Dopady koronakrize donutí mnohé domácnosti hledat levnější energie.

16:16 | E V | 3 komentáře / 3 nové

Pokles příjmů českých domácností způsobený opatřeními proti koronaviru mnohé z nich donutí hledat úspory také ve výdajích za energie.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Dá se očekávat velká vlna spotřebitelů, kteří přejdou k levnějšímu dodavateli. Při změněně je třeba pečlivě prostudovat staré i nové smlouvy a vyrovnat všechny závazky, protože nedodržení podmínek může znamenat různé sankce nebo pokuty. 

Za poslední dva roky ceny energií pro domácnosti citelně rostly, a proto přes milión spotřebitelů vyměnilo dodavatele elektřiny. Někteří ovšem zůstali původním dodavatelům dlužni. Jak vyplývá ze statistiky M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých dodavatelů energií, polovina dlužníků neznala smluvní závazky, třetina nevyrovnala doplatky úmyslně, protože je považovala za neoprávněné a zbytek nezaplatil z nedbalosti. Vznikly tak zbytečné a nepříjemné spory o bagatelní částky v řádu do jednotek tisíc korun, které zatěžují obě strany. Velcí dodavatelé sice v koronavirové krizi zákazníkům poskytly různé úlevy, včetně shovívavosti vůči neplatičům, ale po odeznění epidemie budou své pohledávky vymáhat.

„U nedoplatků za energie, které řešíme, se často setkáváme s případy, kdy spotřebitelé nedodrželi smluvní závazky a nevyrovnali všechny dluhy. Někteří je navíc odmítají uznat a zbytečně eskalují spor až k soudu, což jim přinese jen řadu nepříjemností a původní dluh naroste o penále, úroky z prodlení, náklady za právní služby a soudní poplatky, které dohromady často převýší původní nedoplatek,“ upozornil na následky neřešení dluhů Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance. 

Spolu s nárůstem změn dodavatelů se zvýšil také počet stížností, které řešil Energetický regulační úřad. V roce 2019 přijal od spotřebitelů na 14 529 podnětů. Nejčastěji se jednalo o spory při změně dodavatele a celé pětina stížností byla podána na poradce, označované jako energetičtí šmejdi. Proto vláda projednává novelu energetického zákona, který zavede řadu opatření proti nepoctivým praktikám obchodníků. ERÚ dostane větší pravomoc, nově budou povinné zkoušky a licence pro zprostředkovatele a také posílí ochrana spotřebitele, například při odstoupení od smlouvy nebo při odvolání plné moci. 

Přesto, že ceny silové elektřiny na burze od loňského léta poklesly o téměř pětinu na 11,3 haléřů za 1 KWh, domácnosti zatím nemohou počítat se zlevněním. Naopak dodavatelé loni zdražili dodávku energií v průměru o více jak 8 procent, a podle očekávání odborníků by letos ve zdražování měli pokračovat, protože nakupují za ceny fixované na dlouhé období dopředu.

Ovšem vzhledem k prudkému propadu cen silové elektřiny na burze v posledních měsících je otázka, zda přeci jen do jejich cenové politiky nevstoupí pokles poptávky v důsledku opatření proti šíření koronaviru.

 

Graf: Vývoj ceny elektřiny na komoditní burze Power Exchange Central Europe

zdroj: Kurzy.cz, (https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/)

 

 

Zdroj:Vratislav Kopačka, M.B.A. Finance, s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
<a href="https://www.w4t.cz">Odkaz na hlavní stránku</a>
http://www.w4t.cz
S tím musím bohužel souhlasit https://www.w4t.cz
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

ČEZ: vybraná témata z konferenčního hovoru s managementem

Ilustrativní obrázek

ČEZ: rozšířený komentář k výsledkům za 2Q 2020

Ilustrativní obrázek

ČEZ: komentář k výsledkům za 2Q 2020

Ilustrativní obrázek

ČEZ představil výsledky za 2Q 2020 a navýšil celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Kdo skutečně zaplatí Dukovany?

Ilustrativní obrázek

Společnost ČEZ a vláda podepsaly smlouvy ohledně stavby nového jaderného bloku (+komentář analytika)Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně posilovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

DAX v úvodu mírně oslabuje

Ilustrativní obrázek

Německý DAX si díky automobilovému sektoru připisuje slušné zisky

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie posilovaly

Ilustrativní obrázek

EC či EPC: financování energetických řešení bez nutnosti vlastních investic

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.