Druhá vlna EET: Je pravděpodobné, že část podnikatelů nestihne vše potřebné

12:06 | fa ra | Diskuze

Autentizační údaje do druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET) si zatím vyzvedlo 16 procent ze zhruba 250.000 maloobchodníků a velkoobchodníků.

Ilustrační foto
Foto: W4T

Na dotaz ČTK to dnes uvedlo Generální finanční ředitelství (GFŘ). Podle odhadů prodejců pokladen je nyní připravena na elektronickou evidenci tržeb asi desetina obchodníků.

"K 30. lednu byly 41.311 podnikatelům z druhé vlny vydány autentizační údaje," uvedla Linda Paterová z GFŘ. Do startu druhé vlny EET zbývá měsíc, zhruba čtvrt milionu subjektů v maloobchodu a velkoobchodu se zapojí na začátku března.

"Již nyní je vysoce pravděpodobné, že její start část z nich nestihne. Kdyby měl start druhé vlny proběhnout hladce, muselo by o autentizační údaje denně průměrně zažádat 11.000 podnikatelů," uvedl Petr Filipec, provozní ředitel firmy Storyous, která vyrábí pokladní systémy. Zkušenosti z první vlny podle něj naznačují, že nezanedbatelná část podnikatelů bude nové pokladny řešit až v posledních dnech února.

V posledních lednových dnech ale poptávka po EET pokladnách rostla. "Podnikatelé už nesbírají pouze informace, ale reálně uzavírají objednávky. Oproti předchozímu období je to znatelný posun," uvedl Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka, která rovněž dodává pokladní systémy.

Zavedení EET přijde obchodní řetězce na miliony korun. V menších prodejnách na venkově je problémem absence internetového připojení. "Podle našich statistik loni na podzim více než 70 procent prodejen nemělo přístup k internetu, což je samozřejmě pro spuštění EET podmínkou. Obecně se náklady prodejen pohybují v rozmezí 10.000 až 0,5 milionu korun. Záleží na velikosti a připravenosti prodejny," uvedl Roman Mazák, předseda Družstva CBA sdružujícího 950 prodejen.

EET povinně začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Podle údajů na serveru etrzby.cz zaznamenala Finanční správa přes 153 milionu účtenek. Tržby aktuálně eviduje 46.400 podnikatelů.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi věří penzijním fondům. Neznalostí se ale připravují o podporu od státu

Ilustrativní obrázek

Jak správně účtovat dotace nebo dary? V řadě otázek v tom ani nepanuje shoda

Ilustrativní obrázek

Donald Trump zavádí clo na zboží z Mexika

Ilustrativní obrázek

USA zvažují uvalení cel na země, jejichž měna je podhodnocená vůči americkému dolaru

Ilustrativní obrázek

Blíží se daň z nemovitostí. Tento týden dorazí poslední složenky

Ilustrativní obrázek

Tematické analýzy 21.5.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

V Česku chátrají tisíce domů, jejich prodej bývá komplikovaný

Ilustrativní obrázek

Chcete investovat? Nejdříve se zaměřte na spoření bez rizika

Ilustrativní obrázek

Ceny za alkohol či jídlo jsou v EU vysoké. Tahle dopadlo Česko

Ilustrativní obrázek

E-shopy nepodceňují uživatelské recenze

Ilustrativní obrázek

Každý jedenáctý je ohrožen příjmovou chudobou

Ilustrativní obrázek

Za svého psa utratí Češi v průměru téměř 16 tisíc za rok

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.