ECB tento týden měnovou politiku nezmění

18.04.2016 08:35 | fa ra | Diskuze

Společná evropská měna v uplynulém týdnu ztratila vůči dolaru necelé procento své hodnoty, když se kurz posunul z kotací na 1,1400 USD/EUR na počátku minulého týdne až k 1,1250 USD/EUR v jeho druhé polovině. Dolar profitoval zejména z příznivého vývoje na komoditních trzích podpořených lepšími čísly z Číny. Aktuální čínské statistiky pomalu dávají zapomenout na svou slabost z přelomu loňského a letošního roku.

Foto: Public Domain

Pokud jde o makro-ekonomické indikátory z eurozóny a USA, ty vesměs zklamávaly. Závěr týdne přinesl přeci jen určitou korekci dolarových zisků k 1,1300 USD/EUR, když americká měna reagovala na slabší data z USA – zejména průmyslové produkce, ale i indikátory spotřebitelské důvěry.

Klíčovou událostí tohoto týdne v Evropě bude čtvrteční zasedání ECB k projednání měnové politiky. Změnu v nastavení měnové politiky neočekáváme – stejné by měly zůstat úrokové sazby i rozsah programu kvantitativního uvolňování. Pozornost bude směřovat k detailům programu TLTRO II a programu odkupu korporátních dluhopisů, který by měl být spuštěn v červnu. Celkově by se měl udržet holubičí tón evropských centrálních bankéřů, zdůrazňována zřejmě budou externí rizika. I když nutno podotknout, že dosavadní ekonomické ukazatele za Q1 byly ve srovnání s očekáváním ECB spíše lepší. Otázkou zůstává, jak se centrální bankéři postaví k současnému vzestupu cen komodit. V kombinaci s nízkou statistikou základnou to vytváří pro druhou polovinu letošního roku prostor pro vyšší inflační překvapení.

Celkem plný je i evropský ekonomický kalendář. Hned zítra zveřejní ECB výsledek průzkumu kreditních podmínek, které by měly ukázat další uvolnění kreditních standardů v bankovním sektoru eurozóny pro podniky, standardy pro domácnosti by měly zůstat nezměněné. Ve čtvrtek se dočkáme podílu veřejného dluhu eurozóny k HDP za rok 2015. Poprvé od roku 2007 by měl být vykázán pokles, a to na na 91,1 % z předchozích 92,1 %. Stále platí, že existují velké rozdíly v hospodaření jednotlivých členských zemí. Zatímco například Německo vloni dosáhlo přebytku hospodaření s veřejnými financemi ve výši 0,6 % HDP, Španělsko vykázalo naopak -5,2 %, tedy hluboko pod cílovou hodnotou -4,2 %. Bohužel další zhoršení zaznamenalo Řecko, které bude předmětem páteční diskuse Euroskupiny. Mírné zlepšení nálady evropských domácností by měly odhalit čtvrteční údaje spotřebitelské důvěry v eurozóně za duben. Známky stabilizace by pak v závěru týdne měly přinést i předběžné dubnové PMI měřící aktivitu v průmyslovém sektoru i sektoru služeb eurozóny i jejích klíčových zemí.

Naproti tomu americký kalendář bude na nové zajímavé ekonomické ukazatele chudý. Dočkáme se pouze březnových statistik z trhu rezidenčního bydlení. Očekáváme mírné zvýšení aktivity v sektoru nově zahájených staveb a vydaných stavebních povolení, silnější aktivita by měla být patrná i v prodejích již existujících domů.

Vzhledem k tomu, že klíčovou událostí tohoto týdne je zasedání ECB, a protože euro se stále drží na relativně silnějších úrovních, dá se pro první polovinu týdne spíše očekávat, že se trh bude bát holubičího výstupu z jednání evropských centrálních bankéřů, což by mělo kurz USD/EUR tlačit spíše k nižším hodnotám.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.