Donald Trump zvažuje omezení některých zahraničních telekomunikačních firem v USA

16:17 | M Z | Diskuze

Donald Trump zvažuje, že v novém roce vydá nařízení americkému ministerstvu obchodu, aby zakázalo americkým firmám kupovat vybavení od zahraničních telekomunikačních firem, které znamenají vážné riziko pro národní bezpečnost.

Ilustrativní obrázek
Foto: Fio banka

Toto nařízení by nejspíše nejmenovalo přímo společnosti ZTE a Huawei. Úředníci ministerstva by si ho ale mohli vyložit jako povolení k omezení dalšího rozšíření telekomunikačního vybavení právě od těchto svou značek. Huawei Technologies očekává za letošní rok růst příjmů o 21 % na 109 miliard USD (2,5 bilionu Kč). Tyto vyhlídky má společnost i přes tlak, kterému čelí z důvodu aktuálních obvinění.

Americký prezident Donald Trump zvažuje, že v novém roce vydá nařízení, které by zabránilo americkým společnostem používat telekomunikační zařízení od čínských firem Huawei a ZTE. Trumpova vláda se tak chystá učinit další krok ve snaze dostat dva největší čínské výrobce síťového vybavení z amerického trhu.

USA obviňuje zmíněné firmy, že konají na příkaz čínské vlády a že jejich zařízení může být používáno ke sledování Američanů. O vydání vládního nařízení vyhlašujícího národní stav nouze se uvažuje už více než osm měsíců. Pravděpodobně by se jednalo konkrétně o nařízení americkému ministerstvu obchodu, aby zakázalo americkým firmám kupovat vybavení od zahraničních telekomunikačních firem, které znamenají vážné riziko pro národní bezpečnost. Toto nařízení by nejspíše nejmenovalo přímo společnosti ZTE a Huawei. Úředníci ministerstva by si ho ale mohli vyložit jako povolení k omezení dalšího rozšíření telekomunikačního vybavení právě od těchto svou značek.

Spojené státy v srpnu z důvodu možného špehování zakázaly používat vybavení zmíněných společností ve vládních úřadech. Obě firmy ale odmítají, že by byly jejich produkty tímto směrem využívány.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) tento měsíc varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Dle úřadu jsou obě společnosti s ohledem na právní a politické prostředí Číny nuceny vykazovat součinnost při naplňování zájmů Číny včetně podílu na zpravodajských aktivitách.

Huawei Technologies očekává za letošní rok růst příjmů o 21 % na 109 miliard USD (2,5 bilionu Kč). Dnes to řekl předseda správní rady Kuo Pching. Firma tak zaznamenává nejrychlejší růst za dva roky i přes tlak, kterému čelí z důvodu aktuálních obvinění.

Co se týče vztahů mezi USA a Čínou v obecném měřítku, tak se obě země dohodly na obchodním jednání tváří v tvář v lednu. Tuto skutečnost oznámilo čínské ministerstvo obchodu. Mezitím budou ale dále probíhat "intenzivní" konzultace prostřednictvím telefonu.

Zdroj: ČTK, Reuters

Zdroj:David Halman Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Očekávané události: Indexy výrobních cen (ČR), CPI (SRN), indexy importních cen (USA)

Ilustrativní obrázek

Čínští představitelé představili další plány na podporu své ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Volkswagen bude v USA investovat 800 mil. USD do továrny na elektromobily

Ilustrativní obrázek

Šéf FEDu, Jerome Powell, je znepokojen zadlužením USA

Ilustrativní obrázek

Vedoucí FEDu v St. Louis varuje před dalším zvyšováním sazeb, FED by údajně riskoval spuštění recese

Ilustrativní obrázek

Chevron a Occidental Petroleum investují do technologického start-upu zabývajícím se zelenou energiíČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Nordstrom oslabují po slabých tržbách během zimních svátků

Ilustrativní obrázek

Pražská burza slušně posílila díky bankovnímu sektoru

Ilustrativní obrázek

Letecká společnost United Continental překonala ve 4Q odhady

Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Snap klesají v předburzovní fázi o více než 8 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 16.1.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.