Dvě desetiletí od prvních geneticky modifikovaných plodin. Osvědčily se?

12:56 | wa pe | Diskuze

Italští vědci souhrnně analyzovali více jak 6 000 odborných studií zabývajících se dopady geneticky modifikovaných organismů (GMO) na výnosy v zemědělství a na zdraví lidí.  

Ilustrativní obrázek
Foto: stevepb

Geneticky modifikované organismy tradičně přitahují značnou pozornost médií i veřejnosti. Přestože je celá řada lidí přesvědčena o jejich škodlivosti pro ekosystém i zdraví spotřebitelů, dlouhodobé komplexní komparativní studie na toto téma prozatím chyběly. Italští vědci provedli takzvanou metaanalýzu přibližně 6000 dříve studií publikovaných v posledních 21 letech na téma genetický upravených organismů. Tento souhrnný přístup vědcům umožňuje vyvozovat mnohem obecnější a dalekosáhlejší závěry, než je tomu v případě jednotlivých studií. 

Díky statistické kombinaci výsledků jednotlivých příspěvků došli k závěru, že GMO se celosvětově podílely na navýšení sklizně kukuřice v rozmezí 5,6–24,5 % ve srovnání s geneticky neupravenými odrůdami. Kromě toho vědci zaznamenali u GMO také výrazně nižší výskyt takzvaných mykotoxinů, což jsou pro lidské i zvířecí tělo toxické látky vznikající jakožto vedlejší produkt metabolismu hub, které se mohou vyskytovat na zemědělských plodinách. Přestože je ve vyspělém zemědělství většina mykotoxinů odstraněna během zpracování plodin, jistá rizika stále přetrvávají. Vědci si nižší výskyt těchto toxických látek u GMO vysvětlují jejich odolností proti škůdcům, kteří by jinak oslabovali imunitní systém rostlin, a přispěli tak k množení hub.

 Zastánci genetických manipulací v zemědělství doufají, že studie italských vědců bude pádným argumentem ve stále probíhajících sporech o legitimnost GMO.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Události v EU - Kvóty na české potraviny

Ilustrativní obrázek

Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen v zemědělství a stavebnictví

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k odhadu sklizní

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k vývoji sklizní od roku 1918 do roku 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nákupu 100 tun zlata

Ilustrativní obrázek

Zdražování materiálů v automobilovém průmyslu (ocel, měď, kobalt)

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

OPEC+ dnes bude jednat o dalším zvyšování nabídky ropy, varuje před riziky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.