Důležité události z tohoto týdne: Fed, výsledky, bankovní rada ČNB

21.05.2016 07:54 | fa ra | Diskuze

Překvapivý zápis z posledního zasedání Fedu byl jednou z hlavních kurzotvorných informací uplynulého týdne. Centrální bankéři USA vyjádřili svůj nesouhlas s tím, jak trh vnímá jejich (ne)připravenost potenciálně zvýšit sazby a to případně již na nadcházejícím červnovém zasedání.

Foto: Web4Trader

Zápisem a i komentáři některých členů Fedu se pravděpodobnost červnového zvýšení amerických sazeb opětovně vrátila do hry. Konkrétně došlo k navýšení pravděpodobnosti červnového zvýšení z pondělních 4 % na pátečních 30 %. Především americké indexy pak zareagovaly negativně (k pátku propad o 1,6 % t/t na Dow Jones).  Domácí trh však byl nakonec výprodejům ušetřen a domácí index PX přidal 0,2 % na 875 bodů.

Z domácích informací jsme sledovali již úterní zveřejnění vybraných provozních dat Philip Morris ČR za 1Q16. Celkové konsolidované tržby meziročně vzrostly o 9,3 % na 2,5 mld. Kč. Pro nás největším pozitivním překvapením byl relativně silný růst objemu v ČR (+7,3 % r/r). Tržby za ČR vzrostly o 7,5 %. Slovensko rostlo objemově o 7,7 % a celkově o 8,8 % r/r. Důvodem byl očekávaný růst tržního podílu. Výrobní služby dle PMČR rovněž zaznamenaly nespecifikovaný růst. Titul zakončil týden na 13087 Kč (+3,3 % t/t).

Unipetrol zveřejnil, že kvůli mimořádné situaci v kralupské rafinérii je od 17. května v Kralupech zastaveno zpracování ropy. Neplánovaná odstávka by měla trvat týdny. Vzhledem k tomu bude omezena výroba také v litvínovské rafinérii a omezena bude výroba polypropylenu. Přesný dopad na hospodaření není zatím znám. Nicméně to negativním způsobem ovlivní hospodaření Unipetrolu. Titul zakončil páteční seanci na 174,5 Kč (-1,4 % t/t).

Akcie Moneta Money Bank byly s účinností od začátku pátečního obchodování zařazeny do několika indexů FTSE Russell. Mimo jiné Generální ředitel Monety Spurný pro HN uvedl, že v rámci strategie uvažují o rozšíření svých digitálních a webových služeb pro klienty i prostřednictvím akvizic. Jako možné cíle uvedl například společnosti Akcenta CZ, CCS či Klik pojištění. Současně nevyloučil budoucí rozšíření banky i mimo ČR. Zmíněny byly země jako Rakousko či Polsko. Titul zakončil aktivní týden na 74,5 Kč (-0,3 % t/t).

Neméně sledovanou informací bylo i zveřejnění nových jmen do bankovní rady ČNB. Konkrétně Miloš Zeman jmenoval novými členy bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého. Vojtěch Benda patřil mezi spekulované kandidáty, v současnosti pracuje v ČNB jako poradce Jiřího Rusnoka a v minulosti pracoval jako hlavní ekonom ING. Tomáš Nidetzký je naopak nečekaná volba, dosud pracoval jako ředitel obchodu v pojišťovně NN (dříve ING). V bankovní radě nově jmenovaní nahradí guvernéra Miroslava Singera a Kamila Janáčka, kterým končí mandát na konci června.

Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits (-2,4 % na 56 Kč). Na titulu se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Jedná se zřejmě o technický pohyb. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Philip Morris ČR (+3,3 % na 13087 Kč). Společnost zveřejnila provozní data za 1Q16, která naší projekci pozitivně překvapila především zajímavým růstem objemu v ČR. Celkově byl však potvrzen nastolený pozitivní trend v růstu tržeb ve všech segmentech.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.