ECB spouští nový záchranný program o objemu 820 mld. USD

11:11 | E V | Diskuze

„Výjimečné časy vyžadují mimořádné činy,“ uvedla prezidentka ECB Christine Lagarde ve středu na svém twitteru.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Evropská centrální banka se v minulém týdnu nechala slyšet, že její role není zmenšovat spready na dluhopisech. To vyvolalo vlnu nevole a investoři na sebe nenechali dlouho čekat. Výnos italského dluhopisu znatelně vzrostl a vynořily se diskuse o přežití eurozóny. V zájmu zlepšit současnou situaci zavádí ECB nový program nákupu aktiv, který bude zahrnovat také řecké dluhopisy.

Evropská centrální banka spouští záchranný program o objemu 750 mld. euro (820 mld. USD) ve snaze pomoci ekonomice vyrovnat se s krizí vyvolanou koronavirem. ECB se ve středu nechala slyšet, že bude nakupovat veřejné a soukromé cenné papíry. Takzvaný program „pandemického nouzového nákupu“ (PEPP) bude trvat do konce letošního roku. 

„Výjimečné časy vyžadují mimořádné činy. Nejsme nijak limitování našim závazkem k euru a jsme plně odhodlání využit všech nástrojů, který nám nás mandát umožňuje,“ uvedla šéfka ECB Christine Lagarde na svém twitteru.

Koronavirus, který začal v Číně na konci roku 2019, způsobil zastavení hlavních ekonomiky EU, včetně Itálie, Francie, Španělská a Belgie. Dle dat zveřejněných tiskem The New York Times si virus v Evropě již vyžádal více životů než v Číně.

Nově uvedený program bude zahrnovat také řecké dluhopisy. Předchozí nákupní programy ECB řecké dluhopisy nezahrnovaly z důvodu krize státního dluhu, díky kterému dluhopisy neměly dostatečnou kredibilitu. 

ECB byla v minulém týdnu kritizována za vystoupení Lagarde, při kterém prohlásila, že úkolem ECB není snižovat spready na dluhopisech. Později tato slova musel její kolega vyžehlit.

V minulém týdnu ECB překvapila trhy také svým rozhodnutím nesnížit úrokové sazby v zájmu navýšení ekonomické aktivity během současné situace. Namísto toho odhalila novou podporu bankám a rozšířila svůj program nákupu aktiv o 120 mld. euro.

Zdroj: ECB, CNBC, Twitter

Zdroj:Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Berkshire Hathaway uprodala podíl v aerolinkách Delta Air Lines a Southwest Airlines

Ilustrativní obrázek

BMW zaznamenala v 1Q 20% propad prodejů, v dalších měsících skupina očekává další pokles poptávky

Ilustrativní obrázek

Bezúročný úvěr COVID pro firmy zasažené koronavirem: Příjem žádostí pozastaven a příprava druhé vlny

Ilustrativní obrázek

Aerolinky Delta ve 2Q očekávají meziročně o 90 % nižší výnosyČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bouřlivému vývoji na ropném trhu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX otevřel růstem o více než 4 %

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v silně zeleném

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie v závěru seance zkorigovaly ztráty, přesto končí v červeném

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše ztrácejí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.