Druhá vlna dotací na výměnu kotlů na tuhá paliva začne v Královéhradeckém kraji v pondělí 30. října na Vysočině od 20. října

14:16 | mos ja | Diskuze

Druhá vlna dotací na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva začne v Královéhradeckém kraji v pondělí 30. října. Rozdělovat se bude 100 milionů korun.

Foto: Erich Ferdinand

Po jejich vyčerpání by měla na jaře 2018 následovat ještě jedna výzva s dotací také 100 milionů korun. Celkem by z obou výzev mohlo být v kraji ve druhé dotační vlně vyměněno nejméně 2000 kotlů. Novinářům to dnes řekl radní kraje pro regionální rozvoj Pavel Hečko (ČSSD).

V první dotační vlně, která měla loni a letos celkem tři výzvy, se rozdělovalo 220 milionů korun a peníze na nový kotel získalo více než 1900 lidí.

Oproti první vlně se pro druhou vlnu změnila pravidla poskytování dotací. Podporu nebude možné získat na kotle spalující výhradně uhlí. Peníze budou připraveny na automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu, kotle pouze na biomasu, tepelná čerpadla a na plynové kondenzační kotle. Maximální výše podpory bude znovu až 127.500 korun, podpora může činit až 80 procent ceny kotle.

Žádosti bude kraj přijímat opět elektronicky, lidé tak na úřadě fronty stát nebudou. Příjem žádostí začne 30. října v 08:00 zápisem do pořadníku, jehož kapacita bude nastavena na 1050 žádostí. Uchazeči, kteří získají pořadové číslo, budou muset od 31. října do 10. listopadu elektronicky na kraj odeslat samotnou žádost, poté do deseti pracovních dní doručit vytištěnou a podepsanou verzi.

Hodnocení podaných žádostí by mělo být hotové do začátku roku 2018. Úspěšní žadatelé budou mít po podpisu smlouvy přes deset měsíců na realizaci projektu. Šanci mají i ti, kteří již kotel vyměnili a jejich kotel vyhovuje dotačním pravidlům. Pro dotaci se budou uznávat instalace provedené po 15. červenci 2015. Dotaci bude kraj, podobně jako v minulosti, poskytovat formou zpětné úhrady, ale i zálohově.

Pro možné žadatele kraj od 11. září postupně pořádá v největších městech kraje sérii třinácti informačních seminářů. První již byl v Broumově, poslední seminář bude 11. října v Novém Městě nad Metují.

Dotace na výměnu kotlů by měl kraj poskytovat i v dalších letech. Hejtmanství již dříve uvedlo, že celkem by postupně mělo být k rozdělení přibližně 600 milionů korun z dotačních peněz Evropské unie.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

GLS je potřetí generálním partnerem Do práce na kole, podpoří i akci Na kole dětem

Ilustrativní obrázek

Evropská komise navrhla zákaz plastových výrobků na jedno použití

Ilustrativní obrázek

Státní zástupce zrušil trestní stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších v kauze Čapí hnízdo

Ilustrativní obrázek

Stát loni přislíbil investiční pobídky za téměř 11 miliard Kč

Ilustrativní obrázek

Na elektromobil Tesla lze v Německu opět obdržet dotaci

Ilustrativní obrázek

Oslavy 115. výročí Harley-Davidson získají od Prahy dotaci ve výši 5 milionů korunČti více

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.