Draghi vnesl volatilitu i na středoevropské devizové trhy

08:03 | fa ra | Diskuze

Včerejší jednání ECB se odrazilo i v kurzových vývojích středoevropských měn. Po oznámení rozhodnutí o uvolnění měnové politiky celou řadou nástrojů měly středoevropské měny tendenci posilovat. V bezprostřední reakci zlotý i forint posílily shodně o půl procenta, k hladině 27,03 CZK/EUR se dostala i česká koruna. Nicméně dotčené měny své zisky neudržely přes průběh tiskové konference prezidenta ECB.

Foto: Web4Trader

Kurz polského zlotého se tak následně vrátil k hodnotám před zveřejněním rozhodnutí ECB, forint dokonce ve finále o téměř půl procenta oslabil. A k úrovni 27,06 CZK/EUR se posunula i česká koruna.

Včerejší rozhodnutí ECB nemění náš názor na očekávanou politiku ČNB. Nenaplnily se hrozby razantnějšího snížení depozitní sazby ECB. Navíc slova o tom, že očekávat další snížení sazeb není na místě a že budou preferovány neúrokové nástroje, je argumentem proti snížení úrokových sazeb ze strany ČNB do záporného teritoria. K tomu by ČNB mohl přinutit jedině tlak na kurzový závazek.

Dnešní den by měl přinést silnou statistiku o vývoji mezd v české ekonomice v průběhu závěrečného čtvrtletí loňského roku. Očekáváme silný růst reálných mezd o 3,3 % y/y. Ten je důsledkem rostoucí ekonomiky a napjatého trhu práce. Míra nezaměstnanosti je již tak nízká, že se začíná projevovat v rychlejším růstu mezd. Nízká inflace navíc téměř neukrajuje z jejich kupní síly. Z pohledu centrální banky by tak statistika o vývoji mezd měla přinést vítaný proinflační obrázek a příslib pro udržení silné dynamiky spotřebních výdajů domácností.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.