Důvěra v českou ekonomiku poklesla

08:03 | fa ra | Diskuze

Koruna se i včera udržela v blízkosti kurzového závazku. Během dne jen mírně oslabila z ranních úrovní těsně nad 27,02 směrem k 27,05 CZK/EUR. Koruně neprospělo zveřejnění únorového konjukturálního průzkumu. Důvěra v ekonomiku totiž poklesla na 12,3 bodu z lednových 13,8 bodu především kvůli propadu spotřebitelské důvěry ze 7,5 bodu na 3,8 bodu.

Foto: Public Domain

Snížila se však i důvěra podnikatelů (z 15,3 bodu na 14,5 bodu). Za tímto vývojem stojí především obavy respondentů ohledně zhoršení budoucí ekonomické situace, což pravděpodobně pramení ze současné nervozity na trzích a nepříznivého vývoje především v rozvíjejících se ekonomikách.

Hodnota zlotého vůči euru se oproti včerejšku prakticky nezměnila. To se však nedá říct o forintu. Maďarská měna odepsala téměř procento, když se její kurz posunul nad 310 HUF/EUR. Reagovala tak na slova viceguvernéra centrální banky Martona Nagye, který se přiklonil na stranu snižování měnověpolitických sazeb (podle Nagye nejdříve v květnu) a případných dalších nestandardních opatření na podporu inflace a ekonomiky (tato by mohla přijít už na březnovém zasedání MNB).

Dnešek by mohl být na regionálních trzích poklidný díky poloprázdnému kalendáři ekonomických údajů. Středoevropské měny by však mohly reagovat na ranní zveřejnění německé spotřebitelské důvěry za březen. Případný větší pokles, než očekává trh (jen o 0,1 pb oproti únorovým 9,4 bodu) by mohl přinést na místní trhy nervozitu kvůli riziku snížení německé poptávky po regionálních exportech.

Česká swapová výnosová křivka včera poklesla na krátkém konci o 1 bb a na dlouhém o 2 bb.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.