Drahé kovy v roce 2015 a výhled jejich cen na rok 2016

17:25 | Redakce W4T | Diskuze

Jaký byl vývoj ceny zlata v loňském roce? Jak si bude cena zlata stát v letošním roce? Vyplatí se investice do zlata nebo ne? Nabízíme shrnutí vývoje cen drahých kovů a vývoje na kapitálových trzích v roce 2015 a očekávaný vývoj v roce 2016. 

Foto: Golden Gate

 

Shrnutí roku 2015

Rok 2015 byl bohatý na mnoho událostí a změn. Jejich plný dopad pocítíme nejspíše již v roce 2016  a 2017. Stejně jako v předchozích letech se prokázalo, že hlavním tvůrcem trhů byly centrální banky, jež svými kroky od krize v roce 2008 ovlivňují vývoj jednotlivých investic. Až na Spojené státy, které  v prosinci zvýšily sazby a mírně zpřísnily monetární politiku, probíhalo po celém světě tištění peněz  v gigantickém rozsahu, tzv. kvantitativní uvolňování. Například Evropská centrální banka spustila kvantitativní uvolňování, při němž tiskne 60 miliard nových eur každý měsíc. Hlavním cílem tištění peněz je oživit ekonomiku po krizi roku 2008 a především vyvolat inflaci, která je dnes ve světě velmi nízká. Centrální banky jsou silnými hráči, a i když ještě nějaký čas budou bojovat s deflací, historie ukazuje, že nakonec inflaci nastartují. Největším problémem po jejím nastartování bude udržet ji na uzdě. Vzhledem k objemu natištěných peněz v budoucnu téměř jistě dojde ke znehodnocení světových měn i našich úspor.

Další významnou událostí roku 2015 byly vojenské akce Islámského státu a prohloubení krize na Blízkém východě, kde výrazně vzrůstá napětí. Eurozónu kvůli vojenským akcím na Blízkém východě naplno zasáhla uprchlická krize. Proudí sem miliony uprchlíků, se kterými prudce vzrůstají výdaje na sociální systémy již tak předlužených zemí. Důležitou událostí roku 2015 bylo zvýšení sazeb v USA, které se zvýšily poprvé po 9 letech. Se zvyšováním sazeb vzrůstají rizika pro předluženou ekonomiku  a stabilitu na finančních trzích, které si přespříliš navykly na nulové sazby a tištění peněz.

Pro investice i ekonomický vývoj bylo významné další posilování dolaru a oslabování eura. Za posílení dolaru může tato kombinace faktorů: 1) Ekonomika v USA je v lepší kondici než ekonomika  v Evropě. 2) Fed utahuje měnovou politiku a ECB ji naopak uvolňuje (právě s ohledem na rozdílný ekonomický vývoj a rozdílný vývoj inflace). Fed dokonce mírně zvýšil sazby. 3) Euro oslabuje  s ohledem na ukrajinskou krizi, sankce vůči Rusku a velmi špatný vývoj ruské ekonomiky.  4) Evropskou ekonomiku navíc zatěžuje uprchlická krize.

Zásadní událostí roku 2015 byl další prudký propad ceny ropy na světových trzích. V roce 2015 ropa navázala na propad z roku 2014 a rok 2015 zakončila na ceně 37 USD. Poklesla tak o neuvěřitelných 36 %. Za poklesem ceny ropy nestál pokles poptávky, jako tomu bylo při krizi v letech 2008–2009, ale naopak nárůst nabídky způsobený zejména navýšením alternativní těžby v USA z nových ložisek ropných písků a břidlic. OPEC navíc navýšil těžbu, aby uhájil tržní podíly. Pokles ceny ropy ve spojení se sankcemi zcela destabilizoval Rusko a jeho ekonomiku a také jeho měnu. Ruská ekonomika je z velké části závislá na příjmu z ropného průmyslu a při tak razantním poklesu ceny ropy krvácí. Pokles ceny ropy ohrožuje mnoho ekonomik závislých na její těžbě a také stabilitu dluhopisových trhů, protože zejména investice do těžebních kapacit v USA jsou financovány dluhem, který mnozí těžaři přestanou zvládat splácet, pokud se cena ropy významně nezvedne.

 

Pojďme se blíže podívat na jednotlivá aktiva a jejich vývoj v roce 2015.

