Dosáhnout čisté energie z uhelných elektráren je sci-fi

18:53 | Ne Ro | Diskuze

Uhelná elektrárna v Mississippi neuspěla s plánem efektivně zachytávat skleníkové plyny během svého provozu a tímto způsobem přetvořit uhelnou elektrárnu v ekologicky nezávadnou.

Foto: NWR

Vylepšit uhelné elektrárny natolik, že by byl jejich provoz skutečně ekologický, je zdá se ekonomicky neprůchozí ne-li sci-fi. Cílem projektu uhelné elektrárny v Mississippi mělo být zachytávání emisí oxidu uhličitého při jejím běžném provozu. Rozpočet celého projektu byl avšak nakonec překročen o bezmála 5 miliard USD, harmonogram projektu se protáhl o tři roky, a ani přesto přese všechno tento projekt svými výsledky nepřesvědčil. Použitá technologie se ukázala jakožto přespříliš drahá a složitá, než aby mohla být rychle a masově instalována v uhelných elektrárnách, čímž by účinně chránila před emisemi skleníkových plynů do ovzduší.

Zdá se, že mnohem efektivnější a levnější je naprosto odlišný přístup k problému: přestat používat fosilní paliva v takovém měřítku jako dosud. Naštěstí se ukazuje, že tato změna v celosvětovém měřítku již probíhá. Je třeba si uvědomit, že ještě před deseti lety uhelné elektrárny tvořily téměř polovinu vyráběné elektřiny v rámci Spojených států. Tehdy se zdálo, že další závislost na tomto fosilním palivu je do budoucna nevyhnutelná. Z toho důvodu se masivně investovalo do projektů jako do toho výše popsaného. Byly instalovány nákladné technologie k zachytávání emisí skleníkových plynů, například v Kemper County v Mississippi či Petra Nova v Texasu, kde se údajně podařilo projekt dokončit podle časového harmonogramu a v mezích rozpočtu, kterému pomohly federální dotace ve výši 190 miliónů USD a který vyžadoval výstavbu dodatečné plynové elektrárny.

Dalším projektem na zachytávání kysličníku uhličitého je kanadské zařízení Boundary Dam, které ovšem vykazuje nižší účinnost, než s jakou se počítalo. Navíc se potýká s opakovanými výpadky, vyžadujícími nákladnou opravu. Se zjednodušením technologie zachytávání oxidu uhličitého se do budoucna momentálně už ani moc nepočítá. Přesto je pravděpodobné, že v příštích dvaceti letech dojde ke sporadickým stavbám několika málo podobných zařízení toho typu.

Aktuální hlášení od Global Warming Policy Foundation dospělo k závěru, že zachytávání kysličníku uhličitého z uhelných elektráren "nemá přesvědčivou ekonomickou budoucnost". Nicméně dobrou zprávou je, že využívání uhlí už je na masivním ústupu. Během několika posledních led došlo k nárůstu využití břidličného plynu a k mimořádně významnému poklesu ceny solárních a fotovoltaických panelů i větrných turbín. Tento vývoj dělá z uhlí stále dražší zdroj energie.

V současnosti je v rámci USA už jen třetina elektřiny vyráběna z uhlí, přičemž tento podíl dál klesá. Také ostatní velké ekonomiky po celém světě stále výrazněji opouštějí uhlí a nahrazují je zemním plynem, větrnou, solární a v neposlední řadě i jadernou energií. Zanevřít na uhlí zcela by ovšem bylo chybou. Uhlí lze totiž nadále efektivně využívat v některých průmyslových odvětvích, například v chemickém, ropném či ocelárenském průmyslu. Co se ale uhelných elektráren týče, tak ty mají nejspíš svou další budoucnost zpečetěnou.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Topíte.cz přibírá zkušený tým Rewix Elektro a vstupuje na trh s fotovoltaikou.

Ilustrativní obrázek

Do roku 2030 zanikne v evropských uhelných regionech 160 tisíc pracovních míst, těžbu tlumí i Česko

Ilustrativní obrázek

Provoz rodinných domů za pomocí solární energie bez klasické elektrické přípojky

Ilustrativní obrázek

Faktory pro úspěšné investice do energetiky v globálních centrech pro obnovitelné zdroje

Ilustrativní obrázek

Solek zakládá fond na investice do fotovoltaiky

Ilustrativní obrázek

Vláda bude v příštím týdnu schvalovat investorský model na výstavbu nového jaderného zdrojeČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.