ECB spouští nový záchranný program o objemu 820 mld. USD

11:11 | E V | Diskuze

„Výjimečné časy vyžadují mimořádné činy,“ uvedla prezidentka ECB Christine Lagarde ve středu na svém twitteru.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Evropská centrální banka se v minulém týdnu nechala slyšet, že její role není zmenšovat spready na dluhopisech. To vyvolalo vlnu nevole a investoři na sebe nenechali dlouho čekat. Výnos italského dluhopisu znatelně vzrostl a vynořily se diskuse o přežití eurozóny. V zájmu zlepšit současnou situaci zavádí ECB nový program nákupu aktiv, který bude zahrnovat také řecké dluhopisy.

Evropská centrální banka spouští záchranný program o objemu 750 mld. euro (820 mld. USD) ve snaze pomoci ekonomice vyrovnat se s krizí vyvolanou koronavirem. ECB se ve středu nechala slyšet, že bude nakupovat veřejné a soukromé cenné papíry. Takzvaný program „pandemického nouzového nákupu“ (PEPP) bude trvat do konce letošního roku. 

„Výjimečné časy vyžadují mimořádné činy. Nejsme nijak limitování našim závazkem k euru a jsme plně odhodlání využit všech nástrojů, který nám nás mandát umožňuje,“ uvedla šéfka ECB Christine Lagarde na svém twitteru.

Koronavirus, který začal v Číně na konci roku 2019, způsobil zastavení hlavních ekonomiky EU, včetně Itálie, Francie, Španělská a Belgie. Dle dat zveřejněných tiskem The New York Times si virus v Evropě již vyžádal více životů než v Číně.

Nově uvedený program bude zahrnovat také řecké dluhopisy. Předchozí nákupní programy ECB řecké dluhopisy nezahrnovaly z důvodu krize státního dluhu, díky kterému dluhopisy neměly dostatečnou kredibilitu. 

ECB byla v minulém týdnu kritizována za vystoupení Lagarde, při kterém prohlásila, že úkolem ECB není snižovat spready na dluhopisech. Později tato slova musel její kolega vyžehlit.

V minulém týdnu ECB překvapila trhy také svým rozhodnutím nesnížit úrokové sazby v zájmu navýšení ekonomické aktivity během současné situace. Namísto toho odhalila novou podporu bankám a rozšířila svůj program nákupu aktiv o 120 mld. euro.

Zdroj: ECB, CNBC, Twitter

Zdroj:Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.