Akcie

Akcie procházely v roce 2015 vyšší volatilitou a v létě akciové trhy zažily nejprudší propady od roku 2008. Nakonec akciové trhy ve světě zakončily rok smíšeně. Dařilo se evropským akciím, kdy německý DAX index připsal více než 8 %. Evropské akcie těžily z kvantitativního uvolňování (QE) v Evropě – ECB tiskne každý měsíc 60 miliard nových eur, které z velké části končí na kapitálových trzích. V záplavě těchto nových peněz zhodnocovaly nejen akcie, ale i evropské dluhopisy. Americké akcie, index SP500, poklesly meziročně o necelé procento. Vývoj v roce 2015 ukazuje, že tímto rokem skončilo rallye na akciích, které trvalo historicky nejdelší dobu – 7 let. Akciím nebude v příštím roce přát zvýšení sazeb v USA, rizika spojená s poklesem ceny ropy a narůstající deflační tlaky. Potvrdilo se, že akciím, zejména po ukončení QE ze strany Fedu, dochází dech pro další dlouhodobý růst.

Dluhopisy

Z větší volatility na akciovém trhu a z kvantitativního uvolňování v Evropě těžily dluhopisy, zejména ty německé. Výnosy na bonitních dluhopisech v Evropě poklesly do záporu. Investorům tak nenesou žádný výnos. Velkým rizikem je bublina na dluhopisech, kterou nafoukly centrální banky kvantitativním uvolňováním. Například ECB nakupuje cenné papíry za 60 miliard eur každý měsíc a v podstatě nemá na trzích co kupovat. V důsledku toho stlačila na dluhopisech výnosy do záporu a ceny dluhopisů vyhnala na historická maxima.

Z tohoto pohledu je velmi pravděpodobné, že investorům v dalších letech dluhopisy přinesou ztrátu a při investici do nich bychom měli být spíše opatrní.

Komodity a drahé kovy

Pro komodity rok 2015 nebyl zrovna příznivý a komoditní trhy zažily prudké výprodeje. Komoditám nepřálo další posilování dolaru a hrozba zvyšování sazeb. Velkým problémem je zpomalování světové ekonomiky. Hrozbou nejen pro komoditní trhy je zpomalování čínské ekonomiky, která je největším spotřebitelem komodit na světě. Komoditní BCOM Index poklesl o 25 %. Rekordmanem v tomto poklesu byla železná ruda, která poklesla o 40 %, a ropa, která spadla o 36 %. Pokud opomineme kakao, tak z komodit nejméně klesalo zlato se stříbrem, kdy dolarová cena zlata poklesla o 10 % a cena stříbra o 11 %. Díky posilujícímu dolaru se korunová cena pro českého investora mnoho nezměnila. Zlato v korunách meziročně pokleslo o 2,5 % a stříbro o 3,5 %. Cenových minim dosáhly kovy ke konci roku 2015. Vývoj cen zlata a stříbra potvrdil, že se tyto měnové kovy chovají více jako peníze než jako komodity. Jejich cenový vývoj se oddělil od komoditního indexu a ostatních průmyslových kovů. USD a zlato se chovají většinou opačně. Zlato jako alternativa peněz se zejména k dolaru jako světové rezervní měně chová reverzně. Svou cenou zlato a stříbro pouze reagovaly na posilující dolar, o čemž svědčí i fakt, že korunové ceny jsou v podstatě beze změny. Z tohoto pohledu vnímáme vývoj jako pozitivní a pro evropské investory se ukázaly drahé kovy jako velmi stabilní s minimální volatilitou. Rekordní objem nákupů zlata a stříbra, který jsme zaznamenali v prosinci roku 2015, svědčí o tom, že investoři využívají předchozí korekce k dokoupení drahých kovů a začínají více diverzifikovat do tohoto uchovatele hodnoty před riziky spojenými s vysokými státními i soukromými dluhy a před rostoucí nestabilitou na měnových i akciových trzích. Při pohledu na graf znázorňující dlouhodobý vývoj ceny zlata vidíme, že i po korekci, jíž zlato v předchozích letech prošlo, se stále obchoduje výrazně nad předkrizovými hodnotami let 2007–2008 a v šestiletém horizontu je jednou z nejvýkonnějších investic vůbec. Je důležité si uvědomit, že investice do zlato je středně- až dlouhodobá investice v horizontu nejlépe 5 a více let.

.  

Zdroj: Golden Gate

 

Jaký bude vývoj na kapitálových trzích v roce 2016?

