Dvě třetiny Čechů kvůli koronavirové krizi obtížněji dosáhnou na vlastní bydlení

16:16 | E V | Diskuze

Téměř dvě třetiny Čechů, kteří by chtěli bydlet ve vlastním, si myslí, že kvůli koronavirové epidemii a jejím dopadům na ekonomiku bude složitější na něj dosáhnout.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Ukázal to průzkum pro Generali Investments. Současná situace již nyní dělá v souvislosti s bydlením Čechům vrásky. Třetina z nich má strach, že nebudou schopni platit nájem či hypotéku. Stejný počet je zároveň ochotný slevit ze svých nároků a spokojit se například s menší obytnou plochou nebo s horším stavem nemovitosti.

Koronavirová krize a související pokles ekonomiky zkomplikovaly téměř třetině Čechů situaci s bydlením. Jak ukázal průzkum Generali Investments mezi ekonomicky aktivními lidmi, 6 % respondentů má už nyní problém platit nájem nebo hypotéku. Více než pětina lidí se pak bojí, že jim stejný problém hrozí v blízké budoucnosti. O snížení nájmu přesto své pronajímatele zatím požádalo pouhých 6 % respondentů. Hned třem čtvrtinám z nich však následně vyšel pronajímatel aspoň částečně vstříc.

Průzkum zároveň potvrdil, že drtivá většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Před pronájmem ho upřednostňuje 92 % respondentů. O změně bydlení v následujících pěti letech přemýšlí 4 z 10 respondentů. Téměř dvě třetiny z těch, kteří si vlastní byt nebo dům teprve chtějí pořizovat, ale mají strach, že v důsledku koronaviru to pro ně bude ještě složitější než dříve. Každý dvacátý respondent musel koupi odložit, dalších 8 % pak odpovědělo, že nebudou schopni na vlastní bydlení šetřit.

„V Česku dlouhodobě pozorujeme trend, kdy se lidé kvůli rostoucí ceně rezidenčních nemovitostí čím dál častěji rozhodují bydlet v pronájmu, ačkoli by preferovali život ve vlastním. Na situaci už reaguje i trh – řada developerů začíná stavět projekty určené čistě pro nájemní bydlení. Koronavirová krize tento vývoj pravděpodobně ještě posílí, protože zatímco příjmy domácností klesají, ceny bytů stále rostou,“ řekl Marek Bečička, ředitel Real Estate Generali Investments CEE.

 

Klesající nároky na bydlení kvůli dopadům koronavirové pandemie

Téměř třetina respondentů zároveň přiznala, že v důsledku zhoršení ekonomické situace, které zapříčinila koronavirová pandemie, slevili ze svých nároků na bydlení. Přes 12 % je například ochotných bydlet v menším, téměř desetina snížila své standardy na stav nemovitosti a každý dvacátý slevil z nároků na energetický štítek bydlení.

Na poptávku Čechů po bytech a domech pak budou mít vliv i změny v jejich pracovním životě. Téměř čtvrtina respondentů v současnosti pracuje alespoň částečně z domova. V Praze je to dokonce přes 40 % ekonomicky aktivních lidí.

Dá se očekávat, že výrazné rozšíření práce na takzvaný home office se podepíše nejen na trhu s kancelářskými prostory, ale právě i na poptávce po rezidenčním bydlení, protože lidé už nebudou tak vázání každodenním dojížděním do práce. Tento trend nám potvrdil i provedený průzkum,“ řekl Marek Bečička.

Přes čtvrtinu respondentů, kteří se chtějí výhledově stěhovat a kvůli koronaviru změnili způsob práce, v důsledku toho vybírá nové bydlení v lokalitě vzdálenější od centra, nebo dokonce v jiné obci. Přes 7 % z nich pak vybírá byt nebo dům, kde budou moct mít vyhrazený prostor pro práci.

Nižší rozpočet na bydlení

Koronavirová krize a související pokles ekonomiky se podepsaly i na finančních možnostech lidí. Čtvrtina respondentů je nyní za nájem či hypotéku ochotna platit nižší částku. U většiny z nich je ale rozdíl nižší než 2 000 korun měsíčně. O více než 5 000 korun se měsíční rozpočet na nájem či hypotéku snížil u jednotek procent respondentů.


Generali Investments trh s nemovitostmi sleduje dlouhodobě, a to jak v rámci Česka, tak celého regionu střední Evropy. Před rokem společnost otevřela pro investory z veřejnosti Generali Fond realit, který klade důraz nemovitosti související s fundamentálními potřebami lidí – bydlením a základními službami. Kromě prémiových rezidenčních nemovitostí v žádaných lokalitách fond plánuje investovat i do retailových prostor.


O PRŮZKUMU

Průzkum probíhal na konci září 2020 prostřednictvím služby Instant Research. Zúčastnilo se ho 1084 ekonomicky aktivních lidí z České republiky.

Zdroj:Alfréd Schubert, PR.Konektor
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Obliba stavebka roste. Češi na něj v mimořádných situacích spoléhají již tradičně

Ilustrativní obrázek

Zájem o virtuální prohlídky vzrostl o 250 %. Realitní trh se snaží nasytit poptávku

Ilustrativní obrázek

Stavební trh v roce 2020 poklesne o 1,8 %

Ilustrativní obrázek

Druhá vlna covidu: Každý čtvrtý Čech musí šetřit

Ilustrativní obrázek

Jak vypadá nejžádanější dům v Česku?Čti více
Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu mezd

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.