DVB-T2 otevře cestu k ultrarychlému internetu

15:15 | E V | Diskuze

Už za týden přejde Česká republika na digitální vysílání druhé generace.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Na současných DVB-T sítích se signál České televize vypne 27. listopadu 2019, a to nejprve v Praze a středních Čechách. Od ledna příštího roku pak budou postupně vypnuty další vysílače. Definitivně vysílání v DVB-T skončí 24. června roku 2020. Nového vysílacího standardu ale není důvod se obávat - novou televizi ani anténu kupovat nemusíte. 


“Je to podobné, jako na konci roku 2005, kdy jsme v Česku přecházeli z analogového na digitální vysílání. Všechny současné televizní antény tak dokáží signál DVB-T2 zachytit, a pokud nemáte televizi vybavenou tunerem pro nový vysílací standard, stačí si koupit set-top-box, který je k příjmu tohoto signálu určený,” popisuje ředitel cloudových služeb Petr Loužecký ze společnosti Algotech a dodává, že pořízení takové “krabičky” je otázkou několika stovek korun. Není tak potřeba podléhat poplašným zprávám prodejců, kteří se snaží zákazníkům prodat co nejvíce nových televizí.  


Proč vůbec přecházíme na DVB-T2?

Pozemní televizní vysílání přechází na lepší vysílací standard z rozhodnutí Mezinárodní telekomunikační unie a také Evropské unie, která vyčlenila část vysílacích frekvencí pro potřeby mobilních operátorů. “Zhruba třetina frekvencí, na nichž se v současné době šíří televizní vysílání, nově připadnou mobilním operátorům, kteří na nich začnou provozovat datové sítě páté generace pro vysokorychlostní mobilní internet. Pokud bychom tedy v Česku na nový vysílací standard nepřešli, řada diváků by zůstala bez televizního signálu,” vysvětluje Loužecký. Podle jeho slov je podpora 5G sítí zásadní také pro další rozvoj online úložišť a služeb cloudu, které v Česku využívá zatím jen třetina firem. 


5G sítě změní fungování celé společnosti 

Až se zvýší rychlost internetu, cloudové služby bude využívat daleko více lidí i společností, je přesvědčen také Karel Diviš, výkonný ředitel firmy IDC-softwarehouse. “Pro řadu firem je současná rychlost internetu nedostatečná, sítě páté generace ale mají parametry pro to, aby zásadně změnily fungování celé společnosti,” předpokládá Diviš. Sítě by totiž měly výrazně zvýšit přenosovou rychlost a podstatně snížit dobu odezvy. “5G sítě mohou dosahovat rychlosti až 20 Gbit/s a naopak snížit odezvu řádově na jednotky milisekund. To umožní fungování technologií využívajících virtuální realitu, rozvoj internetu věcí, autonomních vozidel nebo bezpilotních letadel,” jmenuje Diviš.

 


Komerční provoz sítí páté generace spustili už začátkem letošního dubna v Jižní Koreji, následováni Spojenými státy a Británií. Začátkem listopadu zprovoznili tři mobilní operátoři 5G sítě také v Číně. Jedním z testovaných měst je Peking, kde operátor nabízí rychlost downloadu až 1 Gb/s. Podle čínské státní agentury Nová Čína je služba v současnosti dostupná v 50 městech.

Zdroj:Jan Pastor, ShrtCut Studio s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dvě pětiny učňů pracují po škole mimo svůj obor. Rozšířená realita pomáhá řešit nedostatek pracovníků

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevírá středeční seanci růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ztrácejí; obchodní dohoda možná počká více jak rok

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše klesají; propadu vede Austrálie, Čína rostoucí výjimkouČti více
Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Ilustrativní obrázek

ČEZ a EMH se podmínečně dohodli na partnerství a investici do cínoveckého projektu těžby lithia

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k ceně vzácných kovů

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.