Dva bývalí absolventi z Berkeley nakupují akcie s pomocí umělé inteligence

13:57 | Ne Ro | Diskuze

AI Powered Equity ETF (AIEQ) využívá k investičnímu rozhodování a vytváření akciového investičního portfolia strojového učení a umělé inteligence společnosti Equbot. Ta je založena na technologii Watson od IBM (IBM). Účelem této umělé inteligence je mj. činění racionálních investičních rozhodnutí, prostých jakýchkoli emocí, což je schopnost, kterou většina investorů postrádá.

Ilustrační foto
Foto: Clockready

Původní myšlenka, na níž je fond AIEG založen, byla vydestilována již za dob postgraduálních studií na University of California, Berkeley, kterou oba zakladatelé fondu - Chida Khatua a Art Amador - v týž čas navštěvovali. Khatua do projektu přispěl především svými pracovními zkušenostmi z pole umělé inteligence a strojového učení. Ty se totiž vhodně doplnily se zkušenostmi, jichž nabyl Amador, který se v minulosti zabýval správou soukromého investičního kapitálu. Toto duo se nakonec rozhodlo založit a rozjet vlastní ETF, o němž je v tomto článku řeč.

Art Amador dříve působil na pozici manažera ve Fidelity. Zámožní klienti od něj tehdy očekávali, že bude znát absolutně všechno: od od světových trhů, přes makroekonomické činitele až po specifické společnosti nebo sektory. V té době Amador značně pochyboval o tom, že se kdy najde způsob, který by mohl garantovat všechny tyto požadované znalosti a schopnosti. Zvrat nastal v roce 2014, kdy se Amador během svých MBA-studií na University of California, Berkeley v rámci výuky setkal s jedním ze studentů - Chidou Khatuou. Ten tehdy již řadu let působil ve společnosti Intel jakožto inženýr a specialista na strojové učení. Oba dva se postupem času sblížili natolik, že začali spolupracovat a vytvořili údajně první ETF s podporou umělé inteligence. Podle jejich vlastních slov jde o technologii, která má potenciál změnit paradigma v oblasti využívání počítačů k investování.

Vzniklý ETF, poháněný technologií Watson od IBM, je sice novinkou, nicméně jeho vznik respektive kořeny sahají právě do doby prvních diskusí obou zmiňovaných mužů během jejich studií v Berkeley. "Tehdy jsem mu řekl, že je nemožné, aby měl člověk absolutní znalosti o každé akcii a o všem, co se na trzích právě děje," vzpomíná Amador a pokračuje: "Řekl jsem mu, že je zde zkrátka příliš mnoho informací najednou a není dost času na to vydestilovat z nich ty, které by mohly vést ke vhodné investiční akci." Nicméně se ukázalo, že Khatua v té době již řadu let zkoumal způsoby, jak vybrat ta správná data z velkého objemu dat, objemu, který převyšuje lidské schopnosti.

Khatua je dvojnásobným inženýrem informatiky. Jeden z těchto titulů získal na Stanfordské univerzitě. A pro Intel pracoval dlouhých 18 let, během čehož se vesměs zaměřoval právě na strojové učení. Zkrátka a dobře, Khatua byl a je tou pravou osobou pro vytvoření ETF s podporou strojového učení a umělé inteligence, je přesvědčen Amador. No a tak oba muži spolu začali diskutovat o aplikovatelnosti těchto technologií na akciové trhy, až nakonec vznikl jejich vlastní ETF.

Zrod ETF

Po ukončení studií MBA sice sice jak Amador, tak i Khatua dál ještě věnovali svým záležitostem, zatímco jejich nápad dřímal v latentním stavu. Až v září 2016 Khatua přizval Amadora, aby společně vytvořili nový produkt, který by obsahoval pracovní zkušenosti obou. Amador zpočátku váhal a zdráhal se opustit svou kariéru ve Fidelity. Khatua byl už tehdy přesvědčen o tom, že pokud se mu podaří vybudovat a spustit vlastní ETF, který by obsahoval technologii strojového učení a umělé inteligence, založené na Amadorových investičních zkušenostech, měl by vyhráno. Khatua chtěl vybudovat ETF, který by mohla obchodovat každá průměrná osoba se založeným makléřským účtem.

Chida Khatua, který je nyní výkonným ředitelem a spoluzakladatelem Equbot, vzpomíná, že mu dlouholetá praxe ve společnosti Intel dala značný vhled do strojového učení a technologií umělé inteligence, až se sám jednoho dne začal ptát, jakým způsobem by šlo z tohoto získaného vhledu vytěžit maximum v praxi. Přiznává, že se sám zpočátku zdráhal, zdali nadešel ten správný čas odejít od Intelu. Pak ale převážilo přesvědčení, že vyzrál natolik, aby mohl vytvořit vlastní produkt, který by pomáhal mnoha dalším lidem.

