Dolar tento týden otevírá překvapivě slabší

20.06.2016 08:41 | fa ra | Diskuze

Kurz hlavního měnového páru byl minulý týden poměrně volatilní. Trhy sužuje nejistota ohledně britského referenda o setrvání v EU. Tato nejistota ovlivňovala obchodování po celý týden a každá nová zpráva ohledně hlasování s kurzem zahýbala.

Foto: 401(K) 2012

Poslední průzkumy ukazují, že převažují zastánci setrvání Velké Británie v EU. To naznačují i kurzy sázkových kanceláří. Nicméně výsledek bude podle nás velmi těsný a obchodování na devizovém trhu bude ovlivňovat i tento týden. Euro dnes evropské obchodování otevírá silnější na hladině 1,137 EUR/USD, kam se vyšplhalo v asijské seanci.

Ekonomický kalendář v minulém týdnu byl zaplněn zejména událostmi v USA. Potěšila statistika maloobchodní tržeb, která ukázala na růst silnější, než očekávala většina analytiků. Ani tento údaj však nepřesvědčil americké centrální bankéře, aby změnili nastavení měnové politiky. Úrokové sazby tak i po zasedání v minulém týdnu zůstaly beze změny. Směrem dolů se navíc posunula očekávaná mediánová trajektorie úrokových sazeb. Z jednoho na šest vzrostl počet centrálních bankéřů, kteří očekávají pouze jedno zvýšení v letošním roce. Pohled Fedu se tak přiblížil očekávání ekonomů SG, kteří letos předpokládají zvýšení sazeb pouze na prosincovém zasedání.

V Evropě se znovu projednávala situace v Řecku. Rada guvernérů ESM schválila dohodu Euroskupiny a uvolnila 10,3 mld. EUR ze záchranného balíku pro Řecko. Alespoň krátkodobě tak byly vyřešeny problémy s Řeckem. Nicméně dlouhodobé řešení je zatím v nedohlednu.

Ekonomickému kalendáři tento týden budou dominovat zejména politické události v Evropě, které přispívají k nejistotě na finančních trzích. Největší je výše zmíněné britské referendum, ale přidají se ještě nové volby ve Španělsku a rozhodnutí německého ústavního soudu o legálnosti programu OMT. Ekonomové SG se domnívají, že pro německý ústavní soud bude velmi obtížné uznat program OMT plně v souladu s německou ústavou. Z dat nás tento týden čeká celá řada indikátorů důvěry za eurozónu, ale i za jednotlivé země. Podnikatelská důvěra (PMI, ZEW, IFO, INSEE) byla podle ekonomů SG ovlivněna nervozitou ohledně britského referenda, zatímco spotřebitelská důvěra by podle indikátoru EK měla pozvolně růst.

Americká data by podle ekonomů SG měla tento týden zklamat. Prodeje nových nemovitostí by se v květnu měly meziměsíčně propadnout o 11,1 % a částečně tak zkorigovat svůj dubnový růst a propad o 2,8 % by měly zaznamenat i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.