EC či EPC: financování energetických řešení bez nutnosti vlastních investic

13:13 | E V | Diskuze

Výdaje za energie tvoří nedílnou a nezanedbatelnou část pravidelných nákladů mnoha podniků a firem.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Energetická zařízení a infrastruktura jsou však často zastaralé a pracují s velkými ztrátami. Jejich modernizace s sebou ale nese nemalé investice. Financování energetických projektů bez nutnosti vlastních prostředků či bankovních úvěrů umožňují dvě metody – EC (Energy Contracting) a EPC (Energy Performance Contracting).

„Tyto dvě metody se liší především ve svých zárukách, ale také způsobem financování. Ty jsou uzpůsobeny firmám tak, aby mohly najít cestu, která pro ně bude efektivní a zároveň úsporná,“ říká Jiří Vágner ze společnosti SSI Energy, která se specializuje na poradenství a realizaci energetických řešení pro firemní zákazníky.

 

Platby za skutečně odebrané energie s metodou EC

Základním principem EC (Energy Contracting) je splácení realizovaného projektu formou odběru energie, nejčastěji se jedná o teplo, za předem definovaných podmínek. Firma tak může realizovat rekonstrukci svého energetického hospodářství bez nutnosti vlastních investic. Některá rizika navíc na sebe přebírá dodavatelská společnost. Ta své finanční prostředky získává zpět v platbách za dodané energie. Výhodou tohoto principu je dlouhodobá smluvní záruka dodavatele za ceny energie, zákazník má dlouhodobou smlouvou zajištěnu stabilizaci plateb za dodávky energií.

 

Platby z reálně dosažených úspor energií díky metodě EPC

Základním principem EPC (Energy Performance Contracting) je splácení realizovaného projektu až z prokazatelně dosažených úspor nákladů na energie. Realizaci projektu energetických úspor na objektech a zařízeních na sebe přebírá specializovaný dodavatel. Investice, úroky a náklady na služby splácí zákazník dodavateli po dosažení úspory v provozních nákladech a po dobu sjednanou smluvně. Jde tedy o úspory energie se zárukou, kterých je dosaženo také bez počátečních investic. Zákazník tak platí společnosti poskytující EPC řešení rozdíl mezi skutečnou platbou za energie před a po rekonstrukci zařízení či objektů. Splácení tedy probíhá až z prokazatelně dosažených úspor nákladů za energie.

„Tento způsob financování je výhodný pro obě strany. Dodavatel má stejný zájem jako zákazník, tj. minimalizaci pořizovacích i budoucích provozních nákladů. Oboje je totiž spláceno z dosažených úspor nákladů na energii. Odběratel služeb má navíc reálnou možnost dodatečných příjmů, pokud budou úspory ještě větší, než bylo původně předpokládáno,“ upřesňuje Jiří Vágner z SSI Group.

 

Zdroj:Olga Špičáková, ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 23.9.2020

Ilustrativní obrázek

Startup Topíte.cz si podmanil český topenářský trh

Ilustrativní obrázek

ČEZ: vybraná témata z konferenčního hovoru s managementem

Ilustrativní obrázek

ČEZ: rozšířený komentář k výsledkům za 2Q 2020

Ilustrativní obrázek

ČEZ: komentář k výsledkům za 2Q 2020

Ilustrativní obrázek

ČEZ představil výsledky za 2Q 2020 a navýšil celoroční výhledČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.