Donald Trump zvažuje omezení některých zahraničních telekomunikačních firem v USA

16:17 | M Z | Diskuze

Donald Trump zvažuje, že v novém roce vydá nařízení americkému ministerstvu obchodu, aby zakázalo americkým firmám kupovat vybavení od zahraničních telekomunikačních firem, které znamenají vážné riziko pro národní bezpečnost.

Ilustrativní obrázek
Foto: Fio banka

Toto nařízení by nejspíše nejmenovalo přímo společnosti ZTE a Huawei. Úředníci ministerstva by si ho ale mohli vyložit jako povolení k omezení dalšího rozšíření telekomunikačního vybavení právě od těchto svou značek. Huawei Technologies očekává za letošní rok růst příjmů o 21 % na 109 miliard USD (2,5 bilionu Kč). Tyto vyhlídky má společnost i přes tlak, kterému čelí z důvodu aktuálních obvinění.

Americký prezident Donald Trump zvažuje, že v novém roce vydá nařízení, které by zabránilo americkým společnostem používat telekomunikační zařízení od čínských firem Huawei a ZTE. Trumpova vláda se tak chystá učinit další krok ve snaze dostat dva největší čínské výrobce síťového vybavení z amerického trhu.

USA obviňuje zmíněné firmy, že konají na příkaz čínské vlády a že jejich zařízení může být používáno ke sledování Američanů. O vydání vládního nařízení vyhlašujícího národní stav nouze se uvažuje už více než osm měsíců. Pravděpodobně by se jednalo konkrétně o nařízení americkému ministerstvu obchodu, aby zakázalo americkým firmám kupovat vybavení od zahraničních telekomunikačních firem, které znamenají vážné riziko pro národní bezpečnost. Toto nařízení by nejspíše nejmenovalo přímo společnosti ZTE a Huawei. Úředníci ministerstva by si ho ale mohli vyložit jako povolení k omezení dalšího rozšíření telekomunikačního vybavení právě od těchto svou značek.

Spojené státy v srpnu z důvodu možného špehování zakázaly používat vybavení zmíněných společností ve vládních úřadech. Obě firmy ale odmítají, že by byly jejich produkty tímto směrem využívány.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) tento měsíc varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Dle úřadu jsou obě společnosti s ohledem na právní a politické prostředí Číny nuceny vykazovat součinnost při naplňování zájmů Číny včetně podílu na zpravodajských aktivitách.

Huawei Technologies očekává za letošní rok růst příjmů o 21 % na 109 miliard USD (2,5 bilionu Kč). Dnes to řekl předseda správní rady Kuo Pching. Firma tak zaznamenává nejrychlejší růst za dva roky i přes tlak, kterému čelí z důvodu aktuálních obvinění.

Co se týče vztahů mezi USA a Čínou v obecném měřítku, tak se obě země dohodly na obchodním jednání tváří v tvář v lednu. Tuto skutečnost oznámilo čínské ministerstvo obchodu. Mezitím budou ale dále probíhat "intenzivní" konzultace prostřednictvím telefonu.

Zdroj: ČTK, Reuters

Zdroj:David Halman Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně silnější

Ilustrativní obrázek

S&P 500 a Dow Jones uzavřely na kladné nule, Nasdaq rostl

Ilustrativní obrázek

Amerika po otevření posiluje

Ilustrativní obrázek

Alibaba navrhuje split akcií v poměru 1:8

Ilustrativní obrázek

Akcie německé aerolinky Lufthansa se utápí hluboko v červených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.