Dolar oslabuje pod tíhou čínských problémů

08:34 | Redakce W4T | Diskuze

V průběhu dnešní noci čínský akciový trh ztratil více než 7 % a donutil tak čínskou vládu intervenovat na burze. Tyto problémy ovlivnily i obchodování společné evropské měny s americkým dolarem. Euro v průběhu asijské seance posílilo o 0,4 % a jeho kurz se tak vrátil na 1,081 USD/EUR.

Foto: Public Domain

 

Zápis z posledního jednání amerického Fedu nepřinesl nové impulzy. Američtí centrální bankéři se shodli, že i po zvýšení sazeb zůstává měnová politika uvolněná a další postupné utahování bude tento rok na místě. Jestliže se situace bude vyvíjet podle jejich prognózy, očekávají čtyři zvýšení sazeb v tomto roce. Trh má zatím započítána pouze dvě zvýšení a ekonomové SG předpokládají tři.

Data ze spojených států včera potvrdila solidní výkon. I když ISM index mimo zpracovatelský průmysl klesnul o šest desetin bodu, celý jeho propad zapříčinily rychlejší dodací časy způsobené na prosinec výjimečně příznivým počasím. Všechny ostatní složky indexu včetně výhledu zaměstnanosti si polepšily. Další výbornou zprávu z trhu práce přinesl i ADP report o zaměstnanosti, který ukázal 257 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru a podpořil tak náš předpoklad pro 230 tis. nových pracovních míst v pátečním oficiálním reportu.

V eurozóně došlo k příznivé revizi indexů PMI, což se stalo hlavně zásluhou německých čísel. Naopak ve Francii byl tento indikátor revidován ještě více směrem dolů, což stále souvisí s utlumenou aktivitou v některých sektorech po pařížských útocích.

Ve Spojených státech dnes krom tradičního čtvrtečního indikátoru týdenního počtu žadatelů o dávky v nezaměstnanosti nebude zveřejněno nic. V Evropě již dnes byly zveřejněny údaje o německých továrních objednávkách, které v listopadu nečekaně vzrostly o 1,5 % m/m (+2,1 % WDA). Za celou eurozónu bude publikován výzkum Evropské komise o náladě v jednotlivých sektorech ekonomiky. Ekonomové SG předpokládají, že výsledek bude smíšený, nicméně i nadále bude ukazovat na další mírný růst evropské ekonomiky.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.