Draghi přesvědčuje trhy

16:47 | Swissquote Ltd | Diskuze

Zasedání ECB 21. dubna bylo podle očekávání jasným zklamáním, nebyly oznámeny žádné změny monetární politiky. Tempo programu kvantitativního uvolňování se nezvýšilo, drží se na 80 miliardách euro měsíčně a úrokové míry zůstávají nezměněné (hlavní refinancující na 0%, depozitní sazba na -0,4% a úvěrová sazba 0,25%). Většina z následující tiskové konference představovala slovní intervenci na získání důvěry pro politiku ECB.

Foto: Public Domain

Prezident ECB Mario Draghi také potvrdil kritiku německých stratégů, podle kterých to povede ke zpoždění v dosahování cílů monetární politiky a "proto je potřeba daleko výraznější expanze". Mezi Německem a ECB narůstá napětí ohledně současné monetární politiky této evropské instituce. Německo je přesvědčeno, že kvantitativní uvolňování a nízké úrokové sazby ničí jeho ekonomiku a to, co by mohlo být dobré pro Evropu, není nakonec výhodné pro ně, protože oni jsou vystaveni nejtěžšímu náporu. Z našeho pohledu jsou německé obavy zcela oprávněné a o současné monetární politice by se skutečně mělo debatovat.

 

 

Inflace eurozóny by měla zůstat nízká

Draghi se také zmínil, že cesta k cílové inflaci zabere delší dobu. Tato cesta je bezesporu velmi spletitá a bývalý bankéř Goldman Sachs dodal, že inflace by se mohla před návratem do kladné polohy ocitnout v záporné oblasti. Znamená to, že letos se nedosáhne žádných pozitivních výsledků? Draghi se snaží získat důvěru v monetární politiku ECB i přesto, že krátkodobě / středědobě nás zřejmě čekají nepříznivé výsledky.

 

Klíčová je důvěryhodnost

Mario Draghi po zbytek tiskové konference kličkoval mezi podporou důvěryhodnosti centrální banky a posílením sestupného tlaku na jednotnou měnu. Například vyjádření přílišných obav z brexitu by tlačilo euro dolů, ale zároveň by ovlivnilo důvěryhodnost ECB a vytvořilo zbytečnou volatilitu. Proto se snažil nezajít příliš daleko do podrobností ohledně monetární politiky rozšiřování a obav o ekonomický výhled Evropy. Kvantitativní uvolňování není proto aktuální cestou a krátkodobě bychom neměli zažít ani FX intervenci.

Objevují se pochyby a důkladné zkoumání, protože zásahy ECB zřejmě nevedou k vyššímu růstu a inflaci. Důvěryhodnost této instituce ale zůstává značná... ale jak dlouho to ještě vydrží? Příští týden se koná zasedání FOMC a jsme přesvědčeni, že trhy projeví nespokojenost s americkou monetární politikou. Ohledně měny zůstáváme u EURUSD býčí, protože obnovený mírný postoj Fedu přidá vzestupný tlak a pár zamíří k úrovni 1,20.

 

Swissquote

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.