ECB upřesní, kdy plánuje zvyšovat úrokové sazby

08:19 | Redakce W4T | Diskuze

I tento týden bude patřit geopolitickým událostem. Ve středu se sejde americký prezident Trump s prezidentem Evropské komise Junkerem k diskuzi o uvalení amerických cel na dovoz automobilů z EU. Výsledek vyjednávání ohledně podoby Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) bude oznámen ve čtvrtek. Ve čtvrtek nás čeká i zasedání Evropské centrální banky, v pátek pak HDP Spojených států a Francie.

Ilustrativní obrázek
Foto: Kiefer

Spojené státy vykáží za Q2 18 silný růst

Klíčovou událostí tohoto týdne bude zasedání ECB. Ta by mohla upřesnit, kdy hodlá začít zvyšovat úrokové sazby. Na přetřes by mohlo přijít i to, jak bude vypadat politika reinvestování dluhopisů po ukončení programu QE. V pátek nás čeká zveřejnění HDP za Q2 ve Spojených státech. To by mělo vykázat silný růst na úrovni 4 % q/q anualizovaně, především díky silné spotřebě domácností. Čisté exporty byly naopak pravděpodobně brzdou. Růst HDP ve Francii už tak oslnivý nebude. Čekáme ho na úrovni 0,3 % q/q.

Polská nezaměstnanost je historicky nejnižší

Červnová míra nezaměstnanosti v Polsku podle ekonomů SG poklesne na 5,9 %. Počet nezaměstnaných by měl dosáhnout 969 tisíc, což je historické minimum. Míra nezaměstnanosti bude podle SG klesat i nadále, ne však již tak rychlým tempem. Rekordně vysoký počet firem uvádí nedostatek pracovní síly jako hlavní bariéru zvyšování produkce, což je problém celého středoevropského regionu. Kromě toho nás čeká zasedání maďarské centrální banky, která však ponechá současné nastavení měnové politiky beze změny. Konjunkturální průzkum v České republice ukáže na vysokou důvěru v domácí ekonomiku

Zaostřeno na dnešek: spotřebitelská důvěra v eurozóně na historických maximech

Z pohledu dat bude dnešek patřit k těm méně zajímavým. Čeká nás červnová spotřebitelská důvěra v eurozóně, která se udrží poblíž historických maxim. Data ve Spojených státech by měla ukázat na mírný nárůst prodejů stávajících nemovitostí. V regionu budou zveřejněny pouze indikátory důvěry v maďarskou ekonomiku. Ty se dlouhodobě drží na vysokých úrovních a ani tentokrát tomu zřejmě nebude jinak.

Spotřebitelé ekonomice eurozóny věří

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v červnu zřejmě udrží na úrovni z minulého měsíce, tedy -0,5 bodech. To je stále 1,5 směrodatné odchylky nad jejím dlouhodobým průměrem. Podle ekonomů SG nejsou tyto úrovně dlouhodobě udržitelné a dříve nebo později přijde korekce. V současné době však lepšící se situace na trhu práce a uvolněná fiskální politika v Německu udržuje spotřebitele dobře naladěné. Ve Spojených státech nás dnes čekají méně důležité statistiky, a to index ekonomické aktivity z okolí Chicaga a prodeje stávajících nemovitostí. Oba ukazatele by měly vykázat solidní výsledky.

Tweet Donalda Trumpa poslal euro na silnější úrovně

Společná evropská měna v pátek posílila o 0,6 % a posunula se na úroveň 1,171 USD/EUR. Finanční trhy reagovaly na tweet Donalda Trumpa, ve kterém nařknul Čínu a Evropskou unii, že manipulovaly své měny a snižovaly úrokové sazby, zatímco v USA sazby rostou, čímž se dolar stává každý den silnější a silnější a bere tak Americe její velkou konkurenční výhodu. Evropská centrální banka odmítla tweet ohledně manipulace kurzu komentovat. Dolar však na základě těchto vyjádření oslaboval. Došlo také k další eskalaci obchodních válek. Prezident Donald Trump prohlásil, že je připraven uvalit dovozní cla na veškeré čínské importy. Ty v roce 2017 činily 505 mld. USD.

Regionální měny budou muset hledat impulzy na světových trzích

V regionu je dnes kalendář událostí prázdný. Nové impulzy tak regionální měny budou muset hledat na světových trzích. Opětovné posilování eura vůči americkému dolaru, kterého jsme byli svědky v pátek, by mohlo vylepšit i sentiment na rozvíjejících se trzích a oživit tak zájem investorů o regionální měny. Strach z obchodních válek však ze scény hned tak nezmizí a tak je zde riziko, že páteční posilování eura vůči dolaru a tím i středoevropských měn může mít jepičí život.

V závěru týdne se na regionálních trzích rozlila dobrá nálada

Kurz koruny vůči euru se minulý týden držel převážně v desetihaléřovém pásmu       25,84-25,94 CZK/EUR. V pátek se svezl s posilováním eura vůči americkému dolaru a připsal si na svůj účet 0,2 %. Dostal se tak na úroveň 25,88 CZK/EUR. Zisky sklízely i ostatní regionální měny. Polský zlotý i maďarský forint posílily vůči euru shodně o 0,3 % (na 4,322 PLN/EUR a 325,6 HUF/EUR).

I nadále platí, že domácí měna zůstává spíše ve vleku dění na globálních trzích, než že by jí významněji ovlivňovaly domácí faktory. Důkazem toho může být v podstatě nulová reakce na vyjádření guvernéra ČNB Rusnoka, že se domácí ekonomika přehřívá, či výrazná akcelerace cen výrobců.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 20.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.5.2020

Ilustrativní obrázek

Shrnutí nové makroekonomické prognózy České národní bankyČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek obchodoval smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy uzavírají středeční seanci růstem

Ilustrativní obrázek

Frankfurt posiluje

Ilustrativní obrázek

Americké akcie končí vysoko, růsty táhly banky a průmysl, S&P 500 nakonec těsně pod 3000 body

Ilustrativní obrázek

Sanofi prodá svůj dlouhodobý podíl ve společnosti Regeneron v hodnotě přibližně 13 mld. USD

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.