ECB dnes na svém zasedání nová opatření nepředstaví

08:30 | fa ra | Diskuze

Včerejší obchodní den přinesl euru zisky ve výši půl procenta a to i přesto, že revize PMI z průmyslu v eurozóně nijak výrazně nenadchly, zatímco americký předstihový indikátor ISM vykázal vyšší než očekávaný růst. Euro tak proti dolaru dnes ráno otevřelo své obchodování těsně nad hladinou 1,12 USD/EUR.

Foto: 401(K) 2012

Finální květnový údaj PMI z průmyslu za celou eurozónu zůstal beze změny, nicméně v jednotlivých zemích jsme zaznamenali revize. V Německu byl revidován o tři desetiny bodu dolů, což ale stále znamená zvýšení o slušné tři desetiny bodu oproti dubnovým údajům. Ve Francii jsme zaznamenali revizi o jednu desetinu bodu nahoru, což oproti dubnu znamená zvýšení o čtyři desetiny. Vše tedy nadále ukazuje na pokračující oživení evropské ekonomiky. Nové údaje PMI jsou konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,3 až 0,4 % q/q.

Americký ISM index sice vzrostl, ale struktura tohoto růst příliš příznivá není. Zvýšení se totiž koncentrovalo do složky dodávek. Ty byly pomalejší, což se obecně interpretuje jako signál rostoucí poptávky, na kterou obchodníci nestíhají tak rychle reagovat. Tentokrát ale za zpomalením dodávek mohlo stát spíše zemětřesení v Japonsku a povodně v Texasu. Nebýt růstu v subindexu dodávek, tak index ISM zůstane v květnu beze změny.

Hlavní událostí dne dnes bude zasedání ECB. Vzhledem k tomu, že ekonomové SG předpokládají, že inflační prognóza ECB se posune mírně nahoru a že programy odkupu státních dluhopisu i druhé kolo TLTRO teprve začínají, nebudou evropští centrální bankéři zavádět ani představovat nové kroky v měnové politice. Inflace v eurozóně by se mohla ke konci roku krátce dostat nad 2 %, což by mohlo vyvolat otázky ohledně konce některých nestandardních opatření. Ekonomové SG tak předpokládají, že ECB se bude snažit již nyní verbálně tlumit přehnaná očekávání trhu s tím, že bude klást důraz na jádrovou inflaci, která by měla růst pouze pozvolně.

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn ADP report z trhu práce. Ekonomové SG čekají, že ukáže na 162 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru, zatímco trh je mírně optimističtější. Důležitější čísla z trhu práce přijdou ale zítra, kdy bude zveřejněna oficiální statistika. I zde jsou ekonomové SG opatrnější než tržní konsenzus.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.