Domácí inflace překvapila

10.08.2016 08:28 | fa ra | Diskuze

Ani včera se kurz koruny od hladiny kurzového závazku neodlepil. Z letargie ho nevyvedla ani červencová inflace, která překvapila ve směru nahoru. Cenový růst dosáhl 0,3 % m/m, zatímco tržní konsenzus počítal pouze s 0,1 % m/m. V meziročním srovnání si inflace polepšila na 0,5 %, když ještě v červnu se nacházela na úrovni 0,1 %.

Foto: Web4Trader

Za cenovým růstem stály překvapivě především ceny potravin, které v tomto období mají naopak většinou tendenci klesat. Červencová inflace nepochybně potěšila centrální banku, neboť byla přesně v souladu s její prognózou. Na naší prognóze včerejší data mnoho nezměnila. Stále předpokládáme, že k ukončení svého kurzového závazku ČNB přistoupí v Q4 17.

Beze změny zůstal i kurz polského zlotého, který se po celý den držel poblíž úrovně 4,26 PLN/EUR. Naopak maďarský forint si na své konto připsal 0,3 %, když posílil na 310,5 HUF/EUR.

Kalendář ekonomických událostí bude dnes v celém regionu v podstatě prázdný. Pouze v Maďarsku bude zveřejněn záznam z posledního zasedání centrální banky. Ten však zřejmě mnoho nového nepřinese. Inflace v Maďarsku stále zůstává hluboko pod 3% inflačním cílem. Podle centrální banky se na něj nevrátí dříve než na začátku roku 2018. I tak ale úrokové sazby zůstanou po delší období zřejmě beze změny. Centrální banka se nyní snaží podpořit domácí ekonomiku formou nestandardních měnově politických opatření. Od října bude limitovat množství peněz, které si u ní komerční banky mohou ukládat v rámci tendrů na tříměsíční depozita, přičemž počet tendrů od srpna klesne ze čtyř na jeden měsíčně. To by mělo komerční banky motivovat k vyšší úvěrové aktivitě popřípadě k investicím do domácích vládních dluhopisů a tlačit tak úrokové sazby směrem dolů.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.