Donald Trump údajně hodlá navýšit cla na čínský dovoz, Čína uvažuje o ukončení vyjednávání

10:10 | E V | Diskuze

Z důvodu protahování vyjednávání ze strany Číny plánuje Trump podle svých slov v pátek navýšit celní sazby na čínský import ze současných 10 % na 25 % a zahrnout dodatečně pod obchodní restrikci další dovážené zboží v hodnotě až 325 mld. USD. 

Ilustrativní obrázek
Foto: USDAgov

Reakce od čínské protistrany na sebe nenechala dlouho čekat, když prohlásila, že nehodlá jednat „s nožem na svém krku“ a uvažuje o ukončení dosavadního jednání.

Americký prezident Donald Trump prohlásil na veřejné síti, že dosavadní vyjednávání o obchodních vztazích se s čínskou protistranou nadměrně dlouho vlečou. Z toho důvodu plánuje podle svých slov v pátek navýšit celní sazby na čínský import ze současných 10 % na 25 % a zahrnout dodatečně pod obchodní restrikci další dovážené zboží v hodnotě až 325 mld. k současnému objemu zboží v hodnotě 200 mld. USD. Podle Trumpových slov se představitelé největší asijské ekonomiky snaží již jednou dohodnuté body znovu otevřít a renegociovat pro sebe výhodnější postavení, než bylo doposud kompromisně dojednáno.

Reakce od čínské protistrany na sebe nenechala dlouho čekat. Druhá největší ekonomika světa tak prohlásila, že nehodlá jednat „s nožem na svém krku“ a uvažuje o ukončení dosavadního jednání. To odpovídá jejím dřívějším prohlášením o případném odmítnutí jednat pod tlakem. Podle zdrojů CNBC se čínský místopředseda vlády Liu He rozhoduje, zda vůbec se svojí delegací tuto středu dorazí na plánované setkání  ve Washingtonu se zástupci USA.

Deník Wall Street Journal však cituje i slova ekonomického analytika Chada Browna z akademického prostředí, který spekuluje nad tím, že Trumpova slova jsou pouze politickou strategií, kdy při vyjednání dohody může americkému voliči prezentovat vyjednanou dohodu jako výsledek jeho nekompromisního přístupu a ofenzivní rétoriky.

Současná eskalace v dosavadním vyjednávání mezi USA a Čínou jsou opravdovým překvapením, jelikož se obecně očekávalo, že v blízké době dojde ke konečnému dojednání  a podepsání smlouvy mezi stranami.

 

Zdroj: The Wall Street Journal, CNBC

Zdroj:Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Celní broker Gerlach bezplatně odbavil humanitární pomoc Číně zasažené koronavirem.

Ilustrativní obrázek

Článek k ekonomickému vývoji v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Prezident Trump na Twitteru popřel dosažení dohody s Čínou, zprávu The WSJ označil za falešnou

Ilustrativní obrázek

USA osvobodily některé zboží od tarifních cel

Ilustrativní obrázek

Celní válka Čína-USA nám zatím spíš prospíváČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza zahájila v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy klesaly, v Japonsku jsou burzovní prázdniny

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie uzavřely v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.