Dolaru se dnes dařilo, podpořila ho cena ropy

18:53 | fa ra | Diskuze

Dolar dnes na devizových trzích zpevňuje, k růstu mu pomáhá mimo jiné vzestup cen ropy. V poklesu naopak pokračuje britská libra, která k dolaru sestoupila až na 1,4057 za dolar. To je nejnižší hodnota za posledních sedm let. Libru tlačí dolů obavy z možného odchodu Británie z EU.

Foto: Public Domain

Na propad kurzu libry pak reagovaly i další evropské měny, například euro a švýcarský frank.

Libra dnes v jednu chvíli ztrácela až 2,1 procenta, což představuje největší denní propad od března 2009. Kolem 17:00 SEČ k dolaru vykazovala pokles o 1,5 procenta na 1,4145 USD. Libra k euru byla prakticky beze změn na 1,2847 eura, a smazala tak počáteční ztráty. K japonskému jenu britská měna ztrácela skoro 0,6 procenta na 160,12 JPY, což je nejnižší hodnota od listopadu 2013.

K propadu kurzu libry přispělo také prohlášení vlivného londýnského starosty Borise Johnsona. Ten novinářům řekl, že podpoří odchod Británie z EU, protože unie podle něj ohrožuje suverenitu ostrovního království. Politik, považovaný za možného budoucího vůdce britských konzervativců, se tak postavil proti současnému lídrovi strany a premiérovi Davidu Cameronovi.

Dvě ze tří mezinárodních ratingových agentur, totiž Moody's Investors Service a Fitch Ratings, později zopakovaly, že britská ekonomika by odchodem země z EU pocítila problémy. Podle Fitch by takzvaný brexit, tedy odchod Británie z EU, přinesl citelná dlouhodobá rizika. Moody's uvedla, že pokud se Britové v referendu vysloví pro odchod z EU, bude uvažovat o snížení úvěrového ratingu Británie. Ten má vliv i na to, jak vysoké budou pro vládu náklady na obsluhu dluhu.

Libra se dnes pohybuje v opačném směru než v pátek, kdy jí k růstu pomohlo oznámení, že představitelé EU se jednomyslně shodli na opatřeních, jejichž cílem je udržet Británii v EU. Cameron pak doporučil spoluobčanům, aby se v referendu vyslovili pro další členství Británie ve zreformovaném evropském bloku. Referendum premiér stanovil na 23. června.

Trhy se nyní soustředí také na jednání ministrů financí a guvernérů centrálních bank G20, tedy skupiny největších ekonomik světa. Konat se bude koncem tohoto týdne a spekuluje se, že účastníci by mohli jednat také o výkyvech na finančních trzích.

Euro k dolaru dnes sestoupilo až na 1,1004 USD, což byla nejnižší hodnota za poslední tři týdny. V podvečer jednotná evropská měna ztrácela asi jedno procento na 1,1021 USD. Dolar vůči jenu přidával 0,4 procenta na 113,03 JPY, ke švýcarskému franku pak 0,87 procenta na 0,999 CHF.

Dolar dnes těží mimo jiné ze silného růstu cen ropy, k němuž přispěla předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Ta se domnívá, že přechodně klesne produkce ropy v USA. Americká lehká ropa WTI na zprávu zareagovala růstem o více než sedm procent.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.