ECB tento týden rozšíří program kvantitativního uvolňování

08:24 | fa ra | Diskuze

ECB zřejmě na svém čtvrtečním zasedání prodlouží program kvantitativního uvolňování.

Foto: Public Domain

Podle názoru Komerční banky to bude o šest měsíců s tím, že ho bude uplatňovat minimálně do září 2017. Zároveň budou upraveny limity pro nákupy dluhopisů ze strany ECB. Euroskupina v pátek projedná pokroky v řeckém programu a fiskální situaci v Portugalsku a Španělsku. Postupně publikovaná data červencové průmyslové výroby z Německa, Francie a Španělska by měla vyústit v růst produkce celé eurozóny o 0,3 % m/m. Německému číslu by měla předcházet silná data červencových průmyslových objednávek. ISM index aktivity z amerického sektoru služeb by měl za srpen de facto stagnovat, když čekáme 55,3 bodu po červencových 55,5 bodu. Celá série makroekonomických dat přijde tento týden z domova. Data z reálné ekonomky za červenec (průmysl, stavebnictví, exporty, maloobchodní tržby) budou silně negativně ovlivněna o tři dny nižším počtem pracovních dnů a celozávodními dovolenými. Srpnová inflace by měla zrychlit na 0,7 % z 0,5 % v červenci.

Aktivita v evropském sektoru služeb zůstává vysoká

Událostí uplynulého týdne bylo pro finanční trhy páteční publikování statistik z amerického trhu práce za srpen. Američtí centrální bankéři na konferenci v Jackson Hole trhy optimisticky navnadili a během celého týdne se tento optimismus transponoval do posilujícího dolaru vůči euru. Zatímco na počátku týdne se kurz nacházel na hladině 1,1200 USD/EUR, v jeho polovině byla několikrát testována úroveň 1,1130 USD/EUR. Bohužel se očekávání investorů nenaplnila. Již čtvrteční pád ISM indexu srpnové průmyslové aktivity pod úroveň 50 bodů znamenal výprodejní vlnu na dolaru. Druhá pak přišla v pátek odpoledne. Počet nově vytvořených pracovních míst v USA za srpen zaostal za očekáváním. Navíc ani neklesla míra nezaměstnanosti, jak se očekávalo. A za konsensem zůstala i dynamika průměrných hodinových výdělků. Trhy tak mohou na zářijové zvýšení sazeb zapomenout. V první reakci kurz vystřelil až téměř k 1,1280 USD/EUR, velmi rychle se ovšem vrátil k 1,1200 USD/EUR. Přes určitou volatilitu v průběhu minulého týdne tak nakonec kurz v celotýdenním hodnocení skončil beze změny.

Úvod týden přinese sérii srpnových evropských PMI monitorujících aktivity v sektoru služeb v klíčových zemích eurozóny i měnové oblasti jako celku. Zatímco u dat za Německo a Francii se bude jednat o zpřesnění již publikovaných předběžných odhadů, kde se žádné překvapení neočekává, zajímavá budou nová čísla z Itálie a Španělska. Na rozdíl od průmyslu by italský sektoru služeb měl zaznamenat zlepšení a PMI by se tak měl vyšplhat na šestiměsíční maximum. Naopak u Španělska očekáváme pokračování postupně klesajících hodnot PMI. Data by měla potvrdit, že i sektor služeb byl v letních měsících silný a nijak ho nerozhodil výsledek britského referenda. Zářijový Sentix indikátor důvěry investorů v eurozóně by měl dokonce zaznamenat solidní zlepšení. Celkově by data měla být konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny během Q3 16 o 0,4 % q/q.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.