Dolar nejsilnější od poloviny dubna

11:38 | Redakce W4T | Diskuze

I přes ne úplně příznivá data z průmyslu kurz dolaru proti euru nadále postupně posiluje. Za první dva dny tohoto týdne se jeho hodnota proti euru zvýšila více než o procento. V dnešních ranních hodinách se obchoduje těsně pod úrovní 1,065 USD/EUR.

 

Průmyslová produkce ve Spojených státech v říjnu klesla o 0,2 %. Postaralo se o to hlavně teplé počasí, které snížilo produkci energií o 2,5 % m/m, spolu s útlumem těžby o 1,5 % m/m. Zpracovatelský průmysl již tak špatný výsledek neukazuje, když vzrostl o 0,4 %. Inflace i jádrová inflace se v říjnu vyvíjela podle očekávání. Ceny očištěné o volatilní složky již dosahují meziročního růstu 1,9 %. Celková inflace je ještě brzděna nízkými cenami komodit a tak dosahuje pouze 0,2 %.

Dobrých zpráv jsme se včera dočkali z Německa. Tamní ZEW index se ve své složce očekávání poprvé po sedmi měsících zvýšil. Zvýšení sice bylo očekávané, ale zveřejněné číslo tato očekávání výrazně předčilo. Naopak mírně se zhoršilo hodnocení současné situace.

Pozornost se dnes zaměří hlavně na zápis ze zasedání Fedu. Jeho vyznění podle ekonomů SG bude napovídat prvnímu zvýšení sazeb již v prosinci. To už je ze dvou třetin započítáno v tržních cenách. Navíc dnes vystoupí čtyři američtí centrální bankéři, což by mělo ještě více poodhalit, jak Fed v současnosti uvažuje. Více bychom se měli dozvědět i o záměrech ECB, protože dnes vystoupí dva její představitelé. Podle ekonomů SG ECB na svém prosincovém zasedání představí další kroky k uvolnění měnové politiky ve formě dalšího snížení depozitní sazby o 10 bb a rozšíření programu nákupu aktiv. Ve Spojených státech se dočkáme údajů z nemovitostního trhu. Nezvykle teplé počasí v říjnu by mělo zajistit vysoký růst statistiky nově zahájených staveb i udělených stavebních povolení. V západní Evropě dnes žádná důležitá data zveřejněna nebudou.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.