Důležitost událostí bude gradovat s postupujícím týdnem

22.08.2016 08:43 | fa ra | Diskuze

Kurz nejobchodovanějšího páru budou tento týden ovlivňovat především data z Evropy. Jejich příznivé vyznění by mohlo pomoci euru k dalším ziskům.

Foto: Web4Trader

Koncem týdne zásadní událostí pro vývoj kurzu USD/EUR bude vystoupení šéfky Fedu na konferenci Jackson Hole, které podle jeho vyznění ohledně dalšího směřování americké měnové politiky nasměruje kurz dolaru.

Pondělní kalendář ekonomických je v podstatě prázdný. Ale to už se nedá říct o celém týdnu. Ten totiž ve svém itineráři obsahuje několik důležitých položek a v závěru bude gradovat každoroční konferencí finančních, bankovních a ekonomických elit v americkém Jackson Hole. Prezidentka amerického Fedu J. Yellen ve svém vystoupení pravděpodobně nastíní přístup k dilematu o bilanci mezi lepšícím se ekonomickým výhledem a stále výraznými nejistotami ohledně inflace, globálních ekonomických a finančních trendů.

V Evropě budou během týdne zveřejněny předstihové indikátory ekonomické aktivity PMI. Ty by podle našeho očekávání měly ukázat na solidní odolnost jak ekonomiky eurozóny, tak i Velké Británie. Téma Velké Británie dnes pravděpodobně spolu proberou německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Holland a předseda italské vlády Renzi, kteří se scházejí, aby se společně připravili na jednání evropské rady v půlce září. Z publikovaných dat ovšem bude tento týden nejdůležitějším údajem německý HDP včetně jeho složek. Ten by měl ukázat, že růst ekonomické aktivity je dílem čistých exportů, což by patrně měl být pouze dočasný efekt. Ve výhledu třetího čtvrtletí je totiž už další posílení importů v důsledku silných fundamentů podporující domácí poptávku. Výsledky ekonomického výkonu nebudou zveřejněny pouze v Německu. Španělský HDP by měl být revidován o 0,1 pb níže na 0,7 % q/q. Nevyřešená politická situace by ovšem měla růstové vyhlídky poslat v dalších obdobích níže. Na britském HDP zase bude nejzajímavější jeho rozklad. Anekdotická evidence i průzkumy nálad totiž ukazovaly, že firmy odkládaly investice s ohledem na nejistý výsledek referenda o setrvání v EU. Na druhou stranu by se měla potvrdit solidní soukromá spotřeba.

Minulý týden byl ještě na globálních trzích klidný, protože většina západního světa byla na zasloužené dovolené. Dolar vůči euru ovšem v průběhu týdne oslabil asi o procento, když mu do karet nenahrálo zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu. Ten totiž ukázal, že členové FOMC se neshodují v potřebě zpřísnit měnovou politiku. Ekonomové SG tedy nevěří, že by Fed zpřísnil měnové podmínky v září. Prosincové rozhodnutí bude záviset na stavu ekonomiky a inflace, ale jejich základní scénář je dvojí zvýšení v příštím roce.

Záznam z posledního jednání ECB pak nepřinesl žádné novinky. Evropští centrální bankéři na svém červencovém zasedání raději počkali na konkrétní dopady brexitu do ekonomiky.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.