Ebola je v Africe na ústupu. Jak reagovaly biotechnologické a medicínské akcie?

10:19 | wa pe | Diskuze

Od prosince 2013, kdy v Guineji došlo k prvním případům krvácivé horečky ebola, mediální panika a ojedinělá nakažení ve vyspělých západních státech podpořily akcie některých biotechnologických a medicínských společností na cestě vzhůru. Jak si však vedou nyní po ústupu nemoci?

Foto: Public Domain

 

Světová zdravotnická organizace (WHO) včera po 42 dnech bez prokázaného případu nakažení prohlásila epidemii eboly v Západní Africe oficiálně za skončenou. Uvedená doba nebyla zvolena náhodou, jelikož reprodukční cyklus viru eboly má inkubační dobu 21 dní. Po 42 dnech bez nového případu nakažení riziko dalšího šíření dramaticky klesá, i když nelze zcela vyloučit, píše ve své zprávě WHO. Epidemie si dle posledních statistik v letech 2014 a 2015 vyžádala život více jak 11 300 lidí.

Obavy z rozšíření nemoci ve Spojených státech vystřelily na konci září 2014 akcie některých společností kolmo vzhůru. Jednalo se především o firmy vyvíjející a produkující léky proti ebole, případně výrobce speciálních ochranných obleků (tzv. hazmat suits).

Některé z těchto firem si dodnes podržely zisky z tehdejší rally, jedná se například o Sarepta Therapeutics Inc. SRPT, jejíž akcie se stále drží 46 % nad úrovní před vypuknutím epidemie, Newlink Genetics Corp. NLNK s 18 % a především výrobce hazmat obleků Lakeland Industries Inc. LAKE, jež se může pochlubit 53 %.

Asi polovina společností, které na tehdejší rally vydělaly se dnes však obchoduje pod úrovněmi z konce září 2014. Mezi méně šťastné tituly patří například Alpha Pro Tech Ltd. APT, Versar Inc. VSR a biotechnologické BioCryst Pharmaceuticals Inc. BCRX a Arbutus Biopharma Corp. ABUS dříve známá jako Tekmira Pharmaceuticals Corp, která přesunula těžiště svého výzkumu na jiné nemoci.

Dnes bohužel zasáhla svět zpráva o novém případu nakažení ebolou v Sierra Leone. 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.