Druhou vlnu zažívají i e-shopy, poptávka po nových obchodech je o 60 % větší než obvykle

15:15 | E V | Diskuze

Internetovým obchodům se v České republice stále nebývale daří.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Podle analýzy společnosti Shoptet, jedničky na poli e-shopových řešení, poptávka po založení nových e-shopů opět sílí. Aktuálně je zhruba o 60 % větší než v běžných měsících. V důsledku pandemie, která často mění i celé obchodní modely, se nárůst týká také online obchodování mezi firmami navzájem. A zatímco u produktů spjatých s cestováním došlo meziročně k propadu obratu o téměř polovinu, bezmála poloviční růst naopak vykazují prodeje potravin či drogerie.

Poptávka po nových e-shopech je v České republice stále silná, jak potvrzují data společnosti Shoptet, největšího českého poskytovatele e-shopových řešení. „Během posledních týdnů a měsíců evidujeme přibližně o 60 % větší zájem o založení internetového obchodu, než jak tomu bývalo v běžných měsících nezasažených pandemií,“ uvádí Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

 

B2B e-shopy nahrazují obchodní zástupce

Trend zvyšující se poptávky po nových e-shopech se týká i B2B segmentu, tedy obchodování mezi firmami navzájem. Ty si pro tento účel budují vlastní B2B portály zaměřené na své odběratele, kteří díky tomu mají k dispozici více důležitých informací. Může se jednat například o skladové zásoby konkrétního materiálu či produktů. „B2B portály obecně fungují trochu jinak než e-shopy zaměřené na koncové zákazníky. Firemní zákazníci zde mohou lépe filtrovat zboží podle různých parametrů, anebo mají dokonce k dispozici přehled produktů přesně na míru svým potřebám. Online prodejem tak firmy nahrazují tradiční spojení prostřednictvím obchodních zástupců,“ vysvětluje Miroslav Uďan.

 

O třetinu vyšší meziroční obraty

Shoptet také provedl analýzu obratu mezi stávajícími e-shopy, a to od začátku letošního roku do konce minulého týdne. A to spolu s meziročním srovnáním oproti stejnému období v loňském roce. Ze srovnání vyplývá, že tyto internetové obchody letos dosáhly v průměru o 37 % vyššího obratu než loni. „Analýza nám také ukázala, v jakých kategoriích došlo meziročně k největším nárůstům a kde naopak k propadům. Nejvíce se dařilo potřebám pro domácnost a zahradu s nárůstem 62 %. O 48 % stoupl obrat u online prodeje potravin, u drogistického a lékárenského zboží zase činil 39 %,“ doplňuje Miroslav Uďan. Významný propad celkového obratu naopak nastal u produktových kategorií spjatých s cestováním, a to o 48 %.

 

E-shopům přibývají noví zákazníci

Podle Shoptetu také každý měsíc postupně roste počet nových zákazníků, kteří nakupují na internetu. Jen od začátku pandemie přibylo podle odhadů společnosti 14 % spotřebitelů, kteří předtím online nenakupovali. Spolu s tím stoupá také podíl online plateb kartou – ten aktuálně činí 36 %, zatímco před pandemií se pohyboval na úrovni 25 %.

 

Více informací o české e-commerce naleznete zde: https://www.ceska-ecommerce.cz/

 

Zdroj:Roman Macháček, Dark Side a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Online obchod Answear.cz prodal během listopadu a Black Friday zboží za 66 milionů, o 50 % více než loňský rok

Ilustrativní obrázek

Uhelná komise doporučila ukončit využívání uhlí v ČR v roce 2038, pro ČEZ to není překvapivý termín

Ilustrativní obrázek

Nový společný podnik Gebrüder Weiss Express China zrychlí přepravu balíků z Asie

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdanění tabákových výrobků

Ilustrativní obrázek

O2 Czech Republic prodloužila užívání značky O2 do roku 2036

Ilustrativní obrázek

Růst mezd se zastavuje, ve 2. čtvrtletí se průměrná mzda reálně snížila o 2,5 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu mezd

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.