Doprava rostla nejvíce za posledních jedenáct let

12:12 | A O | Diskuze

V roce 2018 vzrostly tržby v dopravě a skladování v ČR nejvíce za posledních jedenáct let.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Pokles tržeb byl zaznamenán pouze v březnu a v prosinci. Naopak nejvyšší reálný růst tržeb byl v lednu.

 

Za celý rok 2018 se tržby v dopravě meziročně zvýšily v běžných cenách o 6,3 %. Po přepočtu na stálé ceny tržby vzrostly o 4,6 %. K celkovému vývoji nejvíce přispěl růst tržeb o 6,3 % ve skladování a vedlejších činnostech v dopravě, které zahrnují například spediční služby, služby letišť a řízení letového provozu, služby parkovišť, přístavů, železničních stanic a autobusových terminálů či manipulaci s nákladem. Nárůst tržeb pozemní a potrubní dopravy o 3,7 % ovlivnil vývoj tržeb železniční dopravy (+4,0 %), silniční dopravy (+3,8 %) a potrubní dopravy (+0,3 %). Vyšší tržby vykázala letecká doprava (+7,4 %) a vodní doprava (+16,9 %). Dvouciferný růst tržeb vodní dopravy v posledních třech čtvrtletích roku 2018 byl způsoben provozováním přepravy českými přepravci mimo území ČR. Přestože v prvním pololetí tržby poštovních a kurýrních činností vzrostly, celoročně se snížily o 2,0 %.
Tržby v sekci doprava a skladování ve 4. čtvrtletí 2018 meziročně vzrostly o 2,7 %. Nejvíce se dařilo vodní dopravě (+27,5 %) a letecké dopravě (+13,4 %). Celkový růst tržeb však nejvíce ovlivnila objemově nejvýznamnější pozemní a potrubní doprava, jejíž tržby vzrostly o 2,7 %, spolu se skladováním a vedlejšími činnostmi v dopravě, jejichž tržby vzrostly o 3,2 %. Naopak tržby poštovních a kurýrních činností klesly o 5,8 %.

Index dopravních tržeb, 4. Q 2018, meziroční index, běžné ceny (očištěno od vlivu počtu pracovních dní, %)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Eurostat

 

Vývoj tržeb v ČR byl pod průměrem EU28

Pro účely mezinárodního porovnání tržeb v oblasti dopravy Eurostat publikuje pouze data v běžných cenách. Ta jsou pro lepší srovnatelnost očištěna od kalendářních vlivů, tj. o nestejný počet pracovních dní. V Evropské unii při meziročním srovnání takto upravených nominálních tržeb ve 4. čtvrtletí roku 2018 podniky zabývající se dopravou a skladováním vykázaly růst tržeb o 5,5 %. Některé členské státy (v době psaní článku nebyly dostupné údaje za Dánsko, Finsko, Chorvatsko, Irsko, Portugalsko a Řecko) zaznamenaly ve 4. čtvrtletí růst tržeb, výjimkou byly Kypr, kde naopak došlo k poklesu o 3,2 %, a Lucembursko (–6,0 %). Dvouciferný růst vykázala Litva (+15,9 %), Maďarsko (+15,3 %) a Polsko (+12,5 %). V Česku takto upravené tržby vzrostly o 4,1 %, což bylo pod průměrem EU28. Podobný vývoj tržeb zaznamenalo i Německo (+3,5 %), Slovensko (+3,9 %) a Malta. Za celý rok 2018 se tržby v dopravě a skladování navýšily o 5,6 % (+4,1 %).

Meziroční index tržeb v dopravě v letech 2013–2018         (v běž. cenách, očištěno o prac. dny, %)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Eurostat

Tržby v dopravě a skladování se v EU28 navýšily o 5,6 %

 

V prvních třech čtvrtletích roku 2018 se v dopravě a skladování v Evropské unii tempo růstu tržeb postupně zvyšovalo ze 4,2 na 6,3 %. Ve 4. čtvrtletí se pak zpomalilo na 5,5 %. Za celý rok 2018 se tržby v dopravě a skladování navýšily o 5,6 %. Žádný z členských států stejně jako v přecházejícím roce nevykázal pokles tržeb. Nejvíce rostly tržby v Litvě (+17,9 %), v Maďarsku (+13,7 %), v Polsku (+11,5 %), v Bulharsku (+10,5 %) a v Estonsku (+10,1 %). Z pětice největších ekonomik v oblasti dopravy vzrostly tržby nejvíce Velké Británii o 6,8 %, dále Francii o 5,5 %, Španělsku o 5,3 %, Německu o 3,9 % a Itálii o 1,9 %. České republice se tržby za dopravu a skladování zvýšily o 6,2 %. Sousední státy s výjimkou výše zmíněného Polska vykázaly nižší růst tržeb než Česko – v Německu rostly o 3,9 %, na Slovensku o 5,0 % a v Rakousku o 5,7 %.

Zdroj:Iva Kadeřábková, Český statistický úřad
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu spotřebitelských cen

Ilustrativní obrázek

Jak létají děti samy bez doprovodu?

Ilustrativní obrázek

PEMA spolupracuje na testování dopravní techniky poháněné zkapalněným zemním plynem

Ilustrativní obrázek

Hyundai odhaluje osobní elektrickou koloběžku s dojezdem 20 km

Ilustrativní obrázek

Evropa by měla být pro elektromobily přívětivější

Ilustrativní obrázek

Letecká společnost United Airlines zahájila spolupráci s Enviromental Defense FundČti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza umazala pondělní zisky, nedařilo se především bankovním emisím

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevírá úterní obchodní seanci se zelenou nulou

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy se vyvíjejí smíšeně

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie mírně oslabily

Ilustrativní obrázek

Praha zaznamenala silný start do nového týdne

Ilustrativní obrázek

Index DAX oslabuje o 0,61 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.