidat nový příspěvek

Do diskuze mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé. Přihlaste se zde.Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k přerozdělování v ČR a EU

Ilustrativní obrázek

Události v EU

Ilustrativní obrázek

Riziko a odměna v EU – Unie kapitálových trhů by měla zvýšit tempo

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k zadlužení zemí EU

Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke krokům Evropské centrální bankyČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX ztrácí 2 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý oslaboval

Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region odstartoval týden růstem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.