Poslední měsíce roku 2015 naznačují, že rok 2016 bude ve znamení vysoké volatility a významných změn nejen v ekonomice a na finančních trzích. Mnohá rizika, jimž jsme čelili v roce 2015, přetrvávají. Špatný vítr na finanční trhy může foukat hned z několika stran. Spouštěče, které mohou rozkolísat finanční trhy, jsou například tyto: 1) nafouknutý trh korporátních dluhopisů, 2) trh s ropou,  3) zvyšování sazeb v USA a další posílení dolaru a oslabení eura, 4) trh přehřátých akcií, 5) zpomalení světové ekonomiky a Číny, 6) krach realitní bubliny, 7) krize na Blízkém východě a uprchlická krize, 8) deflační tlaky ve světové ekonomice. Nejspíše bude rok 2016 rokem mnoha změn a prudkých pohybů cen většiny aktiv. Vyplývá to z velké nerovnováhy, kterou centrální banky nulovými sazbami a tištěním peněz na finančních trzích vytvořily.

Podívejme se na jednotlivé hrozby blíže. Zcela jistě nenastanou všechny najednou, ale pro významné propady na finančních trzích stačí pouze některé z nich.

1) Nafouknutý trh korporátních dluhopisů

Nulové sazby a nízké výnosy na státních dluhopisech vedly v posledních 5 letech k obřímu nárůstu objemu korporátních dluhopisů, které jsou navíc zatíženy poměrně nízkým úrokem. Z tohoto pohledu jsou rizikové zejména dva trhy korporátních dluhopisů. Oba dva rizikové trhy dluhopisů dosáhly objemu několika bilionů dolarů. Prvním jsou dluhy firem na rozvíjejících se trzích, které jsou v dolarech. Většina těchto úvěrů byla poskytnuta mezi lety 2010–2014. Od té doby dolar o více než 20 % posílil a tyto firmy mají dnes o 20 % vyšší dluhovou zátěž a těžší splácení. To celé navíc v prostředí zpomalující světové a čínské ekonomiky. Další hrozbou jsou v USA dluhy spojené s investicemi do alternativních způsobů těžby ropy. Pokles ceny ropy způsobil, že tyto společnosti v USA těží ropu hluboko pod svými těžebními náklady a k tomu mají splácet ohromné množství dluhů, jež jim tuto nyní nerentabilní těžbu umožnily. Toto zatím nebyl tak velký problém, protože většina těžařů měla svoji těžební produkci krytou proti poklesu ropy swapovými smlouvami, které jim ztráty vynahradí. Potíž nastane teprve v roce 2016, protože v tomto roce většina swapových smluv vyprší. Poté těžaři inkasují plné ztráty a mnozí nebudou schopni splácet své obrovské závazky. Jak z rozvíjejících se trhů, tak z trhu korporátních dluhopisů spojených s těžbou ropy mohou v roce 2016 přijít zprávy o neschopnosti splácet závazky, které mohou způsobit prasknutí bubliny korporátních dluhopisů. V důsledku toho může dojít k destabilizaci bankovního a finančního systému v USA a na celém světě.

2) Trh s ropou

Ohromný pokles ceny ropy je způsoben zejména navýšením těžebních kapacit z alternativních zdrojů – ropných písků a břidlic v USA. Tento pokles dělá ohromné vrásky na čele zejména Rusku a USA. Průměrné těžební náklady ropy v Rusku jsou na 50 dolarech za barel. V USA se pohybují těžební náklady z ropných písků na úrovni 80 dolarů za barel a z břidlic těží Američané ropu za 60 dolarů za barel. Relativně klidní jsou Saúdové, kteří těží na Blízkém východě ropu za průměrných 27 dolarů za barel. OPEC koncem roku 2015 rozhodl, že každý člen tohoto kartelu může těžit tolik ropy, kolik uzná za vhodné. Důvod je jediný: OPEC nechce ztratit tržní podíl. Arabové vědí, že pokud budou ceny ropy po delší dobu pod 50 dolary, mnozí těžaři v USA zkrachují a OPEC tak uhájí svůj podíl na trhu. Přejí si, aby se trh s ropou vyčistil a stabilizoval sám. Trh s ropou bude navíc v průběhu roku 2016 zaplaven novými dodávkami ropy z Íránu. Mezinárodní společenství zrušilo sankce vůči této zemi za jaderný program a umožní jí dodávat ropu na mezinárodní trhy. První dodávky íránské ropy se očekávají na jaře 2016. Mnozí analytici předpokládají, že ropa bude v roce 2016 dále klesat a že se může dostat až k hranici 25 USD za barel. Nízká cena ropy a s tím spojené problémy velmi pravděpodobně rozkolísají trh akcií i dluhopisů. Ještě větší jsou geopolitická rizika spojená s bojem o cenu ropy a ropný trh.

