ECB oznámila, že v březnu přehodnotí svou měnovou politiku

08:22 | fa ra | Diskuze

Začátek týdne na trhy přinesl jisté uklidnění. Pondělní data z Číny sice mírně zklamala, ale vzhledem k tomu, že toto zklamání nebylo výrazné, tak na něj devizové trhy nereagovaly. Při nízkém počtu zveřejněných dat kalendáři ekonomických událostí dominovalo čtvrteční zasedání ECB. Až do něj bylo obchodování s hlavním měnovým párem poklidné kolem úrovně 1,09 USD/EUR. Po něm se kurz posunul o jeden cent níže a tento týden uzavřel na 1,08 USD/EUR.

Foto: Public DomainPrezident rady guvernéru ECB M. Draghi po zasedání oznámil, že na březnovém zasedání rada guvernéru posoudí a případně přehodnotí svou měnovou politiku, protože od prosince, kdy ECB naposledy snížila svou depozitní sazbu, se stav ekonomiky podstatně změnil. Toto prohlášení zapadá do scénáře ekonomů SG, kteří očekávají, že ECB v březnu ještě sníží svou depozitní sazbu o dalších 10 bb na -0,40 % a prodlouží program dlouhodobých repo tendrů (TLTRO).

Data zveřejněná minulý týden ukazovala horší obrázek ekonomik na obou březích Atlantiku. Americká inflace byla o desetinu slabší, než trh očekával, ale zklamaly i údaje z trhu práce a trhu nemovitostí. V eurozóně zklamal německý ZEW index a zhoršení doznaly podle předběžných odhadů i PMI ve Francii, v Německu a za eurozónu jako celek.

Nejzajímavější událostí tohoto týdne bude zasedání amerického Fedu. Ekonomové SG neočekávají, žádné změny v nastavení úrokové sazby. Nicméně zajímavý bude výstup ze zasedání, který představí pohled členů FOMC na současné zpomalení aktivity nejen ve Spojených státech. I přes horší čísla v posledních týdnech však ekonomové SG neočekávají, že by mělo dojít k výraznější revizi výhledu amerického Fedu pro inflaci či situaci na trhu práce. Na samém konci týdne bude ještě zveřejněn první odhad amerického HDP za poslední čtvrtletí 2015. Trh očekává mezičtvrtletní anualizovaný růst o 0,9 %, SG je opatrnější, když vidí růst pouze na 0,6 %.

Německý Ifo index i indikátory důvěry Evropské komise by měly zvolnit, přesto by se měly stále pohybovat na hodnotách odpovídajících slušné kondici ekonomiky. Francouzský HDP podle SG vykáže v posledním čtvrtletí mírný pokles. Za ním však stojí jednorázové faktory. Německé harmonizované ceny v lednu pravděpodobně zaznamenaly výrazný pokles. Nicméně meziroční inflace by měla mírně vzrůst díky efektům statistické základny ze 0,2 % v prosinci na 0,3 % v lednu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.