Dolar opět získává půdu pod nohama

08:25 | fa ra | Diskuze

Společná evropská měna prakticky po celý minulý týden proti dolaru ztrácela. Výrazné posilování eura, které se prosazovalo po celou první polovinu února, je tak za námi. Zatímco ještě na počátku minulého týdne se kurz USD/EUR pohyboval kolem 1,1250, v jeho závěru již byla testována hladina 1,1100. Euro tak ztratilo více než procento.

Foto: Gerd AltmannZa otočením trendu stály opět faktory související s měnovou politikou. Za předchozí tendencí oslabujícího dolaru stálo přehodnocování ohledně utahování americké měnové politiky, kdy trhy postupně přestaly věřit v to, že dolarové sazby budou letos zvýšeny. Měnové podmínky totiž utahují volatilní finanční trhy a silný dolar (zejména vůči asijským měnám a měnám rozvíjejících se zemí). Jak vyplývá ze zápisu z posledního jednání FOMC, americké centrální bankéře znepokojují především externí rizika, domácí poptávka zůstává silná. A nutno podotknout, že data zveřejněná během minulého týdne to potvrdila. Příjemně překvapila lednová čísla průmyslové výroby a využití výrobních kapacit. Na solidní poptávkové inflační tlaky pak poukázal vývoj cen průmyslových výrobců i spotřebitelské inflace po očištění o volatilní ceny potravin a anergií.

Naopak na druhé straně Atlantického oceánu, v eurozóně, je situace mnohem méně příznivá a očekávání trhu jsou taková, že ECB na svém březnovém zasedání měnovou politiku dále uvolní. To koneckonců hned na počátku minulého týdne jasně uvedl prezident ECB ve svém projevu před Evropským parlamentem. Společné evropské měně pak příliš nenahrávala ani nejistota související s jednáním evropských představitelů s představiteli Velké Británie. Riziko, že Velká Británie Evropskou unii opustí, je významné.

Dnes oznamované sentiment indikátory by měly potvrdit rozevírající se nůžky mezi USA a Evropou. Zatímco evropské PMI zřejmě zaznamenají zhoršení, u amerických bychom se naopak měli dočkat zlepšení. Na to by měla zítra navázat únorová důvěra amerických spotřebitelů, která by se měla vyšplhat na pětiměsíční maximum. Povzbudivou zprávu pak očekáváme od čtvrtletních objednávek dlouhodobé spotřeby za leden. Zklamání může přinést páteční revize HDP za Q4 15, kde očekáváme přehodnocení k nižší hodnotě. Slabší pak mohou být i lednové statistiky o prodejích nových domů.

Obáváme se poklesu PMI z průmyslového sektoru za eurozónu jako celku na roční minimum. Zhoršení zaznamenají obě velké země – Francie i Německo. Nicméně složka služeb by měla zůstat prozatím nedotčena. Celkový kompozitní indikátor by pak měl být konzistentní s růstem HDP o 0,35 % q/q. Zhoršení zřejmě přinese i zítřejší německý Ifo index za únor. Kromě těchto čísel se pak ve čtvrtek dočkáme zveřejnění měnového přehledu eurozóny – peněžní agregát za leden zřejmě zaznamená zpomalení meziročního růstu. Finální inflační čísla za leden by měla být potvrzena na předběžných odhadech (0,0 % m/m, 0,4 % y/y).

Vzhledem k očekávání, která na základě nohatého ekonomického kalendáře můžeme činit, se zdá, že dolar by měl i v průběhu tohoto týdne pokračovat v trendu nastartovaném v týdnu předchozím.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.