Dopad evropského projektu evidence ekologické stopy produktů na malé a střední podniky

12:12 | E V | Diskuze

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) upozorňuje na potíže, které přináší nová evropská povinnost sledování ekologické stopy produktů malým a středním podnikům (MSP).

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Jde nejen zvýšenou náročnost finanční a administrativní, ale i přímou nadbytečnost některých kroků. Největší společnosti v oboru barviv podílející se na přípravě dané regulace neposkytují totiž těm menším předpokládanou podporu, jak požaduje Evropská komise.

Evropská unie prostřednictvím Evropské komise připravuje v rámci iniciativy „Single Market for Green Products“ implementaci projektu „Product Environmental Footprint“, který stanoví povinnost podnikatelů ve vybraných oblastech zadávat do celoevropského elektronického nástroje informace o produktech, a to s cílem stanovit a porovnat ekologickou stopu produktů. Cílem projektu je z dlouhodobého hlediska umožnit výrobcům zařadit jimi vyráběné produkty do příslušné třídy z hlediska udržitelnosti. Úprava se mimo jiné dotkne i oblasti „dekorativních nátěrů“.

Na přípravě příslušné regulace se podílí pracovní skupina, ve které mají faktický vliv největší společnosti v oboru barviv, tiskařských barev a barev pro výtvarníky. Malé a střední podniky tak v zásadě nemohou ovlivnit připravovanou regulaci. Toho si je Evropská unie vědoma, a proto požaduje, aby průmyslová sdružení poskytovala malým a středním podnikům podporu ke splnění budoucí regulace. V oboru „dekorativních nátěrů“ však k předpokládané podpoře ze strany průmyslových sdružení nedochází. Naopak v rámci přípravy regulace dochází k nedovolenému předávání informací mezi společnostmi, které v důsledku může zvýšit riziko omezení hospodářské soutěže ještě před samotnou implementací příslušné regulace. Je tak velice pravděpodobné, že malí a střední podnikatelé budou do budoucna neúměrně zatíženi regulací v důsledku čehož dojde k jejich znevýhodnění postavení na trhu.

Udržitelný rozvoj a ekologická šetrnost jsou nezbytností a zároveň naší povinností vůči budoucím generacím. Tyto principy pak budou postupně také zcela nepochybně stále více zasahovat do podnikatelských aktivit a ovlivňovat související regulace jednotlivých podnikatelských odvětví. Klíčová rozhodnutí a specifikace jednotlivých parametrů však musí vždy zohledňovat možnosti všech účastníků trhu a brát speciální zřetel na malé a střední podnikatele, pro které představuje každá nová povinnost zásah do administrativních a finančních zdrojů,“ uvádí Karel Dobeš, předseda představenstva AMSP ČR.

Postup Evropské unie, která požaduje podporu velkých průmyslových sdružení malým a středním podnikatelům při plnění nových regulatorních podmínek je zcela správný. Pokud by v jakémkoli oboru nebyl tento postup dodržován, hrozil by zánik mnoha malých podnikatelů, což by mělo v konečném důsledku negativní dopad i na spotřebitele,“ doplňuje Zdeněk Tomíček, partner mezinárodní advokátní kanceláře CEE Attorneys, která zastupuje jedno ze sdružení malých a středních podnikatelů v oboru dekorativních nátěrů.

Na možné problémy upozorňují přímo podnikatelé z oboru. Neobávají se pouze zvýšené náročnosti finanční a administrativní, ale zároveň zmiňují možnou nadbytečnost některých kroků. „Za další je takové opatření zcela zbytečné, protože existující legislativa již dostatečně pokrývá ekologické dopady produktů a technologií. Pokud se jedná o Product Environmental Footprint, pak jeho základem je tzv. Life Cycle Assesment, a to by se mělo vztahovat pouze na ekologicky šetrné produkty, které si chtějí výrobci sami zaregistrovat, aby získali konkurenční výhodu,“ namítá Jan Procházka, viceprezident Asociace nanotechnologického průmyslu.

Danou problematiku posuzoval nezávazně i český Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Ve svém vyjádření z letošního července mj. doporučuje, aby čeští malí a střední podnikatelé podali stížnost na Evropskou komisi. Tento orgán Evropské unie je nejen příslušnou soutěžní autoritou, ale také spoluodpovědným za implementaci daného projektu.

Zvažujeme s našimi právními zástupci příslušné kroky, a to s ohledem na doporučení ÚOHS právě na evropské úrovni. Přestože se evropské předpisy zdají pro mnoho malých a středních podniků příliš vzdálené, může být dopad daného projektu na jejich podnikání velmi zásadní. V případě, že bychom důsledně netrvali na požadavcích Evropské unie, aby byla nastavena řádné podpora MSP při plnění nových regulatorních podmínek, pak tento dopad může být i likvidační, a to nesmíme dopustit,“ dodává Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR.

Zdroj:AMSP ČR
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak hodnotí zástupci firem napříč segmenty rok 2020. A co očekávají od roku 2021

Ilustrativní obrázek

ČEZ ESCO a SPP na Slovensku zakládají společný podnik pro energetickou modernizaci

Ilustrativní obrázek

Udržitelné akce jsou trendem budoucnosti, řešení nabízí cirkulární eventy

Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasingČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k třicetinásobnému zhodnocení akcií GameStop

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela poklesem

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie povětšinou klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX maže pondělní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy ztrácely, centrální banka Číny stahovala hotovost a její poradce varoval před riziky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.