Draghi nepřekvapil, euro přesto začalo posilovat

09:53 | Redakce W4T | Diskuze

Evropská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala monetární politiku nezměněnou a hlavní úroková sazba zůstala na nule, přičemž depozitní sazba byla ponechána na -0.4%. Mario Draghi zároveň potvrdil, že od září bude měsíční nákup dluhopisů snížen na 15 mld. EUR a zcela skončí koncem roku 2018. V platnosti zůstal i nynější forward guidance a ECB stále chce zvyšovat sazby až po létě 2019.

Ilustrativní obrázek
Foto: aichi8seiran

Vzhledem k tomu, že z původního rozhodnutí o úrokových sazbách se trh nic nového nedozvěděl (jako obvykle) se pozornost přesunula na tiskovou konferenci. Draghi podle očekávání snížil projekce růstu ekonomik EU na 1.9% v následujícím roce z 2.1% v posledním odhadu, ale zároveň dodal, že ekonomické momentum je velmi silné a mělo by přebít potenciální rizika z protekcionistických opatření (tedy z obchodní války). Podle centrální banky bude pokračovat aktuální růst i nadále a nahoru ho potáhne hlavně silný trh práce a růst mezd.

Následně se Mario Draghipověnoval i inflaci a zmínil, že ECB očekává silnější nárůst jádrové inflace v následujícím období. Jádrová inflace, tedy růst cen očištěný o potraviny a energie, dosud výrazně zaostával za klasickým CPI a trh to vzal velmi pozitivně. Po těchto slovech vystartoval EURUSD nahoru o 80 pips. Investoři očekávají, že pokud bude inflace vyšší, ECB začne rychleji zvyšovat sazby, i když to spíš vypadá na to, že ECB půjde hlemýždím tempem a bude napodobovat BoE, která zvyšuje jednou ročně.

Na otázku o politické nestabilitě v Itálii odpověděl neutrálně, že ECB musí počkat, jak se situace vyvine, ale že věří, že Itálie dodrží rozpočtovou odpovědnost a problémy se neobjeví iv jiných evropských zemích.

Zajímavé však bude sledovat, jak se trh přizpůsobí od nového roku, kdy skončí kvantitativní uvolňování a hlavně, jaký dopad to bude mít na výnosy problémových zemí v EU.

Nárůstu EURUSD v odpoledních hodinách pomohly i slabší čísla CPI inflace z USA. Ty vyšly pod odhady, stejně jako PPI indexy ve středu a roční inflace zpomalila na 2.7% z 2.9% naposledy, přičemž jádrová inflace si také pohoršila na 2.2% z 2.4% v červenci. Investoři tak zavřely část krátkých pozic na páru a euro se mohlo pobrat směrem nahoru.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.