3) Zvyšování sazeb v USA a další posilování dolaru a oslabování eura

Spojené státy americké přistoupily v prosinci k dlouho slibovanému zvýšení sazeb o 0,25 %. Dolar v očekávání tohoto kroku velmi posiloval. Hrozbou pro finanční trhy na celém světě by bylo další zvedání sazeb v USA. Další posilování dolaru by způsobovalo další odliv kapitálu
z rozvíjejících se trhů. Posilující dolar by zvýšil pravděpodobnost splasknutí bubliny na trhu s korporátními dluhopisy. Rovněž by vedl k nárůstu výnosů na dluhopisových trzích a způsobil by vrásky všem dlužníkům po celém světě. Další zvedání sazeb může odstartovat výprodeje nejen na dluhopisových, ale také na akciových trzích. To vše v situaci, kdy je světová ekonomika předlužená, zpomaluje a čelí velkým deflačním tlakům. Svět si navykl na nulové sazby a tištění peněz, a utahování měnové politiky v USA se tak stává velkým rizikem. Vzhledem k těmto rizikům předpokládáme, že zvyšování sazeb bude spíše kosmetické a nevýrazné. Nepřekvapila by nás ani varianta, že by k dalšímu zvýšení sazeb v USA vůbec nedošlo. V opačném případě bychom čelili výše popsaným rizikům.

4) Trh přehřátých akcií

Světové akcie jsou stále na historických maximech. Rok 2015 však potvrdil, že s největší pravděpodobností dosáhly svého vrcholu. V USA zakončily rok zápornou nulou nebo mírným poklesem. Levné peníze v USA končí. Kvantitativní uvolňování skončilo a USA přistoupily ke zvýšení sazeb. Dolar prudce posiluje, a to v situaci, kdy světová ekonomika zpomaluje. Třetina zisků indexu SP500 pramení z Evropy, která zpomaluje, čelí uprchlické krizi a bojuje s deflací. Posilující dolar působí velké vrásky exportérům v USA. Navíc zvyšování sazeb prodraží obchody s akciemi na dluh. Přibližně polovina kapitálu, který byl v průběhu posledních 6 let nainvestován do indexu SP500, je na úvěr. V prostředí, kde investoři neuvidí další prostor pro růst akcií a kde Fed zvýší sazby a prodraží tak investorům jejich úvěrování, začnou tito investoři stahovat kapitál z akcií. To může odstartovat panické výprodeje na akciích. Stačí velmi málo a akciové trhy projdou významnými propady v řádu desítek procent. Vývoj ze srpna roku 2015, kdy akciové trhy prudce klesaly, bude stále častější. Rizikem číslo jedna pro akciové trhy zůstává Čína, její zpomalující ekonomika a stav jejího bankovního systému i akciových trhů. Nevíme, co bude tou „černou labutí“, ale nejspíše přijde z Číny nebo z trhu korporátních dluhopisů. Necháme se překvapit.

5) Zpomalení světové ekonomiky a Číny

Světová ekonomika zpomaluje. I přes tištění peněz a nulové sazby se nepodařilo udržet její růst v uspokojivém tempu. Světovou ekonomiku dusí obrovský objem dluhu. Všichni jsou předluženi a již není možné snižovat sazby, abychom dlužníkům více ulevili. Navíc ekonomiku tíží posilující dolar, který prodražuje dolarové dluhy a znesnadňuje splácení těchto úvěrů. Světová ekonomika bojuje s deflací. A dva největší motory světové ekonomiky čelí zcela odlišným problémům. V USA zvyšují sazby a v důsledku toho posiluje dolar, který dusí růst americké ekonomiky. Čína naopak měnovou politiku uvolňuje, aby pomohla své zpomalující ekonomice, jíž dochází dech. I přes tyto snahy je evidentní, že ekonomika Číny dále zpomaluje. Přes devalvující jüan navíc začíná Čína do celého světa vyvážet deflaci. Čínský bankovní systém je zatížen gigantickým objemem dluhu, jehož bonita s devalvujícím jüanem a poklesem růstu ekonomiky Číny klesá. Tato rizika bychom neměli podceňovat, mohou způsobit velké pohyby na kapitálových trzích. Největší volatilitu očekávejte na přehřátých akciích.

