Dva pracovní dny navíc zajistily průmyslu dvouciferný meziroční růst

11:44 | mos ja | Diskuze

Zatímco ranní čísla z německého průmyslu zklamala, české údaje vykázaly velmi silný meziroční růst. Českému průmyslu neustále pomáhá silná zahraniční poptávka.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

K té se připojuje i zájem z Česka, který přichází jak od spotřebitelů, tak od podniků, které začínají ve velkém investovat. To se projevuje i ve výsledku zahraničního obchodu. Ten je nižší zejména kvůli vyšším dovozům. Na ty působí jednak silná domácí poptávka, ale i vyšší ceny komodit. Zahraniční obchod tak nezopakuje svůj loňský rekordní výsledek.

Domácí průmysl v říjnu vykázal velmi silný růst 10,5 %. K této velmi silné dynamice mu pomohly dva pracovní dny navíc. Po očištění o kalendářní efekty byla produkce vyšší o 5,3 %. V meziměsíčním srovnání dokonce průmyslová výroba po sezónním očištění zaznamenala pokles o 1,5 %. K tomu ale přispěla i revize zářijových údajů k lepším hodnotám. Průmysl si každopádně udržuje velmi slušná růstová tempa.

Na velmi dobrém výsledku průmyslu má velký podíl odvětví výroby motorových vozidel. To si připsalo vysoký růst 10,8 %. I když počet vyrobených aut v meziročním srovnání (po kalendářním očištění) v říjnu meziročně klesnul, index produkce automobilů neustále stoupá. Vysvětlení spočívá v přeorientování domácích automobilek k výrobě vozů vyšší hodnoty. Výroba rostla také v energetickém sektoru a produkce elektrických zařízení.

Dobrá kondice v průmyslu se projevuje i na zaměstnanosti a růstu mezd v tomto sektoru. Zaměstnanost si polepšila o 2% y/y, zatímco mzdy si připsaly 7,1 % y/y. To naznačuje, že celková mzdová dynamika v posledním čtvrtletí znovu zrychlila, poté co ve třetím čtvrtletí zaznamenala jisté zpomalení. 

Mírný optimismus přinesla čísla ze stavebnictví. Po pěti měsících mezi-měsíčních poklesů v říjnu konečně vykázalo slušný růst o 1,8 % m/m. Ten byl dokonce zaznamenán jak v pozemním tak v tom inženýrském. Navíc se ve stavebnictví blízká na lepší časy. Orientační hodnota nových stavebních povolení byla v říjnu o 50,6 % meziročně vyšší a bylo zahájeno o 30,2 % staveb bytů více. Dokončeno však bylo o 25,6 % bytů méně. V příštím roce očekáváme výrazný nárůst výstavby infrastruktury díky většímu čerpání evropských fondů. Stavebnictví by tak mělo přidat 6,9 %. 

Bilance obchodu je nižší kvůli vyšším dovozům

Bilance zahraničního obchodu vykázala v říjnu relativně nízký přebytek 9,7 mld. CZK. Za horším číslem stojí zejména vyšší dovozy. Na jejich růstu se podílí domácí spotřeba, což je vidět na dovoze elektroniky (deficit se meziročně prohloubil o 2,8 mld. CZK). Tato položka dominuje také ve struktuře maloobchodních tržeb. Dalším faktorem, který nafukuje dovozy, jsou vysoké ceny komodit. Bilance s ropou a zemním plynem se tak zhoršila o 2,4 mld. CZK a bilance se základními kovy dokonce o 3 mld. CZK. Dovozy se tak po očištění o kalendářní efekty podle našeho výpočtu zvýšily o 8,2 %. Vývozy byly znovu podpořeny automobilových průmyslem. Ten meziročně vylepšil svůj přebytek o 2,3 mld. CZK. Bilance s ostatními dopravními prostředky se dokonce zlepšila o 3,5 mld. CZK. Celkově vývozy meziročně po očištění přidaly 5 %.

Nejenom údaje ze zahraničí, ale i domácí předstihové indikátory naznačují, že domácí ekonomice se daří i v posledním čtvrtletí roku. Nic nenaznačuje, že by zahraniční nebo domácí poptávka měla v následujících měsících oslabovat. Ani posilující koruna zatím domácí hospodářství výrazně nebrzdí. Navíc údaje naznačují, že podnikům se daří vyrábět zboží s vyšší přidanou hodnotou. Jedním z příkladů je automobilový průmysl. I díky tomu letos HDP podle našich odhadů vykáže silnou dynamiku ve výši 4,5 %. Příští rok očekáváme další růst investic. To by mělo zajistit pokračování velmi slušného růstu, který tak podle nás dosáhne 3,6 %. ČNB tak nebude nic bránit, aby pokračovala v normalizaci úrokových sazeb směrem k neutrální úrovni (3 %). Očekáváme zvýšení sazeb v každém čtvrtletí v příštím roce.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dynamika cen výrobců během června výrazně zrychlila

Ilustrativní obrázek

V české ekonomice se rozjíždí inflační spirála

Ilustrativní obrázek

České PPI potvrdí dále sílící inflační tlaky

Ilustrativní obrázek

Důchodový systém si oddechl. Ministr Krčál končí ve své funkci

Ilustrativní obrázek

Knedlíkovou úvahu hlásá už i OECD

Ilustrativní obrázek

EMU: Průmysl pozitivně překvapilČti více
Ilustrativní obrázek

V USA v hlavní roli opět Trump; hlavní indexy na kladné nule, Nasdaq mírně v plusu

Ilustrativní obrázek

CETV odhad výsledků: Dlouhodobě silný druhý kvartál potvrdí úspěšný růst z loňského roku

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabil takřka o jedno procento

Ilustrativní obrázek

Nezdar měn rozvíjejících se trhů

Ilustrativní obrázek

Microsoft výsledky i výhledem potěšil investory, akcie na historických maximech

Ilustrativní obrázek

Pasivní investování má své klady, ale svatý grál to není

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.