ECB tento týden... Nečekejte příliš

07:50 | Swissquote Ltd | Diskuze

Od britského referenda o brexitu uplynuly téměř tři měsíce a na hospodářské výsledky eurozóny to zřejmě nemá podstatný vliv.

Foto: Public Domain

Vzhledem k obecnému přesvědčení, že eurozóna se vyhnula kulce, se obáváme, že ECB upraví výhled jen nepatrně a sníží se pravděpodobnost rozšíření programu kvantitativního uvolňování. Očekáváme, že Draghi se rozhodne pro vyčkávací strategii založenou na dopadu rozhodnutí Fedu. Bez náhlých změn v ekonomickém výhledu Evropy se ECB se svým současným politickým mixem bude držet mimo hru. Ekonomické předpoklady ECB by se ale mohly posunout níž, aby odrážely méně optimistické dohodnuté výsledky. Očekávání výrazného růstového šoku snížilo očekávání růstu pro rok 2017 na 1% z 1,2% (2016 je beze změny na 1,6%), ale obavy jsou zatím neopodstatněné. Vzhledem k současnému výhledu růstu ECB 1,7% očekáváme mírnou úpravu na 1,4 - 1,5%.

Vzhledem k oslabenému euru politikou zvyšování sazeb Fedu by měnové konkurenční ocenění mohlo pomoci podpořit hlubší korekci. Inflace dál dělá ECB starosti, protože se setrvale drží na nízké úrovni. Debata ECB o důvodech nízké inflační dynamiky zažehla mnoho názorů, že program nákupu dluhopisů je hlavním důvodem dlouhodobého útlumu výhledu inflace. Přes směrem dolů upravený růst se obáváme, že inflace zůstane další dva roky beze změny. Politika ECB sestávající ze záporných úrokových sazeb, nákupu dluhopisů a neomezeného levného financování bank dosáhla pro evropskou ekonomiku dobrých výsledků. Pokud k tomu nedojde na tomto zasedání, je pravděpodobné, že ECB naznačí rozšíření programu nákupů v březnu 2017 (aby omezila nejistotu trhu).

Očekáváme, že ECB počká do s oznámením rozsáhlého rozšiřování kvantitativního uvolňování do prosincového zasedání. Zkombinuje ho s dalšími úpravami ekonomického výhledu. Do prosincového zasedání by se měly projevit dlouhodobé dopady brexitu.

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.