Jednat jako racionálně uvažující investor

Amador se rozhodl přidat se ke Khatuovi a založit s ním ETF vlastně až poté, co Khatua uspěl v IBM Global Entrepreneurship Program. Konec konců to znamenalo, že jeho strojové učení a umělá inteligence získala podporu superpočítače Watson od IBM. Khatua obdržel 125 tisíc dolarů, aby rozvinul svůj podnikatelský záměr. Tato skutečnost nakonec Amadora přesvědčila natolik, že se ke Khatuovi přidal. Krátce nato oba muži spustili Equbot. A pak "zaměstnali" superpočítač Watson od IBM. Výsledkem jejich činnosti je nedávné spuštění AI Powered Equity ETF (AIEQ), fondu, který využívá technologií strojového učení a umělé inteligence k analýze většího objemu dat, než kolik by byl kdy lidský mozek schopen zpracovat. Cílem je vytvořit jakési perfektní investiční portfolio, sestávající z 30 až 70 akciových titulů. Vyvinutá technologie, kterou AIEQ používá, umožňuje konstantně analyzovat informace, týkající se 6 tisíc společností, jejichž akcie jsou zalistovány na burzách ve Spojených státech.

Art Amador je operačním ředitelem a spoluzakladatelem Equbot. Říká, že navržený model umělé inteligence společnosti Equbot se chová v podstatě jako absolutně racionální investor. Navíc permanentně analyzuje zprávy regulačním úřadům, čtvrtletní novinky z jednotlivých firem, články na internetu, zprávy na sociálních sítích, zprávy od vrcholového vedení jednotlivých firem a zohledňuje a vyhodnocuje taky tržní sentiment, který se snaží očistit od tak zvaných nepodložených či falešných zpráv. Tato umělá inteligence se chová jakožto naprosto racionální investor, který posuzuje tu kterou společnost jakožto celek a dává nám o ní kompletní obraz.

Technologie společnosti Equbot nejenže pomáhá při investičním rozhodování, ale též vzdělává investora v tom, proč se něco děje. A právě tato skutečnost představuje klíčový element, který odlišuje AIEQ od některých hedge fondů, které právě tak využívají umělé inteligence při sestavování svých vlastních obchodních strategií. Khatua si myslí, že mnohé z těchto modelů fungují jako "abstraktní černá skříňka", jelikož přítomnost určité akcie pak nelze vysvětlit racionálně. Khatua je zkrátka přesvědčen o tom, že ETF od Equbot nabízí to nejlepší z obou těchto "světů": Je totiž založen na nesčetných analýzách, přičemž metodologii výběru akcie lze vysvětlit. "Víme totiž, proč je něco v našem portfoliu, proč to náš systém vybral," říká Amador. Totiž to, že systém zrovna něco vybral, ještě zpravidla nemusí investory přimět k tomu, aby to něco nakoupili.

Aspekt strojového učení, používaný v AIEQ, lze považovat za zásadní součást, jak zamezit chybám lidského faktoru. Amador je přesvědčen o tom, že i kdyby existovala firma, která by zaměstnávala šest tisíc analytiků, z nichž každý by musel denně přečíst 150 až 200 nejrůznějších článků o jedné akcii, muselo by následně docházet k naprosto dokonalé souhře a vzájemnému doplňování získaných poznatků napříč všemi těmito zaměstnanci a poté by muselo dojít k vytvoření jakéhosi objektivního názoru na tu kterou věc.

Ale jak víme, lidská rychlost i kapacita jsou omezené a podobné souhry nejsou v takovýchto situacích schopné.

Jak si AIEQ zatím vede?

AIEQ od svého spuštění 18. října odepsal 0,9 %, zatímco během téhož období širší akciový index S&P 500 připsal 1,6 %. Nejvíce v portfoliu AIEQ zatím zaostávají akcie Lifepoint Health, Newell Brands a Vista Outdoor, z nichž každá se v uvedeném období propadla na hodnotě o více než 20 %. V tuto chvíli je ale rozhodně ještě příliš brzy na to, abychom nad fondem AIEQ lámali hůl. Vždyť je v provozu sotva pět týdnů, takže návratnost během této doby nemusí být vůbec směrodatná.

Daleko víc vypovídající může být statistika objemu obchodovaných akcií: Průměrně fond zobchoduje 259 tisíc kusů akcií za den. V pondělí tohoto týdne fond disponoval aktivy v přibližné výši 70 miliónů USD, což představovalo téměř desetinásobek toho, s čím v prvním týdnu od svého spuštění začínal.

Khatua i Amador jsou skálopevně přesvědčeni o tom, že zájem o jejich produkt dál poroste. Přinejmenším do doby, dokud budou emoce zastiňovat lidský úradek. Vždyť zcela racionálně se mnohdy nechovají ani ti největší a nejzkušenější profesionální investoři.

 

Zdroj:bi, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Anketa

Svěřili byste své životní úspory umělé inteligenci, aby je zhodnocovala dle vlastního uvážení?

Ano 16
Ne 7
Celkem hlasů: 23
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.