Dosáhla cena bavlny svého stropu?

10:22 | wa pe | Diskuze

Ani nízká úroda v Indii a špatné čínské počasí nepřeváží nad velkou zásobou bavlny na světových trzích, obávají se analytici.

Foto: Kimberly Vardeman

Futures bavlny na ICE tento týden posílily o 3,5 % a v pátek uzavřely na 71,25 centů za libru a iPath Bloomberg Cotton Subindex Total Return (ETN) vzrostly o 2,7 % na 46,88 USD. Aktuální posílení ceny bavlny bude pravděpodobně pouze krátkodobého charakteru. Důvody, které k němu vedly, byly spíše výjimečné a mají jen velmi málo společného s tržními fundamenty bavlny.

Zrušení indických bankovek o nominální hodnotě 500 a 1000 rupií zcela ochromilo indický trh, zatímco špatné počasí zpozdilo velký objem dodávek do Číny.Ve Spojených státech nyní vrcholí sklizeň bavlny, přičemž sklizeno je prozatím pouze 67 % úrody. Obvykle je to v tuto dobu již 77%. Trh s bavlnou je tak v situaci, kdy dochází ke ztenčování zásob za zpoždění dodávek letošní bavlny, což vede k růstu její ceny. „Toto je však pouze přechodný efekt,“ je přesvědčena Judith Ganesová, z výzkumné společnosti J. Ganes Consulting.

Březnové termínované kontrakty s nejvyšší pravděpodobností nebudou růst tolik, jako ty únorové, pokud tedy rovnou nedojde k jejich poklesu. Důvody by zde k němu jistě byly. Letošní úroda v západním Texasu dosahuje na mnoha místech historických rekordů se sklizní až 7 žoků na akr (1 žok = 226,796 kg bavlny), přičemž průměr v USA činí 2,5 žoků na akr. Zatímco ve Spojených státech by měla vzrůst úroda o 24 % na 3,5 milionů tun bavlny, celosvětově produkce vzroste o 7 % na 22,4 milionu tun, vyplývá z údajů Mezinárodního poradního výboru pro bavlnu (ICAC).

Rekordní úroda podle všeho zhorší aktuální přezásobenost trhu. Její začátek datujeme do roku 2011, kdy nedostatek bavlny na trhu vedl ke skupování dostupných zásob Čínou, která komoditu začala hromadit ve snaze ochránit své producenty před masivním nárůstem ceny. Cena bavlny v té době vzrostla o 161 % na svá historická maxima. I to bylo důvodem, proč značná část výrobců oděvů přešla částečně či úplně na jiné typy vláken. Vzrůstá především spotřeba levného polyesteru, kterou podporuje stále nízká cena ropy. Zatímco tedy spotřeba bavlny klesá, její zásoba se mezi sezónou 2009-2010 a 2014-2015 zvýšila o 140 % na 22,2 milionu tun, udává Mezinárodní poradní výbor pro bavlnu.

Pokles produkce dokázala z těchto zásob v minulém roce ukrojit pouze 14 % na 19,1 milionu tun. Ani plánované snížení čínských zásob o 7 % pro trh nebude znamenat podstatnou úlevu, jelikož bude stále disponovat zásobami ve výši 17,8 milionu tun.

Zdroj:Barron's, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Sucho a česká ekonomika

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačné

Ilustrativní obrázek

Zlato v reakci na obchodní napětí mezi USA a Čínou dosáhlo na nové šestileté maximum

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy včera na 2týdeních minimech; obava z oslabující poptávky dominuje nad zeštíhlenou nabídkou

Ilustrativní obrázek

Ropa posiluje v reakci na sestřelení amerického dronu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.