ECB by měla znít holubičím tónem

08:18 | fa ra | Diskuze

I když v průběhu první poloviny minulého týdne dolar proti euru posiloval, druhá polovina týdne byla ve znamení trendu opačného, který nakonec převážil. Důvodem bylo zklamání, které přinesla v závěru týdne řada ekonomických indikátorů z USA. V celotýdenním hodnocení si tak euro vůči dolaru polepšilo o více než půl procenta, když kurz v závěru týdne atakoval hodnoty nad 1,0950 USD/EUR.

Foto: Gerd AltmannTrh stále nevěří tak rychlému zvyšování dolarových úrokových sazeb, jak ho malují američtí centrální bankéři. V minulém týdnu zveřejněná „Béžová kniha“ nenaznačuje, že by se měl trh přibližovat názoru centrálních bankéřů, ale spíše opačně. Aktuální hodnocení centrálních bankéřů je takové, že aktivita i spotřeba pozvolně rostou. Ekonomika vytváří pracovní místa, nicméně mzdové tlaky zatím zůstávají utlumené, slabá zůstává i inflace. Publikovaná americká data v druhé polovině minulého týdne přinesla spíše zklamání. Hluboko za očekáváním zůstaly prosincové maloobchodní tržby, zklamáním skončila i prosincová průmyslová výroba či statistika o využití výrobních kapacit. Jedinou vlaštovkou zůstal předběžný odhad lednové spotřebitelské důvěry University of Michigan.

Evropská centrální banka zatím také zásadnější změnu v měnové politice nechystá. Ze zveřejněného zápisu z posledního jednání ECB vyplynulo, že evropští centrální bankéři zůstávají rozpolceni. Někteří z nich vyjádřili obavy z dlouhodobého postřelování inflačního cíle, jiní akcentovali pozitivní signály postupného oživení. Část členů neviděla úplně důvod pro další kroky nad rámec snížení depozitní sazby o 10 bb. Rada guvernérů se nakonec shodla, že by snížení nemuselo přinést žádné škody a stále ponechá prostor pro další pohyb sazby. Zvýšení objemu nakupovaných aktiv bylo také diskutováno, ale rada se shodla pouze na tom, že toto opatření opět v budoucnu projedná. Nicméně byl by vzhledem k negativním vedlejším efektům použit pouze v případě velmi negativního deflačního vývoje. Předběžná data celoroční německé výkonnosti skončila v souladu s očekáváním. Pozitivní je, že růst německé ekonomiky o 1,7 % v roce 2015 vedl k vytvoření rozpočtového přebytku ve výši 0,5 % HDP.

Čtvrteční zasedání ECB by tedy změnu v nastavení měnové politiky přinést nemělo. Prezident Draghi bude zřejmě argumentovat, že je třeba vyčkat, až dosavadní kroky začnou přinášet ovoce. Nicméně vzhledem k inflačnímu výhledu ve světle současných cen ropy lze očekávat spíše holubičí výstup, který by měl potvrdit naše očekávání: ECB v březnu přistoupí ke snížení depozitní sazby o dalších 10 bazických bodů a k rozšíření TLTRO programu. My aktuálně počítáme s letošní průměrnou inflací v eurozóně ve výši pouhých 0,6 % (revidováno z předchozích 1,1 %) a 1,6 % v roce 2017. Jádrová inflace by se letos měla nacházet v průměru na 1,1 %, příští rok pak 1,3 %. V závěru týdne se dočkáme rychlých odhadů PMI indexů aktivity za leden za veliké evropské země i eurozónu jako celek. Data by měla navázat na solidní prosincový výstup.

Vzhledem k turbulencím na čínských trzích bude tento týden pozornost směřována k čínským ekonomickým indikátorům. Očekáváme, že zítra zveřejněná data by měla přinést známky stabilizace. Domníváme se, že by se ve statistikách prosincové průmyslové výroby, maloobchodních tržeb, investiční aktivity měly projevit měnové a fiskální stimuly. HDP za Q4 15 zřejmě o desetinu procentního bodu zpomalil tempo svého meziročního růstu na 6,8 %.

Americký ekonomický kalendář bude v tomto týdnu před zasedání FOMC v týdnu dalším spíše méně zajímavý. Za zmínku stojí jenom středeční data prosincové inflace. Meziměsíčně v souladu s konsensem změnu ve spotřebitelských cenách neočekáváme, meziročně by měly být o 0,8 % výše. Ovšem po očištění o ceny potravin a pohonných hmot by již ceny měly být meziročně o 2,1 % výše.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.