6) Krach realitní bubliny

Ceny nemovitostí při krizi roku 2008 ve světě klesaly. Nemovitosti díky nulovým sazbám a stimulům ze strany centrální banky však již více než 3 roky v USA a ve Velké Británii rostou. V Číně navíc při krizi roku 2008 téměř nepoklesly a od té doby dále rostou. Nejlevnější hypotéky v historii lidstva vyhnaly v těchto zemích ceny nemovitostí opět nahoru. Potíž je v tom, že za těmito vysokými cenami nemovitostí nestojí koupěschopnost obyvatel, ale levný rostoucí dluh. Například ve Velké Británii při krizi poklesly ceny nemovitostí o 20 %. Nyní jsou zpět na předkrizových hodnotách a například v Londýně jsou ceny nemovitostí o 35 % výše než před rokem 2007. Trh nemovitostí nejen v USA, ve Velké Británii a v Číně je zralý na splasknutí znovu nafouknuté bubliny. Pokles nemovitostního trhu a vlna nesplácených hypoték mohou být zdrojem velkých potíží na finančních trzích.

7) Krize na Blízkém východě a uprchlická krize

Příčinou pohybů na finančních trzích mohou být geopolitické tlaky v Rusku a na Blízkém východě. Civilizovanému světu dochází trpělivost s Islámským státem a islámským extremismem. Koncem roku, zejména po teroristických útocích v Paříži, se do koalice proti islámskému extremismu zapojila celá řada států včetně Ruska a jindy zdrženlivého Německa. Pro evropskou ekonomiku zůstává rizikem uprchlická krize, která zatíží rozpočty jednotlivých již tak předlužených zemí. Je také reálné, že uprchlická krize povede k polarizaci ve společnosti, mohou vzrůstat tlaky na politiky a i v politice můžeme být svědky nárůstu extremismu.

8) Deflační tlaky v ekonomice

Světová ekonomika čelí silným deflačním tlakům. Deflační tlaky zesílily kvůli poklesu cen ropy a přispěla k nim zpomalující světová ekonomika. Rovněž zpomalující Čína dělá ekonomům vrásky na čele a devalvací jüanu, k níž přistoupila, vyváží deflaci do celého světa. Deflační tlaky mohou způsobit pokles cen rizikových aktiv, jež jsou na tyto tlaky velmi citlivá, tedy zejména akcií, některých typů nemovitostí a průmyslových komodit. Je pravděpodobné, že z důvodu rizika nárůstu deflace v roce 2016 přistoupí centrální banky k dalšímu uvolnění měnové politiky. Máme na mysli zejména ECB, která nejspíše rozšíří nákup aktiv v rámci kvantitativního uvolňování (QE) o 10–20 miliard eur měsíčně a pravděpodobně jej rovněž rozšíří o vybrané evropské akcie. U Bank of Japan očekáváme také zvýšení objemu QE. Ze strany amerického Fedu lze očekávat, že by mohlo dojít k pozastavení procesu zvyšování a normalizace sazeb. Pokud by deflační tlaky zesílily na počátku roku 2016, nepřekvapilo by nás, pokud by se sazby v USA nezvyšovaly vůbec. Prostředí nulových sazeb a současné hrozby deflace vnímáme jako velké riziko pro investice v letech 2016 a 2017. Centrální banky nemají kvůli nulovým sazbám mnoho nástrojů, jak deflaci zabránit. Deflace může odstartovat prudké poklesy na kapitálových trzích. Pokud začnou centrální banky s deflací bojovat, nejspíše přistoupí k nekonvenčním monetárním nástrojům typu kvantitativní uvolňování v mnohem větším objemu než v posledních letech. Reálně by tak vzrostlo riziko, že takto přespříliš uvolněná politika se nakonec centrálním bankéřům vymkne z rukou a zejména mezi lety 2017–2020 bychom mohli naopak čelit velmi vysoké inflaci, která by znehodnotila naše papírové investice a úspory.

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

David Slezák: Zlato, máš na to!

Ilustrativní obrázek

Proč teď nekupovat zlato

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata a propadu na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.