Donald Trump oznámí "nejhanebnější a nejzkorumpovanější média" za rok 2017

16:52 | fa ra | Diskuze

Výběr údajů o vztahu amerického prezidenta Donalda Trumpa k médiím; prezident má 17. ledna vyhlásit "nejhanebnější a nejzkorumpovanější média" za rok 2017:

Ilustrativní obrázek
Foto: Gage Skidmore

- Trumpovy vztahy s novináři jsou vyhrocené dlouhodobě, již během prezidentské kampaně žurnalistům dával za vinu, že proti němu vytahují pouze špínu a smyšlené kauzy. Na svou stranu také získal pouze jediný významnější list a několik lokálních deníků.

- Během prvního roku ve funkci si prezident vůči médiím servítky nebral. Jeho nepřízeň si vysloužily zejména zpravodajská televize CNN, stejně jako televize NBC News a deníky The New York Times a The Washington Post. Na opačné straně spektra pak stojí konzervativní pravicový televizní kanál Fox News mediálního magnáta Ruperta Murdocha, jehož je prezident věrným divákem.

- Trump v kritice médií často používá termínu "vylhané" nebo "falešné (fake)" zprávy při kritice informací, které nepříznivě hodnotí jeho výkony ve funkci hlavy státu. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn loni řekl, že Trump útočí na svobodu tisku, která je základním kamenem ústavy USA.

- Trnem v oku je prezidentovi zejména stanice CNN. "Měli bychom bojkotovat CNN, která šíří falešné zprávy. Sledovat je znamená totální ztrátu času," napsal v listopadu. Prezident řekl, že CNN ve světě velmi špatně reprezentuje Ameriku. Tiskové oddělení stanice mu odpovědělo, že reprezentace USA je jeho práce.

- Do CNN se Trump opřel také v červenci ve svém twitterovém příspěvku. Video, v němž v zápasnickém souboji poráží protivníka, který má místo obličeje logo CNN, podle kritiků podněcovalo k násilí vůči novinářům a bylo pod úrovní hlavy státu. Trumpův poradce prezidenta hájil slovy, že je v televizích "sám často bit".

- Rovněž televize NBC News je v Trumpově nemilosti. "Televizní zprávy jsou tak stranické, zkreslené a falešné, že licenci je třeba zpochybnit a v případě potřeby zrušit," napsal Trump v říjnu na twitteru. Šéfa Bílého domu pohoršila zpráva, že prý v červenci navrhoval, aby se jaderný arzenál USA desetinásobně zvýšil. Návrh podle televize vyvolal pobouřenou reakci ministra zahraničí Rexe Tillersona, který prezidenta označil za "pitomce".

- Loni v srpnu Trump označil novináře za "opravdu nečestné lidi". Nelíbilo se mu, jak americká média informovala o nepokojích ve virginském Charlottesvillu. Prezident tehdy vyvolal kontroverzi svým výrokem, že odpovědnost za krveprolití nesou bělošští rasisté i jejich odpůrci. Teprve až po tlaku médií Trump výslovně odsoudil násilí páchané stoupenci nadřazenosti bílé rasy.

- Kontroverze vzbudily i jeho loňské osobní výpady na adresu moderátorů pořadu MSNBC Morning Joe Miky Brzezinské a Joea Scarborougha. Trump na twitteru napsal, že "šílený Joe Scarborough a Mika blbá jako tágo nejsou špatní lidé, ale jejich málo sledovaný pořad ovládají jejich šéfové z NBC". O moderátorce také prohlásil, že během jejich setkání "ošklivě krvácela z faceliftu".

- Prezidentův životní styl nedávno nastínil list The New York Times, který uvedl, že Trump je nenasytným konzumentem coca-coly a zpravodajství. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat: "Další falešný článek, tentokrát v upadajících The New York Times, že sleduju televizi denně čtyři až osm hodin - špatně! Navíc se jen zřídka, pokud vůbec, dívám na CNN nebo MSNBC, obojí pokládám za falešné zprávy."

- Nedávno Trump okomentoval výměnu vydavatele The New York Times, kterým se stal Arthur Gregg Sulzberger, člen rodiny Sulzbergerových, která prestižní newyorský list vlastní. "Získejte nezaujaté žurnalisty vyššího standardu, opusťte všechny své falešné a neexistující 'zdroje' a chovejte se vůči prezidentovi Spojených států spravedlivě, abyste se, až příště spolu s americkým lidem zvítězím, nemuseli omlouvat čtenářům za špatně odvedenou práci!" vzkázal Trump novému vydavateli.

- Trump své názory nejraději prezentuje na twitteru, který zásobuje pravidelnou denní porcí vzkazů, podle jeho kritiků někdy i zkreslených či nepravdivých informací. Po inauguraci si z tohoto mikroblogu udělal svou oficiální komunikační platformu. "Twitter nemám rád ... Média jsou ale tak nepoctivá, že twitter je jediný způsob odporu," řekl tehdy.

- Podle analytiků je prezidentova záliba ve twitteru až závislostí. Jeho osobní twitter sleduje téměř 45 milionů uživatelů, prezidentský pak dalších 21 milionů. Loni vyšly Trumpovy tweety i knižně, doprovázely je posměšné karikatury. Jedná se o 30.000 záznamů, které Trump adresoval svým příznivcům již od roku 2009.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Výběr správného influencera nepodceňujte. Vyhnete se ostudě, radí odborníci

Ilustrativní obrázek

Twitter stále profituje i přes pokles počtu uživatelů

Ilustrativní obrázek

Ochota lidí v ČR akceptovat poplatky za televizi výrazně roste

Ilustrativní obrázek

Technologické výprodeje

Ilustrativní obrázek

Televizní reklama je stále "in"

Ilustrativní obrázek

Dozvuky setkání a schválená megaakviziceČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza mírně roste, Wirecard potřetí odkládá zveřejnění čísel za rok 2019

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se obchoduje nad nulou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region rostl s výjimkou Číny a Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Sucho a česká ekonomika

Ilustrativní obrázek

Frankfurt s pátečním dopolednem oslabuje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.